Jak si vybrat avokádo a nemýlit se

jak si vybrat avokádo Avokádo na území Ruské federace roste pouze na Krymu, na pobřeží Černého moře, ale ovoce se prodává v kterékoli části země. Ovoce bude zdravé a chutné zároveň, je jen důležité vědět, jak si vybrat avokádo. V Ruské federaci se dodávky z různých zemí navzájem nahrazují po celý rok, ale nejlepší ovoce se začne prodávat od srpna do dubna. Hlavním dodavatelem je Izrael.

Jak si vybrat avokádo

výběr správného avokáda

Avokádo se zpravidla vybírá nezralé, z tohoto důvodu existuje vysoké riziko získání nezralého ovoce.

Existuje několik znaků, podle kterých lze určit zralost a kvalitu ovoce:

 1. Chutné ovoce má jednotnou barvu kůže bez jakýchkoli skvrn. Kůže je hustá, drsná na dotek, hnědá nebo zelená, méně často je vidět černý nebo fialový odstín. Například téměř černá kůže odrůdy Hass. Avokádo se světle zelenou slupkou je často nezralé, ale u odrůdy Fuerte ani po závěrečném zrání kůže nezezelená tmavě zeleně. Při výběru mezi plody jedné odrůdy by měly být upřednostňovány plody tmavší barvy.
 2. Důležitou roli při rozpoznávání zralosti hraje místo, kde je ovoce připevněno k větvi. V ideálním případě je tmavě žlutá nebo světle hnědá s malými oranžovými skvrnami. Hnědý ocas označuje dostatečnou zralost. Pokud je zelená, pak je avokádo nezralé. Stopku můžete odtrhnout, pokud je místo odběru světle hnědé - ovoce je zralé, zelené nebo žluté - nezralé. Plíseň pod rukojetí naznačuje znehodnocení; takové ovoce nelze koupit.
 3. Chcete-li zjistit zralost avokáda, musíte na kůži přitlačit prstem. Pokud jsou výsledné důlky vyhlazeny, je to dobré znamení, ovoce je dostatečně zralé. Hluboké, nezmizející promáčknutí, které se objeví, naznačují přezrálé ovoce. Velmi měkké ovoce může mít uprostřed hnilobu. Ovoce můžete dát do dlaně a lehce stlačit. To určí, jak měkké je avokádo.
 4. Dostatečná zralost je také indikována mírným bušením kamene při otřesu.

Pokud kámen při protřepávání neklepne, není zakázáno koupit avokádo, ale na jeho konečné zrání budete muset počkat asi 2-5 dní.

Za tímto účelem musí být ovoce vloženo do papírového sáčku a ponecháno při teplotě + 22 ... + 25 stupňů na tmavém místě. Avokádo dozrává rychleji, pokud do něj vložíte zralý banán. V chladničce se proces zrání zpomaluje.

Zrání lze urychlit umístěním nesestříhaného a zabaleného do fólie v troubě předehřáté na 90 stupňů po dobu 10 minut.

Přečtěte si také článek: jak pěstovat avokádo ze semene doma v květináči?

Výběr správného avokáda v obchodě

avokádové odrůdySupermarkety často prodávají avokádo s lesklou hnědou nebo zelenou slupkou. Výběr lahodného ovoce bude vyžadovat trochu znalostí o odrůdách, protože různé druhy avokáda se prodávají v různých ročních obdobích.

Nejčastěji jsou v prodeji odrůdy:

 1. Kalifornské avokádo - je nejrozšířenější, prodává se po celý rok, slupka je uhrovitá, tmavě hnědá, dužina je světlá, zelená, měkká, používá se jako přísada do salátů, rohlíků a občerstvení.kalifornské avokádo
 2. Florida - se objeví v prodeji na podzim, protože právě v tomto období začíná rychle zrát, slupka je lesklá, zelená, dužina šťavnatá, uvnitř ovoce kulaté semeno téměř bílé barvy.florida avokádo
 3. Pinkerton - prodává se v obchodě po celý rok, liší se od ostatních odrůd velikostí semene (je malé), zástupci odrůdy s tmavě zelenou pupínkovou kůží, samotné plody jsou hruškovitého tvaru.avokádo pinkerton
 4. Fuerte - má podlouhlý tvar a téměř bílé maso, které se v létě vyskytuje na policích.jak si vybrat avokádo fuerte
 5. Královská černá - častěji se prodává v zimě (prosinec-březen), buničina je jasná, žlutá, s malým kamenem.královské černé avokádo
 6. Hass - má nažloutlou dužinu, ořechovou chuť a mastnou strukturu, plody jsou kulaté se středně velkým peckem, nezralé plody jsou světle zelené, po konečném zrání se slupka stává tmavě fialovou, téměř černou.Hass rozmanitost

Při výběru byste měli nejprve věnovat pozornost absenci stop poškození - promáčknutí a plísně, protože takové plody nelze jíst. Nezralé avokádo může dozrát po několika dnech při pokojové teplotě.jak si vybrat avokádo v obchodě

Je lepší koupit avokádo v zavedených supermarketech, kde je velký výběr. Odrůda by měla být vybrána v závislosti na zamýšleném účelu použití.

Pinkerton a Florida se dají jíst jen tak, kalifornská odrůda je ideální pro výrobu sendvičů, protože její dužinu lze natřít na bochník.

Co by mělo být avokádo na salát

avokádo na salátJak si vybrat avokádo pro váš salát? V nezralých plodech je dužina pevná, s mírně hořkou chutí. Zralá avokáda jsou sladká, jejich dužina je mastná, krémová a lze ji snadno natřít na chléb, jako obyčejné máslo. Avokádo s tmavě zelenou kůží chutná jako lehce opečené piniové oříšky. Hnědé avokádo je o něco sladší než zelené a má jemnou bylinkovou chuť.

Zralé plody se zelenou slupkou a pevnou dužinou jsou ideální pro přípravu salátu. Hnědé ovoce je ideální pro přípravu polévek nebo sendvičů.

Avokádo se nejlépe konzumuje syrové, protože po uvaření chutná mírně hořce.

avokádový salátU salátu je nejčastěji zapotřebí ovoce nakrájené na plátky nebo na kostky. Před nakrájením s avokádem je nutné odstranit slupku nožem, ta je ručně oddělena od konečně zralých plodů. Jedna polovina ovoce je dost na přípravu salátu.

Při kontaktu se vzduchem začne dužina avokáda tmavnout jako obyčejné jablko. Tomu se můžete vyhnout pokropením citronovou šťávou.

Avokádo se hodí k okurkovému salátu a rajčata.

Jak jíst avokádo, jeho blahodárné vlastnosti

jak je avokádo

Navzdory všudypřítomnosti ovoce na pultech obchodů někteří neví, jak správně jíst avokádo:

 1. Předem umyté a sušené ovoce je třeba podél osiva podélně rozřezat. Výsledné dvě poloviny musí být otočeny opačným směrem, poté je lze snadno oddělit od kosti a oddělit.
 2. Dužinu z polovin ovoce lze lžící nabrat a jen tak jíst. Bude skvělé, když ho namáčíte na bochníku místo másla a přidáte trochu černého pepře. U salátu je avokádo nakrájeno na kousky (předtím musí být odstraněna slupka z ovoce).

Nejezte avokádové slupky, listy a semínka. To je způsobeno skutečností, že obsahují persin, špatně rozpustný toxin podobné struktury jako mastné kyseliny. Pokud se persin dostane do lidského těla, způsobí otravu nebo alergie.

Téměř každý bude mít rád chuť zralého ovoce, je jen důležité vědět, jak si vybrat avokádo. Je v dokonalé harmonii s jinou zeleninou v nejrůznějších pokrmech a zároveň je velmi užitečné pro lidské tělo.

Přidání jednoho ovoce denně do stravy:

 • posílí imunitní systém;
 • pomůže normalizovat trávicí trakt a játra;
 • odstranit přebytečnou tekutinu z těla (otok zmizí);
 • sníží riziko vaskulární aterosklerózy;
 • snížit hladinu špatného cholesterolu;
 • zvýšit účinnost;
 • zlepšit paměť;
 • pomůže v boji proti depresi díky vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin a draslíku přítomného ve složení.

Avokádo dokonale zmírňuje hlad a nezpůsobuje nepohodlí v zažívacím traktu, proto jej lze použít jako svačinu. Sto gramů buničiny obsahuje přibližně 212 kcal.

Jak si vybrat a oloupat avokádo - video

Zahrada

Dům

Zařízení