Výsadba a péče o aktinidie krásy Dálného východu v různých oblastech Ruska a na Ukrajině

sazenice aktinidií V klimatických podmínkách Ruska, Běloruska a Ukrajiny může pohodlně růst a navíc mnoho velkých vinic nemůže přinést ovoce. Příkladem nenáročné zimovzdorné kultury jsou aktinidie, výsadba a péče, které při správném výběru odrůdy přinášejí trvale pozitivní výsledky.

Mezi výhody aktinidie patří nejen schopnost vydržet chladné počasí a růst po dlouhou dobu bez přesazování, dokonale upravovat svůj koutek místa, ale také aktivně nést chutné a zdravé ovoce. S příchodem vytrvalých odrůd domácího chovu bylo možné získat stabilní výnosy v centrálních oblastech země a na severozápadě a při pěstování aktinidií na Sibiři.

Kultura má mnoho výhod, počet fanoušků se také zvyšuje, ale před výběrem místa pro budoucího "obyvatele" zahrady se musíte dozvědět něco o povaze rostliny a o vlastnostech její výsadby.

jemné kvetení aktinidií Jak botanici, tak zkušení zahradníci se mnoho let hádají o sterility aktinidií. Jediný pohled na kvetoucí vinnou révu stačí k tomu, abyste si všimli „pohlaví“ konkrétního exempláře. Opylování samičích květů vyžaduje pyl, který je přenášen z mužských vzorků hmyzem nebo větrem. Proto, abyste získali sklizeň, musíte naplánovat výsadbu několika nebo více sazenic najednou.

Slyšíte, že samičí rostliny aktinidie přinášejí plody bez cizího opylování, ale to je spíše výjimka. Chcete-li přesně znát „pohlaví“ sazenice, musíte kontaktovat důvěryhodné školky nebo online obchody se sazenicemi aktinidií.

Načasování výsadby sasanek a péče o sazenice

jarní výsadba aktinidiíTradičním obdobím pro výsadbu aktinidií je jaro. Protože rostliny, které se nebojí zimního chladu, se probouzí a aktivně oživují s nástupem tepla, mohou trpět zákeřnými jarními mrazy téměř všude ve středním pásmu a na severu. Proto je důležité, aby sazenice spadly do země před začátkem vegetačního období, tedy v dubnu nebo o něco později, pokud jde o výsadbu aktinidií a péči o ně na Uralu, na východě nebo v severozápadních oblastech .

místo, kde se pěstuje aktinidieJaro je nejlepší čas usadit se v novém místě bydliště a mladých rostlinách do 3 let věku a přesazených velkých exemplářů. Pokud výsadba aktinidií na jaře z nějakého důvodu selhala, je na podzim dobrý čas. Zde je nejdůležitější zvolit správný okamžik, jinak se rostlina, která neměla čas zakořenit, odříznuta od výživy, dostane do extrémně stresující situace. Nejen, že odejde před zimou úplně připravený, v březnu a dubnu dochází často ke změně tání a mrazu. Proto existuje velké riziko, že zahradní liana může zmrznout nebo dokonce zemřít.

Pro zjednodušení následné péče o aktinidie je lepší naplánovat výsadbu 3-4 týdny před průměrným příchodem podzimních mrazů.

Výběr místa pro výsadbu aktinidií

aktinidie u zdi domuTreelike lianas různých druhů aktinidií v přírodě se usazují pod korunami stromů a jak rostou, šplhají po kmenech a větvích. V zahradě pro tuto kulturu musíte najít takové místo, aby byla rostlina poskytována po mnoho dalších let:

 • prostor pro růst;
 • spolehlivá podpora;
 • ochrana před studeným větrem;
 • vhodná volná půda s neutrální nebo slabě kyselou reakcí.

Aktinidie zároveň netoleruje blízkost podzemních vod, trpí, pokud jsou její kořeny a spodní části kmene zaplaveny nebo ponořeny do husté půdy bez přístupu kyslíku.

Aby neztráceli čas ochranou rostlin před mrazem, spálením nebo rozpadem, aby se usnadnila péče o aktinidie, snaží se vysadit v Leningradské oblasti a dalších severních oblastech na sever nebo na severovýchod od budov a plotů. Zde réva otevře své listy o něco později, ale rozhodně nebude trpět zpětnými mrazy a ledovou kůrou vytvořenou na slunci.

Čím dále na jih, tím rychleji se taje sníh. Proto již ve středním pruhu, stejně jako při výsadbě a péči o aktinidie na Ukrajině, v ruském Kubanu a na Krymu, existuje mnohem méně omezení výběru místa. Letní spáleniny nejsou pro kulturu hrozné, plody potřebují slunce nebo lehký částečný stín a pro mladé sazenice je důležitá ochrana před větrem.

Pyl Actinidia lze přepravovat na značné vzdálenosti, a přesto je lepší vysazovat samičí a samčí rostliny v těsné blízkosti, ne však méně než 1–2 metry od sebe.

Pokud musíte vytvořit živou zeď aktinidie kolomikt, je výsadba povolena v intervalech asi 60 cm. U velkých plantáží je vhodné použít výsadbu v řadách umístěných od severu k jihu. V tomto případě dostávají rostliny na jaře rozmrazenou vlhkost déle a jsou rovnoměrně osvětleny.

Výsadba aktinidií a péče o sazenice

sazenice připravené k transplantaciVýsadba jam pro aktinidie se připravuje dva týdny před přenesením sazenic na zem. U dvouletých rostlin stačí díra s hloubkou a šířkou ne více než půl metru. Ve spodní části je užitečné ztrojnásobit drenáž z keramzitu, rozbitých cihel nebo středně velkých oblázků. Aby aktinidie po transplantaci rychle rostly, je půda smíchána s dobře tříděným humusem nebo rašelinou smíchanou s komplexním hnojivem založeným na dusík, draslík a fosfor. Přistávací jáma může vyžadovat:

 • 8-10 kg humusu;
 • 200 gramů superfosfátu;
 • 50 gramů dusičnanu amonného;
 • 80 gramů potaše nebo dva šálky prosívaného dřevěného popela.

Nepoužívejte léky s chlorem, který inhibuje růst aktinidií, čerstvého hnoje a vápna. Je užitečné odkyselit půdu, zejména v přítomnosti rašeliny.

Když je místo připraveno k výsadbě, péče o aktinidii spočívá ve zpracování jejího kořenového systému. Kořeny rostliny jsou citlivé na vysychání, proto je po odstranění odumřelých nebo poškozených částí lepší je ponořit do tekutého jílového roztoku.

V výsadbové jámě je sazenice umístěna na hromadu půdy bohaté na živiny. Kořenový systém je narovnán, vedle něj je nainstalována podpora, která jako první převezme váhu rostoucí liany. Poté je sazenice opatrně posypána, aby kořenový límec rostliny neklesl pod půdu. Místo vyzvednutí:

 • zhutněno, aby byla zajištěna stabilita aktinidií a vyloučeny propadliny po zalévání;
 • hojně rozlijte teplou usazenou vodou;
 • mulčování směs rašeliny a humusu.

péče o mladé aktinidieV budoucnu, když mladá aktinidie vyroste, bude potřebovat silnější podporu, například mřížovinu nebo oblouk, plot nebo zeď domu.

Kromě podpory potřebuje sazenice na začátku života ochranu před kočkami, které rostlinu často hlodají nebo jednoduše rozbíjejí. Proto je kolem stonku kovového nebo silného plastového pletiva o výšce asi půl metru vyroben plot.

Péče o aktinidie po výsadbě

aktinidie na speciální mřížiAktinidie krásy Dálného východu se při výsadbě a ošetřování v Moskevské oblasti a v dalších oblastech středního pruhu etablovala jako příjemná a nenápadná kultura. Pro dobrý růst a stabilní plodnost aktinidií potřebujete:

 • zalévání a v horkých suchých obdobích a kropení;
 • třikrát krmení;
 • formativní a sanitární prořezávání;
 • odplevelení a povrchové uvolnění kruhů blízko kmene.

Kultura netoleruje vysychání kořenového systému, což lze vyřešit poklesem listí, květů a vaječníků, proto je v teplé sezóně napojena réva v množství 60-100 litrů na dospělou rostlinu.

Zalévání a kropení se provádí brzy ráno nebo večer, aby předtím, než se objeví aktivní slunce, listy vyschly a nebyly pokryty popáleninami.

Hnojiva se aplikují třikrát:

 • na jaře udržovat aktinidie po zimování a připravit je na kvetení;
 • v létě, když jsou výhonky pokryty vaječníky;
 • na začátku podzimu, po sklizni ovoce, připravit rostlinu na zimu.

Jarní obvaz by měl obsahovat 2 díly dusíkatých hnojiv a jednu část doplňků potaše a fosforu. V létě jsou proporce stejné, ale koncentrace kompozice je poloviční. Na podzim, aby réva zpomalila tvorbu listí, nových výhonků a posílila stávající větve, je zásobována draslíkem a fosforem bez přidání dusíku.

vysoký výtěžek aktinidiíVrchní oblékání aktinidií po výsadbě je zahrnuto pouze na podzim. Musíte počkat na první ovoce z rostliny za 3-4 roky. Stabilní výnos se dostaví až po 6 letech a pouze pokud je koruna správně zastřižena.

Actinidia zpravidla sotva trpí zimním chladem. Pouze nezralé letní výhonky mohou zmrznout, takže na podzim jsou prořezány a jsou odstraněny také větve, které vytvářejí nadměrnou hustotu, což vyvolává přesídlení škodlivých hub, hniloby, hmyzích škůdců.

Podzimní prořezávání se provádí po sklizni, kdy vegetační období klesá. Na jaře se tento postup provádí velmi brzy, dokud se rostlina neprobudí, jinak výhonky vytékají šťávami.

tvorba keře aktinidiePři výsadbě a péči o aktinidie v Moskevské oblasti, Uralu a dalších regionech se tvorba keře nejčastěji provádí na dvou hlavních výhoncích. Na jih, kde je léto delší a existuje menší riziko zamrznutí mladého růstu, můžete zkusit vypěstovat silnější exemplář. Zrání výhonků můžete zlepšit jemným sevřením po vytvoření vaječníku.

Mladé révy na podzim jsou odstraněny z podpěry a ukloněny k zemi, pokryté rašelinou, smrkovými větvemi nebo jiným materiálem. Taková péče o aktinidie po výsadbě za Ural, na Sibiři a na severu evropské části pomáhá chránit rostliny před zamrznutím. Dospělé vzorky se pouze prořezávají, čímž se odstraní křehké a poškozené dřevo.

Agrotechnika aktinidií na Sibiři - video

Odeslat komentář

Zahrada

Dům

Zařízení