Seznamte se s pravidly výsadby a péče o nádhernou rudbeckskou zlatou kouli

výsadba a péče o zlatou kouli rudbeckia Kdo je ta okouzlující vysoká blondýna v sousední předzahrádce - ptáte se, kráčící po ulici dacha. A támhle koketně vykukuje zpoza plotu a chlubí se nádhernými zlatými kadeřemi a toto je okouzlující rudbeckia Golden Ball. Výsadba a péče o rudbeckii Zlatý míč na zahradě není obtížný a zvládne to každý. A pak se rudovlasá kráska usadí ve vaší zahradě, každé léto potěší pláty slunečných květenství na pozadí husté smaragdové zeleně.

Seznámení s rostlinou

výsadba a péče o zlatou kouli rudbeckia

Členitá Rudbeckia patří do rodu stejného jména rodiny Astrovů. Ve volné přírodě se vyskytuje v Severní Americe, kde obývá břehy řek a lesní paseky. Je to vytrvalá bylina se silnými rozvětvenými výhonky a plazivým oddenkem. Horní listy jsou trojlaločné, spodní zpeřené.

rudbeckia zlatá kouleKvětenství Rudbeckia jsou koše o průměru 10–12 cm, složené z světle žlutých trubkovitých květů a ohraničené zlatožlutými rákosovými květy. Kvetení začíná v červnu a trvá až dva až tři měsíce.

Rudbeckia rozřezaná Zlatý míč se příznivě liší delší dobou květu. Rostliny rostou v zárodku počátkem července a kvetou nepřetržitě až do mrazu.

vysoké rudbeckské keřeToto je nejvyšší odrůda rudbeckých - výhonky často dosahují dvou a více metrů.

Vlastnosti rostoucí rudbeckie Zlatý míč

rostoucí rudbeckie v zemiČlenitá Rudbeckia je považována za nenáročnou květinu. Pěstuje se na jakékoli půdě, s výjimkou příliš vlhké a husté jílovité půdy. Vyznačuje se rozvětveným horizontálním oddenkem, který rychle roste a vyplňuje veškerý volný prostor. Proto je záhon se „zlatými kuličkami“ oddělen od ostatních rostlin deskami nebo břidlicí. Plot je vykopán do hloubky 15–20 cm.

Na jednom místě rudbeckia dorůstá až 10 let, při dobré péči. Aby plantáž "zlatých koulí" neztratila na atraktivitě, jsou keře svázané a snaží se je umístit v určité vzdálenosti od sebe.

V letních chatách s houštinami rudbeckie zdobí prázdné stěny kůlny, ploty, zasazené v předzahrádkách, rám altány... Za zářivě žlutou zdí „zlatých koulí“ lze snadno skrýt nepředstavitelný kompostovací koš nebo hromadu zbývajícího materiálu ze stavebních prací.

Jak vegetativně propagovat Rudbeckia Golden Balls

reprodukce rudbeckie rozdělení oddenkůNejjednodušší způsob, jak ve vaší oblasti pěstovat dlouhonohou krásku, je rozdělit kořen na několik částí.

Na konci léta nebo počátkem podzimu jsou rostliny úplně odříznuty ve výšce 20 - 30 cm. Pak:

 • zarostlý keř je úplně vykopán;
 • ostrou lopatou nebo nožem rozdělte oddenku na několik částí;
 • kusy jsou posypané drceným uhlím;
 • řízky jsou zasazeny do předem připravených výsadbových jam, posypané zeminou a hojně zalévány.

Před nástupem přetrvávajícího chladného počasí jsou výsadby pokryty smrkovými větvemi, seno nebo suchým kompostem.

Výsadba jam se připravuje následovně:

 • na dno se nalije vrstva písku a drenáže;
 • připravte kbelík úrodné půdy z kompostu, písku, lžíce superfosfátu a draselné soli a dobře promíchejte;
 • polovina připravené půdy se nalije do jámy a rozlije se vodou.

Po 2-3 týdnech se půda v díře usadí a nebude těžké zasadit kořenovou část ve správné výšce - na úrovni půdy.Nově zasazená rostlina je posypána zbytkem půdy, země je zhutněna tak, aby nebyly vystaveny kořeny. Na jaře jsou přístřešky odstraněny z mladých keřů, země kolem je pečlivě uvolněna.

Rozdělením kořene se šíří pouze zdravé keře, které jsou přerostlé. Pokud rostliny vypadají nemocně, je lepší rozmnožovat rudbeckii "zlatou koulí" semeny. Před setím je lze snadno nakládat jakýmkoli fungicidem.

Výsadba a péče o rudbeckii Zlatá koule semen

semena rudbeckieSazenice získané z kvalitních semen kvetou za 1–2 roky. Při správné péči rostou rostliny silné a zdravé, bez známek degenerace odrůdy.

Semena se používají jak samostatně zakoupená, tak sbíraná. Největší a nejkrásnější vzorky jsou vybrány předem ke sběru. Semena se sklízejí koncem podzimu před mrazem. Musí být zcela zralé a suché.

Až do začátku jara je sebraný materiál uložen v papírovém sáčku na chladném a suchém místě. Nejlepší doba pro setí je první polovina března. Pro pěstování rudbeckie ze semen je vhodná jakákoli půda určená pro sazenice květin nebo zeleniny.

Krabice jsou naplněny připravenou půdou a dobře navlhčeny. O několik dní později se výsadbový materiál vyseje do hloubky 3-4 cm do drážek, které jsou posypané zeminou smíchanou s pískem. Výsadby jsou mírně zhutněné a dodatečně navlhčené vodou z rozprašovací lahve.

sazenice rudbeckiaKrabice jsou pokryty fólií nebo průhlednými víčky a umístěny na parapetu. Při teplotě 20-22 ° C se sazenice objeví za dva týdny. Výsadba semen a péče o sazenice rudbeckie Zlatý míč se v této fázi neliší od péče o klíčky papriky nebo rajčat.

Sazenice se vysazují na stálém místě po zpětných mrazech, ale před nástupem horkého suchého počasí. Obvykle toto období nastává koncem jara a počátkem léta. Půda by do této doby měla být dostatečně suchá a zahřátá na 16-18 ° С.sazenice rudbeckie

Sazenice se vysazují co nejméně. Je třeba si uvědomit, že rudbeckia silně roste a příliš zesílené keře často onemocní a ztratí svůj estetický vzhled.

Mladé rostliny vysazené v sazenicích mají tendenci kvést následující rok.

Pokud pod lampou není dostatek místa

výsadba a péče o rudbeckskou zlatou kouli na otevřeném poliV tomto případě se semena vysévají přímo do země. U sazenic uspořádejte malý skleníkuzavřený deskami a pokrytý fólií, aby se zahřál. Výsadba semen přímo do země a následná péče o rudbeckii Zlatý míč zabere zahradníkovi mnohem méně času. Kvetení bezsemennou metodou začíná ve třetím roce po zasetí, ale rostliny rostou silněji, ztvrdly a dřepěly.

Vznikající sazenice jsou chráněny před chladem, skleník se otevírá pouze v teplých dnech. Zalévání by mělo být mírné, večer. Několikrát za sezónu jsou mladé květy hnojeny komplexním minerálním hnojivem se stopovými prvky. V první polovině léta se vrchní obvaz provádí zředěnou diviznou nebo bylinnou infuzí. Ve druhé polovině léta je dávka dusíku snížena. Jinak výhonky nebudou mít čas dozrát a v zimě mohou zmrznout.

Typické nemoci

padlí na rudbeckiiRudbeckia je málo postižena chorobami, ale se silným zahuštěním trpí padlí.

Aby se zabránilo jeho vzhledu, jsou nutná následující opatření:

 • přistání na dobře osvětleném a vzdušném místě;
 • včasné prořezávání nemocných a zahušťujících výhonků;
 • kontrola plevelů, které přenášejí padlí;
 • mírné zalévání a pravidelné kypření půdy.

V obtížných případech se rostliny postříkají jednou ze směsí na bázi mědi nebo přípravky Fundazol, Topaz, Acrobat MC.

Pokud jsou „zlaté koule“ poškozeny mšicemi, pomůže Fitoverm, Aktellik, Alatar, Confidor. Přívrženci ekologicky šetrné zahrady mohou květinovou zahradu postříkat infuzí popela, mýdla na prádlo, řebříčku nebo přesličky.

Vyrovnat se s výsadbou a péčí o rudbeckii Zlatý míč je v moci těch nejzkušenějších pěstitelů.Z vděčnosti vaše „slunce s dlouhýma nohama“ potěší každého s náručí jasných slavnostních květenství až do samého mrazu.

Kvetoucí rudbeckia Zlatý míč - video

Zahrada

Dům

Zařízení