Výsadba a péče o verbascum pro svěží a dlouhé kvetení

výsadba a péče o verbascum Verbascum nebo mullein je nenáročná a hezká vytrvalá rostlina, jejíž svěží kvetení se stává luxusní výzdobou každé zahrady. Výsadba a péče o verbascum v souladu se základními agrotechnickými jemnostmi vám umožní získat nadýchané květenství ve tvaru hrotu, které po celé léto potěší jasnými barvami.

Verbascum - botanický popis

vytrvalá verbascum

Vytrvalá verbaskum je „zástupcem“ bylin z čeledi Norichnikov, nazývaných také „divizna“, „medvědí ucho“ nebo „celsius“. Je rozšířený v Evropě, Malé Asii a Středomoří. Celkově existuje asi 245 druhů verbascum.

Hlavní rysy rostliny:

  1. Výška bylinné nebo polo keřové rostliny, v závislosti na odrůdě, může dosáhnout výšky 55-190 cm.
  2. Kořenový systém tyčového typu, který proniká hluboko do půdy.
  3. Listy jsou špičaté, velké, podlouhlé, často shromážděné v bazální růžici. Listové desky mají kožovitý povrch a bohatou zelenou barvu.
  4. Stonky jsou husté, silné a vztyčené. Kmen je pokryt střídavě malými listy.
  5. Hybridní mullein verbascum má špičaté květenství skládající se z květů pěti okvětních lístků. Jiné odrůdy (olympijské, černé, žezlo)
  6. Po skončení kvetení se vytvářejí semenné lusky, které mají kulovitý nebo podlouhlý tvar.

Hlavním rysem verbascum je jeho svěží a dlouhé kvetení, které trvá od začátku června do konce srpna.

jasný květ verbascumV závislosti na odrůdě může být květ fialový, lila, lila, růžový, sněhobílý nebo žlutý. Jádro květu je jasné a kontrastuje se základním tónem okvětních lístků.

Výsadba a péče o verbascum

výsadba a péče o verbascumPěstování divizny není obtížné, protože patří k poměrně nenáročným rostlinám. Při výsadbě a péči o verbascum je nutné řádně připravit místo a použít vysoce kvalitní semenný materiál, protože rostlina se pěstuje pouze ze semen.

Výběr lokality a půdy

výběr místa přistáníVerbascum je rostlina milující světlo, proto se nejlépe pěstuje v otevřených a rovnoměrně osvětlených oblastech. Divizna dobře snáší přímé sluneční světlo a sucho, nepotřebuje další stínování. Při výsadbě ve stínu je doba kvetení výrazně snížena.

Rostlina nemá žádné zvláštní požadavky na kvalitu a složení půdy, ale je nejlepší ji pěstovat v oblastech se vzduchem a vodou propustnou, dobře uvolněnou půdou s neutrální reakcí. Jíl a jíl nejsou vhodné pro výsadbu a péči o verbascum. hlinitá půda.

Příprava staveniště

příprava květinového záhonuOptimální doba pro výsadbu je druhá polovina dubna nebo začátek května, kdy pominulo riziko zpětných mrazů a půda se dostatečně zahřála. Ale i když teplota vzduchu poklesne, divizna dobře snáší krátkodobé chladu.

Pozemek vykopejte 14 dní před výsevem verbascum a do půdy přidejte rašelinu a humus... Poté vyčistěte oblast plevelů, která znemožní růst mladých výhonků.

Příprava semen

semena verbascumPro rychlý růst verbasku a jeho bohaté kvetení je velmi důležité používat pouze vysoce kvalitní semenný materiál.Nejlepší je koupit ji v zahradních centrech, specializovaných botanických školkách nebo si ji sami sbírat z rostlin.semena verbascum různých odrůd

Při pěstování verbascum ze semen pamatujte, že tato metoda není vhodná pro hybridní odrůdy. Rozmnožují se pouze vegetativně - řízky nebo dělením keře.

sazenice verbascum

Výsadba verbascum

výsadba verbascum v otevřeném terénuChcete-li vypěstovat verbascum ze semene, znovu vykopejte půdu, poté urovnejte a chaoticky rozptýlete semeno. Hráběmi lehce okopejte semena do hloubky 1 cm. Po vzhledu mladých výhonků zřeďte lůžka verbascum a mezi keři rostlin ponechejte vzdálenost 20-30 cm.

Než si vyberete místo pro pěstování, nezapomeňte, že divizna může růst na stejném místě několik let. Tuto rostlinu není třeba přesazovat, protože tento postup může poškodit její kořenový systém a vést k smrti.

Pravidla péče o Verbascum

výsadba a péče o verbascumVerbascum je nenáročná rostlina, takže nevyžaduje pečlivou péči. Rozléhající se kořenový systém divizny proniká do hlubokých vrstev půdy a absorbuje potřebnou vlhkost a živiny.

péče o verbascumProto rostlina potřebuje zalévat pouze během dlouhodobého suchého počasí. Nadměrné množství vlhkosti negativně ovlivní kořenový systém verbascum, způsobí jeho hnilobu a odumření květu. Po každém zalévání je nutné uvolnit půdu a odstranit plevele, protože zhoršují růst a kvetení rostliny.

Verbaskum nepotřebuje další hnojiva, která „extrahují“ potřebné živiny z půdy. Pokud je rostlina oslabená, před kvetením ji lze krmit komplexními minerálními sloučeninami obsahujícími fosfor a vápník.

příprava mladé rostliny na zimuKvětina je odolná vůči chladu a v zimním období nepotřebuje další úkryt. Jedinou výjimkou jsou mladé klíčky verbascum množené zelenými řízky.

Vegetativní šlechtitelské metody pro verbascum

reprodukce verbaskum na webuVzácné hybridní odrůdy verbascum se množí pouze vegetativně - odřezky nebo dělením keře. Jednou z nejběžnějších metod jsou kořenové řízky, které se nejlépe provádějí v říjnu.množení kořenovými řízky

Postup:

  • odřízněte několik odřezků z oddenku - jejich délka by měla být nejméně 8 cm;
  • řez řízků by měl být nahoře plochý a zespodu mírně pod úhlem;
  • připravte výživný substrát smícháním rašeliny s pískem a zahradní půdou v poměru 1: 1: 2;
  • umístěte řízky do nádoby s připraveným substrátem - měl by vyčnívat 2 cm nad povrch půdy.

Před jarem umístěte nádobu s řízky do chladné místnosti a poté, co se půda dostatečně zahřeje, mohou být přesazeny do otevřených záhonů.

Zelené řízky

chov verbascumPro zelené řízky se používají loňské verbascum výhonky, které se umisťují do malých plastových kelímků nebo nádob s volnou a výživnou půdou. Pro lepší zakořenění lze zelené odřezky předem umístit do roztoku s jakýmkoli stimulátorem růstu.

Nádoby s řízky nechte v místnosti s dobrým, jasným osvětlením a vysokou vlhkostí. Je velmi důležité rostliny pravidelně zalévat, jak půda schne, a také je denně větrat.

Ve druhé polovině července nebo srpna lze zakořeněné řízky přesadit na otevřenou plochu. Poté jsou postele posypány a mulčovány. Za tímto účelem je nejlepší použít suché listy pokryté vrstvou o tloušťce 10-15 cm, takový přístřešek zůstává na postelích až do jara, po kterém může být odstraněn.

Verbascum je krásná a nenáročná rostlina s minimálními požadavky na péči a vysokou odolností vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám.S výhradou několika jednoduchých agrotechnických pravidel pro pěstování se verbascum stane luxusní výzdobou každé zahrady a jeho svěží a jasné kvetení vydrží celé léto.

Co je výsadba a péče o verbascum na zahradě - video

Zahrada

Dům

Zařízení