Příčiny žloutnutí listů česneku

listy česneku zožltnou Česnek je rostlina z cibulovité rodiny. Jeho žárovka tvoří až 15 dětí - zuby, které lze jíst. Česnek roste v hloubce 7 cm - 8 cm.

Stejně jako všechny cibulovité rostliny je i na složení půdy vybíravý. V hlinité, těžké půdě budou cibuloviny česneku malé, špičky listů zažloutnou. Existuje několik dalších důvodů pro zažloutnutí listů česneku:

  • nedostatek dusíku v půdě;
  • fusarium česneku;
  • počasí;
  • odrůdové vlastnosti rostliny.

Pokud týden před sklizní zžloutnou špičky listů česneku, může být česnek zamořen škůdci nebo nedostatkem vlhkosti. V tomto případě jsou rostliny na zahradě zavlažovány a ošetřeny třásněmi insekticidy.

Přečíst článek: cibule zežloutne a co s tím?

Výsadba česneku v panenské půdě

V panenské půdě se česnek nevyvíjí dobře. Žloutnutí listů může být způsobeno nedostatkem dusík v zemi. Před vysazením česneku se do zahrady zavede shnilý kravský trus a půda se uvolní pro provzdušnění.

Biologické látky se také zavádějí do brázdy. Pro výsadbu zimního česneku použijte drogu "Fitosparin" a pro jarní česnek - "Bajkal".

Mladý česnek potřebuje hnojení dusíkem, takže na jaře je důležité přidávat do půdy hnojiva obsahující dusík.

Pokud jste zasadili zimní česnek, použijte komplexní minerální hnojiva se sníženým obsahem dusíku. Abyste získali dobrou sklizeň jarního česneku, oplodněte záhony kravským humusem nebo bylinným nálevem, který obsahuje velké množství dusíku.

Fusarium česnek

Fusarium je houbové onemocnění, které postihuje nejen listy, ale také kořeny česneku. Vláknitý kořenový systém rostliny začíná hnít a nedokáže zajistit tok živin do listů, takže zožltnou.

Vykopejte česnek z půdy. Pokud jsou kořeny česneku infikovány Fusarium, okamžitě ošetřete zahradu dlouhodobě působícími fungicidy.

Listy také zežloutnou, když je rostlina ovlivněna bílou hnilobou. Na kořenech česneku se objeví bílý květ.

Pokud je ovlivněna bílá hniloba, fungicidy se nemusí používat. Rozlité rostlinné lůžko horké (70OC) roztok manganistanu draselného.

Počasí

Pokud česnek již začal růst a přišly jarní mrazy, jeho listy mohou zežloutnout. Navíc přidejte do půdy draselnou sůl a hnůj, abyste zvýšili imunitu rostliny.

Odrůda česneku

Žloutnutí listů česneku je odrůdovým znakem všech velmi raných a některých raných odrůd, například:

  • Hermidor;
  • Lyubasha;
  • Rocumball.

Barva špiček česneku u těchto odrůd je bohatě žlutá. Když je napaden houbovými chorobami nebo škůdci, stane se špinavě žlutý.

Zahrada

Dům

Zařízení