Efektivní hnojivo a zelené hnojení pro půdu - ředkev olejná

Květenství ředkvičky Téměř každý letní obyvatel pěstuje na svém zahradním pozemku ředkvičku, aby měl v zimě v zásobách velmi užitečnou a chutnou kořenovou zeleninu, která šetří před silnými nachlazeními. Existují však také odrůdy, které nejsou schopné vytvářet ovoce, ale jsou cenné pro své rozvětvené listy a květenství. Takové odrůdy semen se vysévají, aby se získal zelený hnoj.

Vlastní vlastnosti ředkvičky

Ředkvička olejná (Raphanus sativus. Var. Oleiformis) je známá zvláštními vlastnostmi hnojiva. Jedná se o křovinatou jednoletou rostlinu. Tato kultura netvoří kořenovou plodinu, jako běžnou ředkvičku, ale hlouběji do půdního krytu s rozvinutým silným kořenovým systémem, díky kterému se na povrchu vytváří velké množství listů.

listy ředkvičky olejové

Ředkvička olejná dosahuje výšky až dvou metrů. Jeho listy lze použít k jídlu, obzvláště často ženy v domácnosti připravují saláty z jemných listů.

Přerostlé stonky jsou ale vynikajícím hnojivem pro půdu, takzvaným zeleným hnojením.

stonky ředkvičky

Tato kultura není rozmarná pro rostoucí podmínky. Nebojí se sucha, chladného počasí ani příliš vlhkých podmínek. Ředkvičku není nutné vysazovat na dobře osvětlených a slunečných místech, ve stinných oblastech přinese vynikající úrodu.

Doba vegetativního vývoje od výsadby po výskyt prvních květenství je čtyřicet dní, což umožňuje pěstovat ředkvičky několikrát v příznivém období jaro-léto-podzim.

Čím později je ředkvička zaseta do půdy, tím větší je spotřeba semen, tím klesá jejich klíčivost. Na deset metrů čtverečních připadá asi třicet gramů semen.

Osivový materiál se vysévá rozptylem semen na určitou oblast a jejich zapravením pomocí běžného světelného hrábě do hloubky asi dvou centimetrů pro vynikající klíčení.

Účinek použití olejové ředkvičky

  • Ředkvička setí je spojena hlavně s touhou zlepšit strukturu půdy v zahradních záhonech a zvýšit její výživnost pro všechny potřebné živiny a organické prvky.
  • Dobře vyvinutý kořenový systém ředkvičky pomáhá zvedat nejužitečnější minerály do horních vrstev půdy, což je nezbytné pro rostlinné plodiny pěstované doma na běžných pozemcích pro domácnost.
  • Poté, co výhonky dosáhnou své maximální výšky a rozkvetou, jsou sečeny a oblast s kořeny je vykopána obvyklou ruční metodou pomocí zahradní bajonetové lopaty. Ze zelených, ne hrubých stonků se připraví zelená drcená hmota, která se vyhloubí do půdy. Pokud stonky stály a ztvrdly, připraví se z nich kompost.

semen lusky ředkvičky

  • Ředkvička oleje velmi účinně vyplňuje pozemek, neumožňuje prorůstání plevelů, díky čemuž na postelích neroste nic jiného, ​​kromě zeleniny a ředkviček. Právě ředkev je dnes vynikající metodou ničení plevele na velkých zemědělských pozemcích a polích.

Kdy je nejlepší použít ředkvičku jako hnojivo?

husté výhonky ředkvičky
Tato kultura se nejčastěji pěstuje na hlinitých půdách, rašeliništích, mírně kyselých plochách, vinicích, což přispívá k ničení zhoubných patogenů v půdě, drátěným červům a houbovým chorobám po dobu tří až šesti let, uvolňuje obohacenou půdu, její odvodnění, zrychlení růstu výhonků jiných plodin, zajištění lepší schopnosti zadržovat vzduch a vlhkost.

Ředkvička se používá jako zelené hnojení k obohacení půdy o chybějící množství dusíku, draslíku, vápníku, fosforu, stejně jako v oblastech, které jsou příliš kontaminovány plevelem, zejména v oblastech pokrytých pšeničnou trávou.Další důležitou vlastností ředkvičky je její schopnost chránit půdu před vodní a větrnou erozí, zejména v podzimním a jarním období.

Video o olivové ředkvičce jako vynikající medonosné rostlině

Zahrada

Dům

Zařízení