Jak se vypořádat se skvrnami na anthuriových listech

Anthurium kvete Když je anthurium zdravé, jeho listy mají plochý povrch, charakteristický pro odrůdu, bez stop žloutnutí nebo zaschlých skvrn. Listy se rychle obnovují a nově vznikající se rozvíjejí bez potíží a poškození. Toho lze dosáhnout vytvořením podmínek nezbytných pro růst anthuria a poskytnutím příslušné pravidelné péče.

Pravděpodobné příčiny vysychání a skvrny na listech anthuria

Květinářství, které zná rysy květu, považuje anturium za velmi nenáročnou a vděčnou vnitřní rostlinu. A přesto milovníci této kultury někdy musí čelit některým problémům, nejčastěji spojeným s:

 • s chybami v organizaci zavlažování;
 • v rozporu s plánem krmení;
 • s nadměrnou suchostí vzduchu;
 • s nesprávným osvětlením rostlin.

O něco méně často listy anthuria a on sám trpí náhlými změnami teploty a obsahu květu v chladné místnosti.

Anturiové listy rychle reagují na nízké teploty

V důsledku dlouhodobého porušování podmínek údržby a péče hrozí rostlinám poškození hnilobou a plísňovými chorobami, které, pokud nebudou urgentně přijaty, ohrožují smrt kultury hrnce.

Anthuria mohou být napadena škodlivým hmyzem, který poškozuje kořenový systém plodiny i její nadzemní část.

Proč tedy listy na anthuriu zežloutnou? A proč se na listech objevují hnědé skvrny?

Stárnoucí listy anthuria

Anthurium listy s věkemStejně jako jiné rostliny, i listy anturií mohou ze stáří zcela přirozeně žloutnout. V takových případech nevyhnutelné procesy primárně ovlivňují listy umístěné blíže k zemi.

Žloutnutí, které se šíří z okrajů listové desky, ji postupně úplně zakrývá, list ztrácí svoji pružnost a šťavnatost a potom zhnědne. Pokud není odstraněn, takový anthuriový plát sám vysuší a spadne. Pokud je rostlina udržována ve správných podmínkách, pak pád starých listů nepoškodí anthurium, protože se současně v horní části stonku aktivně objevují nové zdravé listy.

Jelikož je tento proces přirozený a nevyhnutelný, není třeba si s ním dělat starosti. Pěstitelé květin si však často kladou otázku: „Je nutné odstranit zažloutlé nebo suché listy anthuria?“

Je zřejmé, že takové listové desky již neplní svou hlavní funkci, ale rostlina vynakládá určité síly na jejich údržbu. Proto je lepší odříznout listy, které již zastaraly, což usnadní život celé rostlině a učiní ji atraktivnější.

Při nesprávné péči listy anthuria suchéAbyste zabránili tomu, aby se řez stal místem pro šíření infekce, je užitečné ošetřit řezací nástroj, ať už nůžkami nebo nožem, alkoholem a pokropit poškozenou tkáň na anthurium nasekaným uhlím.

Pokud si list stále zachovává svou šťavnatost, neměli byste jej odtrhávat ručně, protože by to mohlo vážně poranit stonku.

Kromě přirozených důvodů, proč jsou listy anthuria obarvené nebo suché, musí pěstitelé čelit následkům chyb, které udělali při péči o pokojovou rostlinu.

Skvrny na listech anthuria kvůli nadbytku nebo nedostatku světla

Listy anturia hoří nadměrným světlemStav rostliny je silně ovlivněn jejím umístěním. Ačkoli v tropech, kde jsou anturie zvyklí na život v přírodě, není zde nedostatek slunečního světla, pro rostliny je pohodlnější být v částečném stínu.

Vzhled skvrn na listech anthuria, květinářství může být způsobeno přímým slunečním světlem, pálením listových desek.Zhoršení vzhledu zeleného mazlíčka nelze zabránit, pokud je anthurium na poměrně tmavém místě a trpí nedostatečným osvětlením.

Pokud má rostlina zakrnělý růst, kvete jen málo a neochotně, pravděpodobně jí chybí světlo. To je zvláště ovlivněno anthurium s hustými tmavě zelenými listovými čepelemi. V podmínkách krátkého denního světla nebo při neustálém stínu se řízky listů anthuria prodlužují, listové desky se zmenší a znatelně zblednou. Po přesunutí rostliny na dobře osvětlený okenní parapet můžete vidět, jak získá svou bývalou krásu, zastaví se vývoj žloutnutí a skvrn na listech anthuria.

Hlavní věcí je, že se snažíte zajistit rostlině požadované osvětlení, nepřehánějte to a zabraňte spálení.

Když je hrnec na přímém slunečním světle, pěstitelé květin se zajímají, co dělat, protože listy anthuria zbarvují žlutě nebo získávají bronzové „opálení“.

Dobrý efekt poskytuje tónované sklo se speciální fólií, která odráží část slunečního záření. Pokud není možné takové okno vybavit, lze rostlinu přenést ze skla, nebo v době největší aktivity slunce umístit improvizovanou clonu poblíž anturia.

Pokud nepřijmete naléhavá opatření, zdá se, že přebytečné slunce není jen na barvě listů, ale také na jejich zdraví. Jedná se o hnědé skvrny objevující se na špičkách listů anthuria a ztrátu poškozených listů.

Nadměrný suchý vzduch je příčinou suchých listů anthuria

Vzduch v místnosti je příliš suchýPodobné příznaky lze pozorovat v anthuriu v místnosti se suchým vzduchem. Tento důvod se nejčastěji projevuje na začátku topného období, kdy se mění obvyklé podmínky pro rostlinu a vzdušné kořeny a listy již nemohou přijímat požadované množství vlhkosti ze vzduchu.

Proč v tomto případě listy anthuria zbarvují žlutě? Prostě nemají dost jídla. Žloutnutí se šíří z okrajů listových desek do středu, poté tkáň na špičkách a okrajích listů anthuria vysuší. Mladé listy, které se vyvíjejí na suchém vzduchu, se často nedokážou správně rozvinout a jsou zdeformované nebo poškozené.

Hnědé skvrny na listech - narušení světelných a teplotních podmínekDodatečné zvlhčování vzduchu je nezbytné a pomocí zvlhčovače pro domácnost a improvizovaných prostředků je možné dosáhnout požadované vlhkosti anthuria kolem 70–85%. Rostlina dobře reaguje, pokud je paleta pokryta jemnou expandovanou hlínou a naplněna vodou. Hrnec se umístí na podestýlku tak, aby kořeny nepřicházely do styku s vlhkostí.

Nezapomeňte, že změna teploty a světelných podmínek nutně vede k tomu, že půda vysychá rychleji nebo pomaleji a rostlina také mění režim spotřeby vlhkosti.

To znamená, že plán bude muset být změněn. glazura... Je to nesprávné zvlhčení půdy pod pokojovou rostlinou, které nejčastěji vyvolává tvorbu hnědých skvrn, suchých oblastí a žloutnutí v anthuriu na listech.

Anthurium zanechává suchá místa - důvodem je zalévání

Nesprávný výsledek zaléváníPro anthurium je škodlivé jak nedostatečné zalévání, tak přebytečná vlhkost. Na přebytek vody jsou obzvláště citlivé silné kořeny rostliny, které snadno hnijí. Mokrá půda, která dlouho nevyschne, je atraktivním prostředím pro hnilobné bakterie, plísně a houby parazitující na rostlinách.

Listy jsou první, které reagují na poruchy zavlažování a problémy způsobené tímto. Pokud v anthurium zanechává hnědé skvrny, může to být způsobeno vlhkostí na listových deskách. Na slunci fungují tyto kapky jako čočky a doslova hoří živou tkání.

Nemocné listy musí být odstraněnyJe to ještě horší, pokud byla rostlina po dlouhou dobu ve vlhkém prostředí. V tomto případě se nekróza tkáně nevyvíjí jako skvrny na listech anthuria, ale počínaje od okrajů sahá až k celému platinovému listu. Měli byste se pokusit vysušit půdu v ​​hrnci s takovým anthuriem a se zvýšenou hustotou, která vyvolává hromadění vlhkosti, změnit celou půdu.

Během transplantace nezapomeňte prozkoumat kořenový systém rostliny a odstranit všechny kořeny náchylné k rozpadu.

U rostliny, která žije v chladné místnosti, hrozí porušení zavlažovacího režimu plísňovými chorobami.

Suché skvrny na listech anthuria jsou výsledkem činnosti hub

Rostlina potřebuje pomocStejně jako kořenová hniloba, šíření škodlivých hub nevyhnutelně povede k tomu, že listy anthuria suché skvrny. V počátečním stadiu onemocnění jsou na listových deskách vidět malé žluté skvrny kulatého nebo nepravidelného tvaru, které se postupně rozšiřují, ve středu získávají hnědou barvu a začínají vysychat. Tkáň v místě skvrny podléhá nekróze a může se rozpadat a kolem jsou viditelné soustředné tmavé kruhy.

Hnědé skvrny na listech anthuria nejsou jediným příznakem onemocnění. Hlavním poškozením způsobeným houbami a hnilobnými mikroorganismy je kořenový systém.

Proto, když se objeví podobné skvrny, musí být anthurium z hrnce opatrně odstraněno a musí být zkontrolovány kořeny. Pokud se kořeny rostliny změnily z bílé nebo světle krémové barvy na hnědý nebo černý odstín, jejich tkáně se staly měkkými a slizkými - to je jasný znak kořenové hniloby. Taková rostlina potřebuje:

 • odstranit zbytkový substrát;
 • odříznout nemocné a suché listy anthuria;
 • ořízněte všechny poškozené kořeny na zdravou bílou tkáň;
 • zpracovat kusy drceným uhlím;
 • a celá rostlina je fungicid.

Poté je anthurium transplantováno do nové půdy, dříve jako dezinfikovaný hrnec.

Aby listy nebolí, anthurium se zalévá teplou usazenou vodouNový substrát by měl být volný, aby přebytečná voda mohla snadno opustit půdu a nepoškodit kořeny. Po navlhčení půdy musí být vypuštěná kapalina odstraněna z pánve a až do dalšího zalévání počkejte, až povrch půdy pod rostlinou vyschne.

Je důležité si uvědomit, že pro zalévání anthurií berou pouze usazenou teplou vodu při pokojové teplotě.

Nedostatek a přebytek anturiové výživy

Zdravé listy AnthuriumPokud rostlina zpomalila růst a její mladé listy jsou menší než dříve otevřené, je pravděpodobné, že anthurium trpí nedostatkem výživy. Nedostatek základních prvků, jako je dusík, fosfor nebo draslík způsobují, že listy anthuria zhnědnou. Podobný účinek lze očekávat, pokud v podkladu chybí vápník nebo hořčík.

Ke krmení anthurií se používají tekuté hotové výrobky, které se každý týden používají k obnově poškozené rostliny, přičemž se používá 25% koncentrace doporučené výrobcem. Když zvíře získá sílu, musíte jej každé dva týdny oplodnit.

Někdy nejen nedostatek, ale také nadbytek hnojiv způsobuje vývoj žlutých a hnědých skvrn na listech anthuria. V případě předávkování vrchním obvazem je lepší po opláchnutí kořenového systému přesadit rostlinu do nové půdy.

Škůdci na listech anthuria

Pochva, všechny druhy roztočů, mšic a červů jsou hmyz, který nejčastěji poškozuje vnitřní anturie.

Škůdci se usadili na listech anturiaA pro ty, kteří se ptají, proč listy anturia zbarví žlutě, by měli pěstitelé květin pečlivě prozkoumat stonek rostliny a věnovat pozornost oblasti blízko země, listovým řapíkům, jejich listovým deskám a dutinám.

Při prvních známkách hmyzu je anthurium ošetřeno hotovými komplexními insekticidy nebo mýdlovým roztokem, ke kterému se přidá 1 gram nikotinsulfátu na litr vody. Vzhledem k tomu, že prostředky pro hubení hmyzu jsou toxické, den po ošetření se rostlina umyje čistou vodou, která chrání půdu před nadměrnou vlhkostí.

Jak se starat o anturium - video

Komentáře
 1. Kateřina

  Dobrý den, řekněte mi, co se děje s mou květinou, jak ji mohu vyléčit?

 2. Kateřina

  Jaké léky by měly být léčeny?

  • Olga

   Soudě podle povahy skvrn je velmi podobný septorii - houbové chorobě.Vyjměte keř a uvolněte jej ze staré půdy. Odřízněte postižené listy, zkontrolujte kořeny a odstraňte vše podezřelé. "Namočte" kořeny v roztoku Fundazole na 30-40 minut. Posypte řez dřevěným uhlím a zasaďte do čerstvé půdy. Na list nastříkejte síran měďnatý. První zalévání lze provést nejdříve o 3 dny později. Při druhém zalévání přidejte do vody Fitosporin podle pokynů. Postříkejte listy stejným roztokem. Taková komplexní léčba by měla pomoci zachránit vašeho hezkého muže.

 3. Daria

  Dobrý den, koupil jsem Andre Anthurium a nechápu, co se stalo s květinou. Četl jsem, že všechny poškozené stonky a květiny je třeba odříznout, ale v tomto případě zůstanou pouze kořeny. Co dělat? Hnědé skvrny na stoncích a listech.

  • Olga

   Bylo by hezké jasně vidět, která místa. I když jsou příznaky téměř stejné, jak v rozporu s podmínkami zadržení, tak v případě některých nemocí. Opravdu by bylo správné odstranit poškozené části. Ale pokud jsou to všechny listy, pak může rostlina zažít další stres. V tomto případě to udělám: Odřízl jsem stopku, to je nutné, nepotřebuje to nyní anturium, to vyžaduje pouze jídlo. A nejnižší listy také. Nechávám jen ty, které rostou ve středu zásuvky, mladí. Když květ opustí a začne uvolňovat mláďata, pak bude na řadě, aby se „odřízly“.
   Je však nepravděpodobné, že by se jednoho prořezávání zbavili. Pokud léze ovlivnila také stonky, je pravděpodobně vaše anthurium nemocné. A důvod mohl být mnohem hlubší, v kořenech. Proto zkontrolujte, zda kořenový systém nehnije, odřízněte všechny podezřelé kořeny. Obecně platí, že substrát úplně nahraďte čerstvým. Nezapomeňte sekce zpracovat, alespoň drceným aktivním uhlím. Samotná květina bude muset být ošetřena fungicidy proti houbovým chorobám. Můžete si koupit dvě různé léky (například Fundazol a Fitosporin) a používat je v kombinaci. V jednom namočte kořeny před přesazením (poté posypte plátky po tomto postupu). Při zalévání přidejte druhý do vody. Dávejte pozor na vlhkost a nezaplavujte. Je možné, že květina onemocněla z nadměrné vlhkosti.

 4. Victoria

  Dobrý den, prosím, řekněte mi, že listy anthuria uprostřed listu suší, co lze udělat pro záchranu květu

  • Olga

   Po neopatrném zalévání se často vytvoří skvrna uprostřed listu. Pokud kapka vody spadne na list a poté „upeče“ slunce shora, list se spálí v podobě tmavé skvrny. Obvykle už neroste, může jen vyschnout. To nelze opravit, pokud list zcela neodříznete.
   Ale pokud má vaše anthurium rostoucí místo, dokonce i žluto-hnědé, je to s největší pravděpodobností známkou plísňového onemocnění. V tomto případě potřebujete důkladnou „kontrolu“ květu, včetně kořenového systému. S úplným nahrazením půdy a oříznutím shnilých kořenů. Pak - povinné ošetření fungicidy, například Fitosporin.

Zahrada

Dům

Zařízení