Fascinující pěstování Rhodiola rosea a péče na venkovském květinovém záhonu

Pěstování a péče o Rhodiola rosea Není neobvyklé vidět rostlinu s masitými listy a jasně žlutými květy v oblastech pragmatických pěstitelů. Jedná se o zlatý kořen nebo Rhodiola rosea, jehož pěstování a péče, na základě agrotechnických pravidel, poskytuje majitelům cenné léčivé suroviny.

Rhodiola růžová v celé své slávě

vytrvalá rostlina rodiny

Rhodiola rosea patří k vytrvalým rostlinám z čeledi Tolstyankov. Upřednostňuje horské oblasti poblíž malých vodních ploch. Za přirozených podmínek se vyskytuje na Altaji, Dálném východě, severním Urale, na východní Sibiři. Vyznačuje se krátkou a masivní oddenkou ve formě hlíz. Ve tvaru připomíná dlaň osoby s ohnutými falangy prstů. Uzliny jsou umístěny téměř na povrchu půdy a kořeny podobné ocasu jdou dostatečně hluboko do půdy. Květina byla pojmenována zlatým kořenem kvůli zlatým šupinám na oddenku.

Stonek rostliny je vztyčený, nerozvětvený, dorůstá až 65 cm, na jednom oddenku roste až 15 stonků. Listové čepele jsou velmi husté, masité, což je typické pro všechny mastné rostliny, eliptického tvaru s denticly a zoubky na vrcholcích.

jasný květ Rhodiola roseaMnoho lidí, slyšících jméno "Rhodiola rosea", si představí světle růžové květenství. Ve skutečnosti má rostlina v přírodě malé nažloutlé květy, shromážděné v hustých květenstvích corymbose. Rhodiola získala krásné jméno pro velmi příjemnou vůni růží, kterou její kořeny vyzařují, když se zlomí. Kvetení trvá od konce června do začátku července. Plody dozrávají do srpna, dosahují délky 0,6-0,8 cm, mají nazelenalou nebo načervenalou barvu. Za přirozených podmínek lze rostlinu nalézt v blízkosti potoků v horách, protože velmi miluje vlhkost, aby si udržela masitost kořenů a listů.

Zlatý kořen je rostlina, kterou díky svým blahodárným vlastnostem lidé bezmyšlenkovitě vyhlazují a shromažďují v obrovských objemech. Tento konzumní přístup vedl ke katastrofální situaci. Květina je ve volné přírodě stále méně běžná a je v Červené knize uvedena jako vzácný druh.

Naštěstí jsou metody pěstování a péče o Rhodiola rosea velmi jednoduché. Může být uměle chován v téměř každém regionu a poskytuje nenáročnou rostlinu s nejběžnějšími podmínkami, takže na květinových záhonech a pozemcích lze často vidět krásnou květinu.

Populární odrůdy rhodioly

rhodiola na jejich letní chatěV současné době botanici potvrdili existenci přibližně 90 druhů rhodioly v přírodě.

Pěstitelé květin však kromě zlatého kořene věnují nejčastěji pozornost následujícím typům:

 1. Rhodiola Kirillova. Půlmetrová rostlina, která roste v asijských horách. Má hlízovitý kořenový systém, špičaté listové čepele. Krásné květenství začíná potěšit oko od poloviny května.Rhodiola Kirillova
 2. Rhodiola Lileynolistnaya. Malá rostlina, která se táhne až do výšky 30 cm, má vzpřímený stonek a listy.list lilie rhodiola
 3. Ozubený. Tato odrůda se vyskytuje nejčastěji v horách Asie. Liší se v povrchním hlíznatém kořenovém systému. Listové čepele jsou vejčité, nazelenalé s modravým květem.vícezubý radiola

Metody šlechtění Rhodiola rosea

reprodukce rhodiolyZlatý kořen se přirozeně množí semeny. Někteří zahradníci také volí tuto metodu nebo rozdělují oddenek.

Reprodukce semen

Pěstování a péče o Rhodiola roseaJedním z populárních způsobů, jak se Radiola rosea množí, je pěstování ze semen. Při výběru této metody se začnou zabývat přípravou půdy v zimě nebo na konci podzimu.

Proces zahrnuje následující kroky:

 1. Expandovaná hlína se nalije do malých krabiček s vrstvou 5 cm, naplněných volnou, pro vzduch propustnou půdou. Dezinfikujte slabým roztokem manganistanu draselného a lehce utlačte.
 2. Semena jsou rovnoměrně rozptýlena na zemi a mírně pohřbena. Na vrchol se nasype malé množství čistého jemného říčního písku, aby pokryl pouze semena.
 3. Výsadbu zakryjte polyethylenem a vystavte ji na čerstvém vzduchu. Posypeme sněhem.
 4. S nástupem jara (přibližně v polovině března) se box s výsadbami přemístí na dobře osvětlené a teplé místo.
 5. Za pár dní se objeví přátelské výhonky mladých rostlin. Film je odstraněn.

Pěstování a péče o Rhodiola rosea vyžaduje trpělivost. Výhonky zpočátku rostou velmi pomalu. Pokud vyrostly husté plodiny, pak jsou po týdnu pečlivě vysazeny. K tomu je půda pod rostlinami důkladně zalita, mladá rhodiola s hrudkou země je pečlivě poklepána zápalkou a přenesena na nové místo výsadby.

Aby zahradníci netrpěli transplantací, používají jinou metodu klíčení semen. Jsou umístěny v květináčích na balkonech. Na zimu jsou květináče pokryty fólií a na jaře je nad nimi instalován drátěný štít, který je pokryt fólií. Sazenice pěstované v takových podmínkách klíčí rychleji a vyvíjejí se lépe než rostliny pěstované v bytě. Po 2 měsících jsou rostliny vysazeny na trvalém místě. Při správné péči některé rostliny kvetou v prvním roce.

Nenasazujte hned tolik Rhodioly stejného věku. Lepší je každý rok sázet nové květiny.

Rozdělení kořenů

rozdělení kořenů Rhodiola roseaNež si sami vypěstujete Rhodiola rosea, musíte vědět, že patří k dvoudomým rostlinám, takže ne všechny dávají semeno.

V tomto případě zahradníci dávají přednost reprodukci dělením oddenků.:

 1. K tomu vyberte dvouleté hlízy o hmotnosti vyšší než 30 g.
 2. Jsou nakrájeny na 2 stejné části a posypané popelem a drceným dřevěným uhlím.
 3. Poté se zasadí do půdy a prohloubí se o 1-1,5 cm.
 4. Do půdy se přidá litrová nádoba s kompostem nebo humusem, lžíce síranu draselného a superfosfátu.
 5. Výsadba je pokryta humusem, na povrchu zůstávají pupeny, zalévány a mulčovány rašelinou.

Rhodiola rosea: pěstování a péče o rostlinu na otevřených postelích

výhonky Rhodiola roseaPro trvalé místo na otevřeném poli jsou vhodné písčité, volné půdy chráněné proti větru.

Agrotechnologie Rhodiola rosea je velmi jednoduchá:

 1. Hlavní podmínkou pro rychlý růst a vývoj květu je dobrá vlhkost půdy. Zároveň však poskytují dobrý odtok, protože v bažinaté půdě Rhodiola onemocní a zemře.
 2. Mělo by být dostatek slunečního světla, ale je lepší, aby byla rostlina v částečném stínu, protože přímé paprsky vedou ke spálení listů a odumírají.

Před pěstováním zlatého kořene v otevřeném poli připravte web:

 1. Na každý metr čtvereční se aplikuje 15 g dusíkatých hnojiv, 20 g superfosfátu, draselné soli a 2 vědra shnilého hnoje nebo kompostu z humusu a rašeliny.
 2. U okyselené půdy je zapotřebí 30 g vápna.
 3. Půda je vykopána na bajonet lopaty.
 4. Rostliny jsou vysazeny nejméně 20 cm od sebe, mezi řádky je ponecháno 50 cm.

Hnojiva zavedená při přípravě místa aktivně krmí rostlinu po dobu 3–5 let.

Plán hnojení

načasování prvního krmeníPrvní krmení zředěným kuřecím trusem v poměru 1 až 20 se provádí, když rostliny dorostou na 6 cm. Dále se 0,5 lžíce síranu draselného a superfosfátu zředí v 10 litrech vody a zalévá se rodiolou. Po zalévání jsou rostliny mulčovány. Po celé vegetační období se provádí 5 podobných obvazů.Na konci srpna je rhodiola krmena síranem draselným rozpuštěným v kbelíku s vodou a superfosfát, 1,5 lžíce každé složky. Na zimu jsou rostliny pokryty mulčováním s vrstvou 1 cm.

pečlivé pěstování Rhodiola roseaPokud jde o nemoci a škůdce, Rhodiola rosea má dobrou imunitu vůči chorobám, od škůdců ji rozčiluje rozchodník a badan. První škůdce poškozuje listy tím, že je kousne. Zbavte se ho setřásáním larev rukama na lepivém povrchu. Badan weevil miluje hostinu na oddencích. Proto jsou před výsadbou pečlivě prozkoumány a udržovány po dobu 15 minut v silném roztoku chloridu sodného.

Rhodiola růžová vypadá skvěle v zemi a na jakémkoli webu. Při pěstování si zahradníci nejen poskytují cenné léčivé suroviny, ale také uchovávají tuto rostlinu v Červené knize pro budoucí generace.

Vytrvalá rostlina Rhodiola rosea (pěstování a péče na záhonu) - video

Zahrada

Dům

Zařízení