Metody reprodukce vnitřního květu abutilon

Pokoj abutilone Abutilons s květy ve tvaru zvonu nebo široce otevřenými korunami ibišku jsou mezi milovníky rostlin stále populárnější. Důvodem zde není jen svěží kvetení, ale také nenáročnost kultury a snadnost její reprodukce.

Reprodukce abutilonu semeny

Reprodukce abutilonu

Docela velká semena abutilonu jsou před klíčením před zasetím do země předem vyklíčena, pro kterou je vhodné použít několik bavlněných tamponů nebo ubrousků. Disky jsou umístěny v mělké nádobě, navlhčené tak, aby byly zcela nasyceny vodou, ale voda na dně nádoby nestagnuje.

Pro klíčení je lepší vzít převařenou, rozmrazenou nebo usazenou teplou vodu. Semena jsou položena na vlhkou vrstvu a nádoba je pokryta víkem nebo fólií.

Otok semen pro reprodukci abutilonu začíná během několika hodin. Nejlepší je udržovat nádobu v teple kolem 25 ° C. Vznik kořenů bude patrný po 4-8 dnech. Miniaturní klíčky se přenesou na zem, ale neoplatí se odkládat transplantaci, protože rychle se rozvíjející kořeny lze snadno poškodit. Tato metoda je užitečná, pokud existují pochybnosti o klíčení semen vybraných pro reprodukci Abutilonu.

Pokud je semeno dobře zralé a čerstvé, může být okamžitě zaseto do výživného lehkého substrátu, nebo ještě lépe - do rašelinové tablety.

V tomto případě je důležité zabránit nadměrnému zakopání semen. Optimální je, když je nad semeny vrstva půdy jen pár milimetrů. Klíčky dostávají v substrátu celou škálu živin a dostatečné množství vlhkosti. Po sběru se rychle aklimatizují a brzy dosáhnou velikosti vzorku připraveného ke květu.

Mladý abutilon rosteSazenice můžete potápět ve fázi dvou pravých listů. S touto velikostí jsou rostliny vhodné pro květináče o objemu nejvýše 50-100 ml. A poté, co vnitřní květina roste, je abutilon přesazen do větších nádob.

Pokud již v domě je dospělá rostlina, lze ji použít k získání řízků a k šíření oblíbené odrůdy abutilonu.

Vnitřní abutilon pěstovaný osivemAčkoli semena této květiny dobře klíčí a je možné vypěstovat mladý vzorek připravený k rozkvětu do jednoho roku, vegetativní metoda má mnoho výhod:

  • Při roubování abutilonu si můžete být jisti, že dceřiná rostlina si zachová všechny vlastnosti matky, včetně pestrobarevných listů a dalších vlastností hybridů.
  • Čas od výsadby do okamžiku, kdy se na Abutilonu objeví první květy, je výrazně zkrácen.

Jak snížit abutilon?

Abutilone z řezáníDoma se abutilon vyvíjí velmi rychle a během vegetačního období, které trvá od jara do pozdního podzimu, poskytuje mladé výhonky značné délky. Proto v kultuře hrnců jsou abutilony nutně řezané, což pomáhá koruně keřovat a zůstat kompaktní. Tvorba navíc přispívá k bujnému kvetení, protože pupeny se objevují pouze na mladých výhoncích.

Řezání se provádí na jaře a na konci léta, kdy končí hlavní vlna kvetení abutilon. Současně jsou odstraněny nejen slabé a poškozené výhonky, ale alespoň třetina délky od silných větví je odříznuta. Výsledné řízky, které mají alespoň 2–3 internody, by neměly být vyhozeny, protože se jedná o nejlepší materiál na výsadbu.

Stačí uvolnit řízky abutilonu ze spodních vrstev listů, zbývajících pupenů a květů a poté je dát do vody a zakrýt nádobu pytlem. Během několika dní, při teplotách nad 22 ° C, na konci stonku, můžete vidět vzhled zesílení a počátky tenkých bílých kořenů.

Aby byla rostlina chráněna před rozpadem, lze do vody namočit tabletu s aktivním uhlím nebo několik drcených kusů uhlí.

Kořeny o délce 3 až 7 cm znamenají, že Abutilone může být transplantován na trvalé místo. Pro mladou květinu abutilonu stačí nádoba o průměru asi 7 cm, na spodní straně musí být provedena silná drenáž, na kterou je nalita malá vrstva půdy a do ní je opatrně přenesen sazenice.

Přesazování kořenových řízků vyžaduje opatrnostKlíček posypte vlhkým substrátem velmi opatrně, protože kořeny abutilonu jsou křehké a mohou se odlomit. Ze stejného důvodu je lepší po transplantaci nehutnit půdu. Zakořenění a aklimatizace řízků abutilonu trvá několik týdnů, o čemž svědčí výskyt mladých listů. Je dobré, když je tentokrát rostlina ve skleníku nebo pokrytá taškou, která vytváří stálé mikroklima.

Teplota pro zakořenění květu abutilon by neměla být vysoká. Optimální úroveň je 20–22 ° C.

Stonka má kořeny a připravuje se na rozkvětZa tři nebo čtyři týdny dojde ke zakořenění řízků, brzy po řezání, zasazených do vlhkého substrátu z rašeliny a vermikulitu. Takové rostliny lze po měsíci ve skleníku také přesadit do jednotlivých nádob. Mladé sazenice zpravidla aktivně kvetou po několika měsících a po skončení vegetačního období se již mohou stát zdrojem pro následné šíření abutilonu.

Opylování květu abutilon a získávání semen

První květy abutilonuAbutilon lze množit semeny získanými opylováním rostlin doma. Přenosem pylu z jedné odrůdy rostliny do druhé můžete získat hybridní semena s nebývalými vlastnostmi.

Čistým a suchým vatovým tamponem nebo tenkým kartáčem se může stát nástrojem pro takovou práci. Chovatelé používají tuto metodu reprodukce abutilonu.

A o úspěchu opylování svědčí vytvoření mnohostranné krabice na místě květu, který začne vysychat asi za měsíc a poté se otevře.

Semena abutilonuVýsev se provádí již popsaným způsobem a video o abutilonu a podrobnostech procesu reprodukce květin pomůže vyhnout se nepříjemným chybám v tomto zajímavém oboru.

Sbírání sazenic abutilonu - video

Zahrada

Dům

Zařízení