Je možné zasadit a pěstovat rozlehlý hezký jilm na osobním pozemku

sázení a pěstování jilmu Představte si prostorný zelený baldachýn, pod kterým se pár desítek lidí může snadno schovat před deštěm nebo horkým sluncem a nebudou stísněni. Není těžké vytvořit na vašem webu takový baldachýn, protože výsadba a pěstování jilmu na místě nezpůsobí mnoho problémů.

Popis stromu

rozlehlý jilm

Ve skutečnosti ne všechny druhy jilmu jsou takovými obry. Některé odrůdy rostou jako keře. Rodina jilmu nebo Ilmovye (latinsky Ulmus) má asi 40 druhů, osm z nich roste hlavně v evropské části Ruské federace a sousedních zemí. Distribuováno v listnatých lesích, zřídka se vyskytuje v monokultuře.

jilmové listy a semenaVětšina druhů je opadavých. Kořenový systém je vláknitý, vysoce rozvětvený, jednotlivé kořeny jdou do velké hloubky. Díky tomu se stromům daří ve vyprahlých oblastech.

Kůra je hnědá, na mladých stromech hladká; s věkem se na ní objevují korkové výrůstky a podélné trhliny. Listy s krátkými řapíky, zoubkované, začnou aktivně růst až po dozrání ovoce. Lehké létající nažky s ořechem uprostřed dozrávají počátkem léta a snadno je snáší vítr. Klíčí za týden za vhodných podmínek.

Průměrná délka života jilmu je asi sto let. Některé exempláře se dožívají až 400 let. V Evropě a Severní Americe je tento strom lépe známý jako jilm. Malolisté druhy jilmu v oblasti Volhy se nazývají jilm.

nejstarší jilm v RuskuNejstarší jilm v Rusku, starý 450 let, roste v Ulyanovské oblasti. Strom se nachází na území bývalého panství hrdiny vlastenecké války Denise Davydova. V posledních letech se stalo dobrým zvykem, že rodiny přicházely na statek, aby se držely za ruce a sevřely kufr. Předpokládá se, že takový obřad může rodinu posílit.

Šíření semen jilmu

jalovcové sazenice ze semenŠíření jilmu probíhá zcela bez problémů - semeny, výhonky kořenů a výhonky, které po odříznutí stromu začnou hojně růst poblíž pahýlu. V zahradnictví se jil šíří zakořeněnými řízky.

Při výsadbě semen je třeba mít na paměti, že úspěšně klíčí až první týden po zrání. Během těchto období by se semena měla dostat do vlhkého prostředí. Druhý týden ztrácejí klíčivost téměř o 100%.

zrání jilmových semenSemena jilmu se vysévají do vlhké úrodné půdy ve vzdálenosti 35–40 cm, aby se vlhkost udržovala, půda se mulčuje nebo zakrývá fólií. Aby se zabránilo vzniku plísní pod filmem, jsou plodiny pravidelně větrány a půda je postříkána roztokem Fitosporin.

Od druhého roku začínají tvořit korunu. Suché, odlomené nebo zmrzlé větve se odstraňují koncem podzimu nebo časně na jaře, ale na začátku toku šťávy.

Řezání, výsadba a pěstování jilmu

příprava řízků pro množeníNejlepší čas na výsadbu řízků je v časných letních měsících. Pro sklizeň řízků se berou dobře vyvinuté roční výhonky o tloušťce 0,6-0,8 mm. Na natáčení je ponecháno několik vytvořených pupenů. Ostrou žiletkou zastřihněte větev šikmo pod spodním pupenem. Horní řez je vyroben přesně.

Půda ve škole je dezinfikována napařováním nebo rozlitím vhodným fungicidem. Je poháněno komplexním minerálním hnojivem s minimálním obsahem dusíku.

výsadba řízků v zemiPřed vysazením se spodní řez řízku ponoří do přípravku Kornevin, přebytečný prášek se setřepe a opatrně umístí na dno drážky. Řízky jsou pokryty výživným substrátem, takže pod zemí jsou 2-3 spodní pupeny. Pokud je to nutné, řízky jsou zakořeněny ve vodě a vysazeny po výskytu kořenových základů.

zakořenění řízků v květináčiNež se objeví kořeny, musíte neustále sledovat obsah vlhkosti v půdě. Po zalévání se škola s řízky uvolní, aby se zvýšila výměna plynů v místě vznikajícího kořenového systému. V suchých horkých ročních obdobích je zahradní postel mulčována rašelinou, shnilými pilinami nebo prachem ze sena.

Po výskytu listů a nových výhonků na zakořeněných řízcích lze předpokládat, že první fáze výsadby a pěstování jilmu skončila.

Jak se starat o sazenici jilmu

péče o sazenice jilmuZpočátku je výsadba hojně napojena. Když sazenice jilmu vyrostou nové větve, zalévání se sníží. Na podmáčených půdách mohou být mladé jilmy poškozeny holandskou chorobou. Jedná se o plísňové onemocnění přenášené kůrovcem. Zasažené stromy vyschnou během několika týdnů.

Aby se zabránilo infekci, jsou přijata následující opatření:

  • ošetřit výsadby insekticidy, aby se zničil kůrovec;
  • mrtvé větve jsou odříznuty od nemocných sazenic;
  • řezy jsou potaženy 5% roztokem síranu měďnatého;
  • celá plantáž je postřikována každé dva týdny tankovou směsí listového hnojiva, protiplísňové látky a insekticidu.

Všechny rostlinné zbytky, včetně větví a pařezů, musí být z místa odstraněny a spáleny.

Na podzim se zkoumají mladé jilmové stromky a vyberou se nejsilnější. Je čas dát je na trvalé místo.

Jilm je rostlina odolná vůči stínu, ale mladé stromy mohou při nedostatku světla zemřít, proto jsou pro výsadbu a pěstování jilmů zvolena otevřená slunná místa.

Na zvoleném místě je vykopána díra o rozměrech 50 x 50 cm, dole je položena drenáž. Rozbitá cihla, expandovaná hlína, drcený kámen budou stačit. Hrubé frakce jsou pokryty vrstvou říčního písku.

Pokud je půda na místě úrodná, přidejte ji do půdy vybrané z jámy:

  • 1 polévková lžíce superfosfát a draselná sůl;
  • 1 sklenice dřevěného popela;
  • několik tablet glyocladinu nebo trichoderminy k prevenci bílé hniloby.

U chudých a vyčerpaných půd se množství hnojiva zdvojnásobí a ke každému stromu se navíc přidá vědro kompostu nebo humusu.

V jižních oblastech se sazenice jilmu přesazují na podzim. Dlouhý teplý podzim a mírné zimy jim umožňují bez problémů zimovat. Na místech s drsnějším podnebím jsou sazenice jilmů na zimu zakopány v příkopu a jsou vysazeny na jaře.

Kdy a jak prořezat jilm

prořezávání jilmů bonsai a venkuJilmy dobře snášejí prořezávání a prakticky nezhoršují. Profily s průměrem větším než 2 cm však musí být pokryty smolou nebo olejovou barvou. Stejně jako u jiných okrasných rostlin může být prořezávání jilmů formativní, sanitární a omlazující.

formace koruny jilmuPomocí pravidelného formativního prořezávání je snadné dosáhnout krásné kudrnaté koruny. Topiary nebo kudrnaté prořezávání, jeden ze zajímavých a originálních trendů v krajinné architektuře. Pro vytvoření sférické nebo oválné koruny je strom tvarován tak, aby se boční větve vyvíjely rychleji než vodič. Hlavní kmen je více prořezáván, aby zpomalil svůj růst, a boční větve jsou zkráceny pouze pro hojné větvení.

Sanitární prořezávání se provádí na jaře. Všechny rozbité, suché a nemocné větve jsou vyříznuty. Vrcholy a větve rostoucí v ostrém úhlu jsou odstraněny.

Proti stárnutí se prořezává v případech fyziologického stárnutí stromů, kdy se roční růst prakticky zastaví. Za účelem omlazení je vyříznuto několik velkých kosterních větví. Příští rok se spící pupeny probudí a začnou růst. Život stromu se tak prodlužuje o dalších 5-10 let.

jilmová deštníková korunaJilm je krásná a velmi užitečná rostlina. Jeho semena a větve se používají jako krmivo pro zvířata v zájmovém chovu.Kvetoucí jilm je dobrá medová rostlina a přitahuje včely. Husté prolamované listy zachycují prach, čistí vzduch a vypadají skvěle v parcích a zahradách. Výsadba a pěstování jilmu je hračka. Strom roste velmi rychle a po několika letech budete moci odpočívat pod jeho šířící se korunou.

Výsadba a pěstování jilmu od sběru semen po strom - video

Zahrada

Dům

Zařízení