Vlastnosti odrůdy, výsadby a péče o aktinidii kolomikta

actinidia kolomikta v zemi Actinidia je rostlina podobná lianě se silným stromovitým stonkem a velkým počtem velkých listů. Mezi všemi odrůdami je rozšířena aktinidie kolomikta, jejíž výsadba a péče je relevantní pro Moskevskou oblast a severní část Ruska. Tato rostlina je známá také jako severní hroznový hrozen, který získala v důsledku vnější podobnosti ovoce s hroznovými hrozny. Pěstuje se nejen pro získávání bobulí, ale také jako okrasná rostlina.

Vlastnosti actinidia kolomikta

aktinidie na mříži

Vyšlechtěné odrůdy aktinidie dobře snášejí těžké zimy. Právě odrůda actinidia kolomikta je lídrem v mrazuvzdornosti. Odolává teplotám až do -35 stupňů. Znalosti o tom, jak k výsadbě a péči o aktinidii kolomikt dochází na Uralu i na Sibiři, jsou proto pro majitele chaty, kteří chtějí na svém místě pěstovat neobvyklou rostlinu, prostě nezbytné. Když je rostlina poškozena jarními mrazy, rychle se zotaví a uvolní listí ze spících pupenů.

Pohlaví aktinidií se během celého vegetačního období nemění. Pro získání vysoce kvalitní a bohaté sklizně se doporučuje chovat 5 samičích kořenů a 2 samčí kořeny v jedné oblasti.

samčí a samičí květiny aktinidieActinidia kolomikta, jejíž plody mají vysoký obsah kyseliny askorbové, bude pro člověka velmi užitečná. Na 100 g bobulí připadá více než 1 000 mg tohoto cenného vitaminu. Chcete-li získat svou denní dávku vitaminu C, stačí jíst dvě bobule aktinidie. Z toho vyplývá, že člověku stačí na rok pouze 1,5 kg bobulí.

V komentářích zahradníků je třeba poznamenat, že tato rostlina není ovlivněna škůdci, obcházejí ji, což znamená, že nebudete muset vynakládat další prostředky na boj.

Actinidia kolomikta, popis odrůdy:

 1. Vytrvalá rostlina s horolezeckým kmenem, schopným omotat podporu až do výšky 8 m.
 2. Životnost dosahuje 30 let.
 3. Období květu je pozdní - polovina června. Teplota pro normální kvetení by neměla být nižší než 0 stupňů. První květy se objevují až za 4–5 let života rostlin. Samci mají tyčinkové květy a samice mají také velký pestík.
 4. Zrání ovoce nastává v září - začátkem října. Zralé plody jsou tmavě zelené barvy s jemnou a jemnou strukturou. Výnos z jednoho keře je asi 1-2 kg.
 5. Chuť je sladkokyselá nebo sladká, s příchutí ananasu.

Výběr sedadla

aktinidie poblíž budovyPřed výběrem místa pro výsadbu actinidia kolomikt je nutné prostudovat jeho hlavní rysy:

 • liana se neustále táhne nahoru, některé vzorky dosahují výšky 8 metrů;
 • kořenový systém rostliny je blízko povrchu.

Na základě těchto funkcí si musíte vybrat místo pro růst. Pro tyto účely jsou ideální mírně zastíněné oblasti, ve kterých bude spousta místa pro volný růst rostliny směrem nahoru. Za příznivých podmínek se na něm vytvoří několik bočních výhonků. Actinidia nemá ráda přesušené půdy, proto pro zalévání musíte sledovat obzvlášť pečlivě.

Nejlepší možností je zasadit aktinidie podél plotů nebo vedle jakékoli budovy. V tomto případě získáte nejen užitečné bobule, ale získáte také okrasnou rostlinu pro zdobení plotu.Jediné, co je třeba zvážit, je umístění odtoku, protože rostlina netoleruje zamokření, stejně jako přesušené půdy.

Nedoporučuje se vysazovat aktinidie vedle zahradních stromů, protože je jednoduše ucpou. Minimální vzdálenost mezi lianou a stromy by měla být asi 6-7 m.

Požadavky na půdu

aktinidie potřebuje kyselou nebo mírně kyselou půduActinidia dobře roste v půdě s nízkým obsahem složek, jako je dusík a fosfor. Je však lepší odmítnout chov révy na alkalických půdách, tento typ pro ni není vůbec vhodný. Nejlepší možností jsou kyselé nebo mírně kyselé půdy, případně neutrální. Struktura půdy by měla být volná, ale ne písčitá. Hliněné půdy také nejsou vhodné pro pěstování této plodiny.

Na místech s blízkým výskytem podzemních vod se nedoporučuje vysazovat aktinidie, protože nadměrná vlhkost jí může ublížit.

Výsadba aktinidie kolomikta

výsadba aktinidie kolomiktaOdrůda aktinidie Kolomikta je na Sibiři velmi oblíbená. Výsadbu lze provádět na jaře a na podzim, po mrazech nebo před jejich nástupem.

Pro výsadbu aktinidií je připravena jáma (50 * 50 * 50) s předběžným položením drenážní vrstvy. Obvykle se k tomu používá štěrk, drcený kámen nebo rozbitá cihla. Taková vrstva by měla být nejméně 10 cm, poté se zahradní půda naplní vrstvami sušeného humusu.

Pokud je na místě stále těžká půda, přidá se do drenážní vrstvy písek. Můžete také přidat do zahradní půdy popel (1 kg), superfosfát (0,2 kg) a síran draselný (0,1 kg).

Po zakrytí díry zeminou se v jejím středu vytvoří malý val, ve kterém je umístěna sazenice aktinidie. Aby mladé kořeny nevyschly a nebyly napadeny škůdci, jsou před výsadbou namočeny do hliněné kaše.

Na konci výsadbových prací je sazenice zalita vodou (v poměru 2 kbelíky na 1 keř). A země kolem je trochu zhutněna. V tomto případě by měl být límec kořene v jedné rovině s povrchem země.

Neměl by být vytvořen otvor kolem pouzdra, aby se vyloučilo hromadění dešťové vody v něm.

Péče o Actinidia kolomikta

Chcete-li zvýšit výnosy a vytvořit dekorativní druh rostliny, musíte se o ni řádně starat.

Actinidia kolomikta, péče a její hlavní fáze:

 1. Zalévání je časté, ale bez tvorby stojaté vody. Je nutné neustále udržovat vlhkost půdy, protože kořeny rostliny jsou mělké. Pro normální růst vegetativní části rostliny je vyžadován vlhký vzduch, proto se v horkém počasí doporučuje listy postříkat vodou, nejlépe dvakrát denně, ráno a večer.
 2. Krmení rostlin se provádí počátkem léta. K tomu se používá infuze divizny zředěné vodou v poměru 1:10. Můžete také použít jiné typy minerální hnojiva.
 3. Aby se zabránilo vysychání půdy, doporučuje se ji mulčovat různými způsoby. Nejjednodušším a nejúčinnějším způsobem je pokrytí povrchu pilinami.
 4. Odrůda aktinidie kolomikta, výsadba a péče v Moskevské oblasti a na Sibiři také poskytuje úkryt pro zimu.

Prořezávání aktinidií a k čemu slouží

aktinidie se prořezává na podzimŘezání rostliny se provádí bezprostředně po jejím kvetení nebo na konci podzimu, poté, co všechny listy spadnou. Na jaře, během období výroby šťávy, se prořezávání nedoporučuje, protože rostlina v důsledku ztráty šťávy může oslabit nebo dokonce zemřít. Prořezávání aktinidií zahrnuje ředění rostliny a vyřezávání slabých a mrtvých větví.

Tvořící aktinidii kolomikta

schéma tvorby lysců aktinidiíPěstování aktinidie kolomikty a péče o ni znamená také její formování, jehož rozmanitost závisí na regionu, kde roste, místě výsadby a druhu mřížoví.

Ve středním pruhu aktinidie se pěstuje ve formě keře, umístěného na mříži, formováním pomocí ventilátoru. Chcete-li to provést, vyberte 3-4 hlavní, vertikální výhonky, které budou rukávy ventilátoru.Na podzim, poté, co listy spadnou, je jejich vrchol odtržen na úroveň tuhé révy, kvůli které v příštím roce vyrostou boční větve. Poté, co si vybrali nejsilnější z těchto výhonků, jsou spojeni mřížoví, se směrem v různých směrech.

Příští rok rostou zkrácené větve připravené k plodům. Jsou svázané ve svislé poloze. O rok později se na nich znovu objeví výhonky, které bude třeba svázat již ve vodorovné poloze a šířit je různými směry. Výhonky, které již plodily, se doporučují zkrátit o 5 pupenů, počítáno od nejvyšší bobule.

Video o výsadbě aktinidií

Zahrada

Dům

Zařízení