Tajemství pěstování ostropestřce mariánského a rysy péče o rostliny

rostoucí bodlák mléčný Ostropestřec mariánský je rostlina s jedinečnými vlastnostmi, která se aktivně používá v medicíně. Kultura má jiné jméno - ostropestřec mariánský, ale keř patří do rodiny Aster. Díky svému speciálnímu složení obsahuje rostlina více než 400 účinných látek. Kromě toho budou jasné květiny nádhernou výzdobou jakéhokoli webu. Pěstování ostropestřce mariánského ze semen nevyžaduje složitou péči ani speciální dovednosti, ale je třeba dodržovat některá pravidla.

rostlina z Jižní Ameriky

Rostlina pochází z Jižní Ameriky. Postupem času se však rozšířil do celého světa. Pěstuje se komerčně pro farmaceutické účely a na zemědělských plantážích. Ostropestřec mariánský lze vidět také na zahradních pozemcích, protože rostlina vypadá velmi esteticky. Velké listy vypadají originálně a vyznačují se lesklým povrchem a složitými ornamenty bílých skvrn. Květy se shromažďují ve velkých košových květenstvích. Kvetení pokračuje od července do pozdního podzimu.

Výhody rostliny

zdravý vývar z ostropestřce mariánskéhoJako lék se používá kořen, semena a listy rostliny. Ostropestřec mariánský se používá jako složka mnoha léků.

Kultura má vynikající hepatoprotektivní vlastnosti. Jeho složky přispívají k odstraňování škodlivých látek z těla. Semena rostliny obsahují látku, která má antioxidační účinek, proto se používá k léčbě složitých onemocnění.

ostropestřec mariánský v tradiční medicíněUžitečné jsou různé části rostliny. Klíčky lze jíst a jsou dobré pro trávicí systém. Květy jsou nejprve sušeny a poté použity jako koření pro různé pokrmy. Mladé výhonky jsou namočené a poté se z nich připravují saláty.

Čaj z ostropestřce mariánského má tonizující účinek. Je užíván pro všechny druhy otravy. Šťáva z rostliny pomáhá při nadýmání. A olej ze semen uzdravuje rány.

Ostropestřec mariánský je také známý jako antivirotikum. Jeho složky se používají v léčivých přípravcích proti hepatitidě C. Při použití takového léku se množení virů zpomaluje.

pěstování ostropestřece mariánského na jejich chatěRostlina se používá pro květinové zahrady. Je zasazen do skalky, protože vypadá dobře vedle skal a vody. Ostropestřec mariánský dokonale zapadá do plochých skalek. S pomocí rostliny můžete vytvořit krásný zelený trávník před domem. Pozdní keře mohou být vysazeny podél plotu.

Zemědělská technologie ostropestřece mariánského

zemědělská technologie pro pěstování ostropestřece mariánského

Ostropestřec mariánský je dvouletá rostlina. V prvním roce růstu se objevuje růžice skvrnitých a žlutých listů s bílými skvrnami. Příští rok se růžice transformuje do stonku s mnoha větvemi, který dosahuje výšky 0,5 až 2 metry. Květenství se objevuje v červnu. Květy se vyznačují fialově karmínovými, červenofialovými nebo bílými květy.

Pro dobrý růst plodin je nutná půda s neutrálním složením doplněná významným množstvím vápníku. Před výsadbou byste měli přijít na to, jak zasadit ostropestřec mariánský.

Výsev semen se provádí brzy na jaře. Pro vysoce kvalitní klíčení je zapotřebí dostatečný přísun vody v půdě. Semena se vysévají do řádků 20 cm se vzdáleností 50 cm mezi nimi.

Při příliš hustém setí by měla být rostlina po vzejití zředěna. To bude nemožné, jakmile zásuvka začne zrát.

ostropestřec mariánský u jejich letní chatyÚspěšné pěstování ostropestřce mariánského v zemi je nemožné bez znalosti některých rysů této rostliny. Na výživné a volné půdě začíná tučnit. Listy se zdají být pokryty olejem. Pokud je rostlina pěstována jako léčivá surovina, je pro ni vhodná jakákoli půda. Obzvláště dobrá volba je hlinitá. Pokud je místo bažinaté, budete muset odvodnit a mírně zlepšit složení půdy. Pokud je místo výsadby dobře osvětlené, získá rostlina jasné a kontrastní odstíny.

Během období sucha je důležité pravidelně zvlhčovat půdu. Výsledkem je, že listy zůstanou po dlouhou dobu čerstvé a šťavnaté. K hnojení se používá dřevěný popel a komplexní hnojiva.

Aby se rostlina lépe rozvětvovala, je nutné ji pravidelně sevřít. Výsledkem je, že keře mohou dosáhnout 1,5 metru.

Setí

setí semen ostropestřce mariánskéhoJe lepší začít pěstovat ostropestřec mariánský ze semen od konce dubna do poloviny května. Ve středním pruhu se plodina pěstuje jako roční.

Doporučuje se izolovat místo výsevu fólií. Rostlina kvete 45-50 dní po klíčení. Sběr semen se provádí za 110–120 dní. Pokud je to žádoucí, mohou být semena vysazena počátkem června, aby rostlina na podzim zdobila místo. Když setí ostropestřece mariánského závisí na konkrétní oblasti.

předem namočená semena ostropestřce mariánskéhoPři nákupu osiva byste měli věnovat pozornost datu expirace. Semena z lékárny mohou být skladována po dlouhou dobu a nesprávně, což přispívá k jejich rychlému poškození.

Během procesu setí jsou semena umístěna do prohlubní s výškou 1,5-2,5 cm, první výhonky lze pozorovat za 8-12 dní. Ostropestřec mléčný se objevuje nerovnoměrně.

paket semen semen ostropestřce mariánskéhoRostlina může být také pěstována prostřednictvím sazenic. V tomto případě by semena měla být vysazena koncem března a začátkem dubna. Pro výsadbu budete potřebovat malé nádoby s vlhkou a volnou půdou. Transplantace na nové místo se provádí po výskytu čtyř pravých listů.

pěstování ostropestřce mariánského prostřednictvím sazenicTato výsadba vám umožní sklízet semena předem. Sazenice rostlin vysazených v květináčích se mohou stát skutečnou ozdobou interiéru. Rostlina dokonale snáší přesazení na trvalé místo. Doporučuje se přesazovat sazenice na začátku května. Způsob výsadby přes sazenice umožní získání léčivých surovin dříve, než při setí v otevřeném terénu.

Před zasazením do země musíte do půdy přidat 4 kg humus 1 metr čtvereční. Budete také potřebovat dvě sklenice popela a 40-60 gramů komplexních hnojiv.

Péče o ostropestřec mariánský

péče o ostropestřec mariánský

Při pěstování plodiny jsou nutná následující opatření péče:

  1. Rostlina dobře roste ve světlých oblastech. Dokonale snáší vystavení slunečnímu záření. V případě potřeby může růst ve stínu.
  2. Ostropestřec mariánský je odolný vůči chladnému počasí. Kultura snáší mrazy až do mínus 12. Je to rostlina milující teplo, která dobře roste v horkém počasí. Pro jeho kultivaci nejsou vyžadovány žádné zvláštní teplotní podmínky.
  3. Květina je odolná vůči suchu. Jeho listy by se měly stříkat pouze v horkých dnech. V zimě jej nemusíte zalévat.
  4. Rostlina nepotřebuje zvláštní úroveň vlhkosti. V teplé sezóně postříkáme listy každé dva týdny.
  5. Rostlina vyžaduje minerální hnojení v poměru 1 g na metr. Popel ze dřeva, humus a kompost jsou vhodná hnojiva. Draselná sůl a superfosfáty přinesou výhody. Hnojení močoviny se provádí brzy na jaře.

okrasná rostlina ostropestřec mariánskýOstropestřec mariánský se obvykle netransplantuje, ale v případě potřeby jej lze snadno provést. K tomu potřebujete nekyselou půdu odolnou vůči vlhkosti. V suché půdě bude rostlina růst velmi nízko.

Semena ostropestřce mariánského není nutné klíčit, stačí je před setím namočit. Semeno je velmi snadno zasazeno do živné půdy a přímo do otevřeného terénu. Pouze teplota půdy by neměla překročit 10 stupňů.

Pro zimní období je nadzemní část rostliny odstraněna.Pro správnou péči musí být ostropestřec naředěný a napojený včas. Po silném dešti musí být půda uvolněna. Při dodržení všech doporučení je výtěžek ostropestřce na hektar 10–15 kg.

Pěstování bodláku na letní chatě bude úspěšné, pokud znáte pravidla pro nakládání s nebezpečnými škůdci. Ostropestřec mariánský prakticky není náchylný k chorobám zeleninových plodin. Někdy je poškozena broskvovými mšicemi. Chcete-li se zbavit škůdce, použijte postřik s odvarem z brambor, cibulových slupek, rajčatových vrcholků nebo roztoku mýdla na prádlo. V pokročilých případech se používají přípravky Golden Spark a Actellic.

Sklizeň bodláku mléčného

sběr semen ostropestřce mariánskéhoSemena by se měla sklízet od srpna do října. To je způsobeno nerovnoměrným zráním materiálu. Pokud jsou semena připravena ke sklizni, koš získá nažloutlý odstín a objeví se létající padáky. Sečení ovoce je zahájeno po vytvoření bílého děla v koších. Achenes jsou odstraněny zahradnické nůžky. Poté jsou položeny na síto, pod které je položen hadřík nebo noviny.

květy suchého mlékaPo vysušení košů je můžete rozbít a semínka vytřepat. Výsledný materiál musí být sušen po dobu jednoho týdne. Potom se semena shromažďují ve sklenici. Kontejner lze skladovat až týden.

příprava květenství ostropestřce mariánskéhoKořeny lze sklízet současně se semeny. Jsou odstraněny z půdy a promyty pod tekoucí vodou. Poté se rozdrtí a vysuší. Sušené kořeny se umístí do skleněných nádob.

Abyste si na místě zajistili dostatečný počet kořenů a semen, stačí zasadit 20 keřů rostliny. Tato nenáročná květina bude velkým přínosem pro celou rodinu.

Pěstování bodláku domácího ze semen - video

Zahrada

Dům

Zařízení