Výsadba a péče o tiarellu na otevřeném poli - to, co zahradník potřebuje vědět při zdobení pozemku

výsadba a péče o tiarellu na otevřeném poli Tiarella je okrasná vždyzelená rostlina, která preferuje stinné oblasti a zdobí zahradní plochy krajkou. Výsadba a péče o tiarellu venku mají své vlastní vlastnosti. Při správném pěstování se tiarella stane jasnou dekorací krajinářského designu, kterým jsou často vyplněny stinné rohy zahrady.

Botanický popis tiarelly

krásný květ tiarelly

Tiarella je nízko rostoucí jehličnatý strom z čeledi lomikámen, původem ze Severní Ameriky. Za přirozených podmínek tato kultura „upřednostňuje“ chladné, mírné podnebí a stinné oblasti, kde se jiné rostliny neusazují.svěží keře tiarella

Hlavní vlastnosti tiarelly:

 1. V závislosti na odrůdě je výška rostliny 15-85 cm.
 2. Listy jsou pětilisté, vyřezávané, až 10-15 cm dlouhé, tmavě zelené barvy. V zimě získávají bohatý červený nebo bronzový odstín.
 3. Květenství je kořenité nebo kuželovité, skládající se z miniaturních květů, které kvetou v létě.
 4. Tiarella květ, v závislosti na odrůdě, trvá 4-6 týdnů.
 5. Po skončení kvetení se vytvoří podlouhlé "krabičky" se semeny.

Pro výsadbu a péči o tiarellu na otevřeném poli si můžete vybrat téměř jakoukoli oblast, protože tato rostlina se vyznačuje dobrou mrazuvzdorností a odolností proti suchu, aniž by ztratila dekorativní přitažlivost i v zimních mrazech.

Populární odrůdy tiarella

thiarella srdečnáExistuje mnoho odrůd tiarella, z nichž každá má své vlastní vlastnosti a specifika pěstování.

Tiarella cordifolia nebo tiarella cordifolia je oblíbený a rozšířený kultivar, který je vytrvalou rostlinou s plíživými stonky. Listy jsou ve tvaru srdce, zaoblené, shromážděné v úhledných rozetách. Kvetení začíná na začátku května a trvá až 5-6 týdnů.

Odrůdy oblíbené u zahradníků:

 1. Tiarella Neon Lights patří k odrůdám tiarelly ve tvaru srdce. Tento druh se vyznačuje velkou velikostí listů a sněhově bílým odstínem květů s tmavě fialovými žilkami.Neonová světla Tiarella
 2. Černá sněhová vločka je stejně běžná odrůda, která se vyznačuje světle růžovými květenstvími a vyřezávanými listy s lesklým povrchem.Odrůda Black Snowlake
 3. Španělský kříž je zajímavá odrůda s růžovými květenstvími, které postupně získávají sněhově bílý odstín.Španělská křížová odrůda
 4. Tiarella Pink Skyrocket je vytrvalá rostlina vysoká až 30 cm s kónickými květenstvími sestávajícími z malých růžových květů. Listy jsou světle zelené, připomínající javor, s fialovými středy.Tiarella Pink Skyrocket
 5. Jeepers Creepers je neobvyklá odrůda tiarella s jemnými, světle zelenými listy, která na začátku podzimu získává bohatý fialový odstín.Odrůda Jeepers Creepers

Tyarella Timbuktu - tato odrůda se vyznačuje růžicemi o délce až 35 cm, má neobvyklou barvu listů - zelenou s fialovými žilkami a vínovým středem. Květenství je načechrané a panikulární, skládající se z malých světle růžových květů.thiarella timbuktu

Výsadba a péče o tiarellu venku

Výsadba a péče o tiarellu venkuChcete-li pěstovat tiarellu, je nejlepší zvolit mírně zastíněné rohy zahradního pozemku nebo zasadit rostliny ve stínu stromů, keřů, budov nebo plotů.Rostlina bude dobře růst a vyvíjet se na slunci, ale přímé paprsky negativně ovlivňují dekorativní vlastnosti tiarelly - její listy vyblednou rychleji a květy vyblednou.

Pro výsadbu a péči o tiarellu venku je vhodné zvolit zóny s neutrálními, sypkými, výživnými nebo mírně zásaditými půdami.

Nížiny nebo místa s vysokou hladinou podzemní vody nejsou pro trvalou thiarellu vhodná.

Výsadba tiarelly krok za krokem

příprava místa přistáníPro výsadbu tiarelly se používají silné a zdravé sazenice zakoupené ve specializovaných prodejnách nebo školkách.

Výsadbu rostliny lze provést ihned po roztavení sněhu - to urychlí proces kvetení:

 1. Před výsadbou sazenic musíte připravit místo. Vykopejte půdu asi za 15-20 dní, přidejte rašelinu a písek, stejně jako organická hnojiva - humus nebo kompost.
 2. Mulčujte spiknutí pod postelemi - to zajistí dlouhodobé zadržení vlhkosti v půdě.
 3. Připravte si výsadbové otvory - jejich hloubka by měla být o 3-4 cm větší než oddenek sazenice tiarella.
 4. Naplňte dno výsadbových otvorů vrstvou drenáže - rozbitá cihla, keramzit, písek.
 5. Mezi jamkami ponechejte vzdálenost nejméně 25 cm.
 6. Sejměte sazenici spolu s hliněnou hrudkou do díry, narovnejte kořeny a posypte zeminou, lehce utlačte.

tiarella střílíPoté uvolněte ornici kolem keře thiarelly, posypte ji popelem, mulčujte a hojně zalijte vodou o pokojové teplotě.

Pěstování tiarelly ze semen

pěstování tiarelly ze semenTiarella může být pěstována ze sazenic. K tomu se používají semena, která jsou sklizena po dozrání semenných tobolek nebo zakoupena v květinářství. Semena pro sazenice můžete zasít ve druhé polovině února nebo začátkem března.

Pěstování sazenic:

 • pro setí semen se používají plastové nádoby s drenážními otvory na dně;
 • nalijte do nádoby hotový výživný substrát pro okrasné rostliny;
 • rozložte semena tiarelly a posypte je tenkou vrstvou písku;
 • postřikové plodiny z postřikovače;
 • zakryjte plastovým obalem a vytvořte v něm několik otvorů;
 • odstraňte film a plodiny denně větrejte.

sazenice tiarellaPo výskytu 2-4 pravých listů lze mladé sazenice ponořit do samostatných plastových kelímků nebo jiných nádob. Když sazenice dostatečně zesílí a zakorení se, půda se dostatečně zahřeje a riziko opakovaných mrazů zmizí, lze ji přesadit na otevřenou půdu.

Pravidla péče o Tiarellu

pravidla pro péči o tiarelluPro bohaté a dlouhodobé kvetení tiarelly je třeba dodržovat několik pravidel péče o rostlinu. Trvalka netoleruje nedostatek i přebytek vlhkosti, takže musíte sledovat frekvenci jejího zalévání. V horkém a suchém počasí je tiarella zalita hojně po 2-3 dnech, jindy rostlina nepotřebuje více než 1-2 zalévání týdně.bohaté zalévání

Nejlepší pravidla oblékání:

 1. Krmení tiarelly se provádí dvakrát za sezónu.
 2. První aplikace hnojiv je před zahájením fáze aktivního růstu, druhá po skončení kvetení.
 3. Pro tento účel jsou nejvhodnější komplexní minerální hnojiva pro okrasné plodiny, která se aplikují ihned po zalévání.hnojivo pro tiarellu
 4. Před zahájením aktivního růstu je lepší krmit trvalku hnojivy obsahujícími dusík.bio hnojiva

Organické krmení - kuřecí trus, suchá tráva, shnilý hnůj - také dávají dobré výsledky.

Příprava na zimu

vlastnosti přípravy na zimuVětšina odrůd thiarella je vysoce odolná vůči chladu a dobře snáší zimní mrazy. Existují však odrůdy, které potřebují další přístřeší. Příprava rostlin může začít v říjnu nebo v první polovině listopadu.

Keř zastřihněte téměř na samý základ, poté mulčujte vrstvou suchého listí, rašeliny, smrkových větví nebo zakryjte speciálním krycím materiálem. Výška vrstvy by měla být alespoň 7-10 cm.

vlastnosti přípravy na zimuTiarella je nenáročná vytrvalá rostlina, která je široce používána v krajinářském designu.Bude stejně efektivní v kombinaci s hostitelé, spiraea, kapradiny, rododendrony, dřišťál a další plodiny, které se stávají atraktivním akcentem v původních krajinných kompozicích.

Výsadba a péče o tiarellu na otevřeném poli v zemi - video

Zahrada

Dům

Zařízení