Výsadba cyanózy modrá a péče po celou sezónu

výsadba modré cyanózy a péče Mezi kvetoucími kulturami existuje mnoho skromných a sofistikovaných vzorků, které skvěle zapadají do zahradních kompozic. Pěstování modré cyanózy a péče o ni zaujme každého, kdo je kreativní ve svém přístupu. Na první pohled se rostlina nezdá tak jasná jako petúnie, astry nebo Gazania... Jeho kudrnaté pupeny se však harmonicky mísí na pozadí svěží zeleně. Zvedneme oponu skromné ​​květiny a objevíme její úžasné přednosti.

Cyanóza modrá na pódiu krásy

kyanidová rostlina

Rostlina patří do rodiny "Cyanus". To je také populárně známé pod jmény:

 • Řecký kozlík;
 • nádherná dívka;
 • Třezalka tečkovaná je modrá;
 • vrabčí tráva;
 • matečný louh;
 • kapitalista.

vysoká rostlinaDospělá modrá cyanóza dorůstá až 120 cm a na povrchu země je udržována plíživým kořenovým systémem, který se skládá z velkého počtu vláknitých procesů žlutohnědé barvy. Vynoří se z ní mnoho rozvětvených vzpřímených stonků dutého charakteru. Horní část je pokryta miniaturními sametovými vlákny.

listové desky cyanóza modráPlechové desky mají hladký povrch a jsou uspořádány střídavě. Ve spodní části stonku jsou řapíkaté. A výše, zvláštně připnutého charakteru. Skládají se z 20 nebo více vejčitých desek. Obecně vypadá rostlina velmi atraktivně.paniculate květenství

Během kvetení se mezi volnou zelení objevují panikulární květenství. V závislosti na typu jsou okvětní lístky pupenů natřeny v následujících barvách:

 • modrofialová;
 • nachový;
 • růžový;
 • občas sněhově bílá.

barevná strukturaProlamovaný pohár se skládá z pěti jemných laloků. Tvoří půvabný zvonek s 1 pestíkem a 5 tyčinkami uvnitř. Kvetení začíná v červnu nebo červenci až ve druhém roce po výsadbě. V průběhu času se místo pupenů vytvářejí plody ve tvaru vejce. Uvnitř jsou tmavě hnědá semena dlouhá asi 3 mm. Dozrávají koncem srpna a jsou připraveny k chovu.

Ve svém přirozeném prostředí květina roste poblíž řek, na vlhkých loukách a lesních pasekách.

Vysazujte modrou cyanózu a pečujte na otevřeném poli

zasazení modré cyanózy a péče na otevřeném poliNež začnete pěstovat plodinu, je rozumné seznámit se s jejími odrůdami. Díky tomu se na místě vytvoří stylový květinový záhon, který potěší oko po celou sezónu.

Jsou zvažovány nejoblíbenější odrůdy modré cyanózy:

 • Alba (bílé květenství);
 • "Bambino Blue" (jasně modré pupeny);
 • Brise D Anjou (lístky modrých květů);
 • "Schodiště do nebe" (zeleň se smetanovým okrajem);
 • „Purple Rain Strain“ (nejprve fialová a poté zelená);
 • Sníh a safíry (pestrá zeleň).

Každá odrůda lantany vyzařuje příjemnou vůni. Kromě toho má květina příznivé vlastnosti. Kromě estetické krásy se používá k přípravě léčivých tinktur a odvarů.

Výběr možnosti přistání

rostoucí modrá cyanóza v zahraděZahradní květiny modré cyanózy se pěstují třemi způsoby: semeny, dělením oddenku a odřezky. Při výběru vhodné metody je rozumné seznámit se se složitostí procesu. Uvažujme o každém z nich.

Výsev semen v otevřeném terénu

setí semen cyanózy modréSemena modré cyanózy mají krátkou dobu klíčení. Proto je lepší zasít rostlinu ihned po sklizni, nejlépe v zimě.

Prvním krokem je příprava pozemku na květinovém záhonu provedením následujících prací:

 • uvolnit půdu;
 • přidat shnilý hnůj;
 • přispět minerální hnojiva;
 • udělejte drážky asi 3 cm hluboké;
 • setí semen;
 • navlhčete záhon.

cyanóza semena modráPěstování modré cyanózy ze semen je bohužel dlouhý proces. Rostlina se vyvíjí velmi pomalu. Na jaře se objeví pouze kořenová růžice, která se bude rozvíjet po celou sezónu. Květenství v příštím roce poroste a potěší své fanoušky.

Pěstování sazenic

rostoucí cyanóza modráProces začíná stratifikací rostlinného materiálu. Živná půda se nalije do malé nádoby. Rozetřete semínka a přikryjte je asi 1 cm vysokou pískovou koulí. Kontejnery se odesílají do chladničky po dobu 2 měsíců, pravidelně zvlhčují plodiny. Po uplynutí doby použitelnosti se nádoby umístí na parapet. Po 3 týdnech se objeví zelené. Když zesílí, květiny se přenesou na záhon.

Rostlina se úžasně reprodukuje přirozeným způsobem. V tomto případě je nemožné vytvořit stylový květinový záhon.

Divizna oddenků

kultivace modré cyanózy z delenokuNa začátku jara, kdy je modrá cyanóza stále ve fázi spánku, se zahradníci začnou množit. Vykopávají staré keře z květinového záhonu. Jsou pečlivě rozděleny do několika částí, takže každý vzorek má kořeny a živé pupeny. Výsledné rostliny jsou zasazeny na záhon a hojně zalévány.

K udržení vlhkosti je kořenová zóna květin pokryta pilinami nebo rašelinou.

Výstřižky

rostoucí modrá cyanóza z řízkůRostlinný materiál se sklízí počátkem června a odřízne ho od dospělých keřů. Řezy se získávají z vrcholů. Jejich maximální délka by neměla být větší než 12 cm, ze spodní části větví se odstraní veškerá zeleň, ošetří se stimulátorem růstu oddenků a zasadí se na záhon. Zakryjte plastovou nebo skleněnou nádobou nahoře. Kvůli stimulaci růstu jsou květiny pravidelně větrány a napojeny.

Plánovaná péče

výsadba modré cyanózy a péčeAbyste správně zasadili modrou cyanózu a starali se o ni, je třeba vzít v úvahu řadu nuancí. Nejprve pohodlné místo. V přirozeném prostředí se rostlina nachází ve vlhkých oblastech. Proto je v zemi vybrán pozemek s podobnými vlastnostmi. Během letních veder by navíc měla mít dostatek slunečního světla a trochu rozptýlený stín. Vysoké odrůdy jsou zasazeny do útulných záhonů chráněných před větrem. Cyanóza modrá se úžasně kombinuje s jinými zahradními květinami.

Dodávka životodárné vlhkosti

zavlažování květin na místěÚspěšný vývoj květiny přímo závisí na pravidelném zalévání. Bez správného množství vody ztrácí cyanóza modrá svůj dekorativní efekt. Proto je rostlina navlhčena, když kořenová oblast keřů vysuší. Když je venku po dlouhou dobu horké počasí, po západu slunce se nastříká stříkací lahví.

Uvolňování půdy

kypření půdy na záhonuPo bohaté vlhkosti získává vrchní koule půdy hustou strukturu. Výsledkem je, že kořenový systém cyanózy trpí nedostatkem kyslíku. Problém řeší mírné kypření půdy. Postup se provádí opatrně, aby nedošlo k poškození plíživé oddenky rostliny. Po cestě se také odstraní plevele.

Top dressing

hnojivo pro květinyBez přiměřené výživy se květiny rozvíjejí pomalu a ztrácejí dekorativní efekt. Hnojiva se aplikují podle jednoduchého schématu. Poprvé se krmí brzy na jaře, kdy se země rozmrazila. Komplexní minerály se používají pro podnikání. Jsou chováni přísně podle pokynů. Vložte cyanózu modrou přímo pod kořenový systém. Superfosfátový obvaz se nanáší před kvetením. Díky tomu rostlina vyhodí spoustu pupenů. V létě je záhon zaléván mulleinovým roztokem, při dodržení obecně přijímaných proporcí.

Kompetentní prořezávání

kvetoucí cyanóza modrá po prořezáníKdyž modrá cyanóza úplně vybledla, začnou odstraňovat všechny výhonky na úrovni 25 cm. Postup podporuje růst a posílení oddenku. Na konci podzimu jsou keře pečlivěji „řezány“. Nechte přezimující zelení, vysoké asi 5 cm.

zahradní dekoraceJak jsme viděli, výsadba modré cyanózy a péče o ni na záhonu spočívá v jednoduchých postupech. Nejprve je vybrána odrůda. Pak způsob pěstování: setí semen, sazenic, řízků nebo dělení keře. Plodina je pravidelně zalévána, postřikována a hnojena.Z vděčnosti potěší své fanoušky bujným kvetením.

Výsadba cyanózy modrá a péče, jedinečné vlastnosti - video

Zahrada

Dům

Zařízení