Schéma pěstování lyhnis ze semen k výzdobě dvorku území

pěstování liči ze semen Při vytváření útulného koutku na letní chatě zahradníci často používají světlé květiny. Chcete-li najít nejlepší možnost, je nutné studovat pěstování lychnis ze semen pro krajinářský design. Rostlina láká různými barvami a tvary. V překladu do ruštiny název znamená „lampa“, což naznačuje její světelné vlastnosti. Předpokládá se, že listové desky květu byly dříve používány k osvětlení místností. Ať už to bylo cokoli, ale dnes lychnis zdobí městské a venkovské květinové záhony skutečných obdivovatelů flóry.

Jak vypadá květina z boku? Jaké typy jsou vhodné pro naše území? Jak zorganizovat výsadbu lichnis a péči na otevřeném poli, abyste si mohli užít jeho krásu? Zjistěte, co říkají odborníci.

Světlé lampy na pozadí zeleně

sférické květenství

Úžasné krajiny, které nás obklopují, jsou plné jasných barev a bizarních tvarů. Chcete znovu vytvořit takovou krásu na svém dvorku. Zahradníci to však dělají postupně. Zkoumají exotické kultury a vybírají ty nejjasnější vzorky.

Lichnis je taková rostlina. Patří do rodiny Clove. Má několik jmen:

 • svítání;
 • Adonis;
 • miska na mýdlo;
 • Tatarské mýdlo.

lychnis na jejich letní chatěKaždý z nich označuje vlastnosti rostliny. První dvě jména jsou spojena s výskytem pupenů. Lichnis dostal zbytek „přezdívek“ pro schopnost uvolňovat mýdlovou pěnu, pokud si v rukou třete okvětní lístky pupenů.

lychnis ve volné příroděVe svém přirozeném prostředí se květina vyskytuje téměř na celém území Ruska, Ukrajiny a Běloruska. Známý je také v Evropě a Asii. Od 16. století se trvalky aktivně pěstují na záhonech. A chovatelé vyšlechtili asi 15 dekorativních odrůd, které si získaly zvláštní popularitu mezi milovníky barev. Pojďme se seznámit s nejoblíbenějšími typy.

Chalcedon

chalcedony lychnisKultura dorůstá až do výšky 90 cm. Má vzpřímený stonek, který je pokryt malými tvrdými vlákny. Ve spodní části jsou široké oválné listové desky s ostrými hroty. Během kvetení je keř zdoben sférickými pupeny. Skládají se z mnoha malých květů, malované v jasných odstínech červené. Někdy jsou ve středu okvětního lístku růžové froté možnosti s červenými skvrnami. Kvetení začíná v červnu a trvá celý měsíc.

Cored

korunní lychnisJasná svítající rostlina je svěží keř skládající se z mnoha větví. Jsou stříbrné barvy a dorůstají až 1 m.

Na tomto úžasném pozadí se tvoří jednotlivé velké pupeny v těchto tónech:

 • karmínový;
 • sytě růžová;
 • bílý.

Potěší oko od konce května do začátku října. Odrůda dokonale snáší prodloužený stín, poklesy teploty a chladné zimy.

Vysokohorský

alpský lychnisTrvalka je pozoruhodná svým nízkým růstem. Stoupá jen 20 cm nad zemí a bylinný keř je posetý podlouhlými světle zelenými listy, proti nimž se objevují husté růžové květenství. Odrůda se používá jako dekorativní prvek při vytváření alpských snímků. První pupeny kvetou začátkem června, poslední koncem července.

Viscaria

lychnis viskariaLychnis této odrůdy se vyznačuje stonky s načervenalým odstínem. Kromě toho jsou potaženy lepivou látkou. Oválné listové desky. Pupeny paniculate jsou barevné šarlatové nebo bílé.

Rosetta

lychnis rosettaBylinný šířící se keř se skládá z mnoha stonků s drsným povrchem. Úzké podlouhlé listy jsou pokryty jemnými krátkými chloupky. Froté okvětní lístky pupenů jsou namalovány v bohaté karmínové barvě.

Jupiter

lychnis jupiterVysoký, volný keř dosahuje výšky 80 cm, větve jsou mírně pubertální. Listy jsou podlouhlé. Pupeny jsou světle fialové barvy. Příjemné pro oči od konce května do července.

Bez ohledu na odrůdu se po opylování pupenů tvoří plody. Připomínají miniaturní ořechy obsahující tmavě hnědá semínka.

Klíčivost rostlinného materiálu trvá 4 roky.

Pěstování lychnis ze semen

pěstování liči ze semenExistují 2 způsoby, jak získat rostlinu pro terénní úpravy letní chaty. Může být zaseta přímo do země nebo pro sazenice. První možnost je vhodná pro jižní regiony, kde se rychle projevuje teplé počasí. Koneckonců, květinová semena rostou při teplotě + 20 ° C.příprava květinového záhonu

Než začnete s výsadbou semen liči, pečlivě připravte záhon:

 • rozhrabat zbytky rostlin;
 • dobře orat půdu;
 • vyrovnejte horní vrstvu;
 • vytvořte drážky hluboké 1,5 cm.

liči semenaAby se květiny rovnoměrně zasévaly, jsou zrna smíchána s pískem. Poté jsou otvory pečlivě uzavřeny. První výhonky se objeví nejdříve o 21 dní později. Zkušení pěstitelé urychlí proces pomocí filmu nebo agrofibre... Díky úkrytu se vytváří skleníkový efekt, který podporuje tvorbu zelených výhonků. Příliš husté plodiny jsou ztenčeny a odstraňují slabé nebo deformované vzorky.

Kvalitu klíčení ovlivňuje stratifikace rostlinného materiálu. Za tímto účelem se semena květin zasílají do chladničky po dobu 30 dnů.

Příprava sazenice

pěstování liči od semen přes sazeniceProces pěstování ze semen lyhnisu pro sazenice začíná koncem února nebo začátkem března.sekční kontejnery

Pro tento případ budete potřebovat:

 • sekční kontejnery;
 • vhodný podklad;
 • sázecí materiál;
 • krycí fólie nebo sklo;
 • hromadné plastové kelímky.

Když jsou všechny položky po ruce, pokračujte k výsadbě. Nejprve jsou kontejnery naplněny substrátem, který se skládá ze zeminy, říčního písku, kompostu. V každé části se umístí semeno, rozemele se zeminou a zvlhčí se stříkací lahví. Plodiny jsou pokryty fólií nebo průhledným sklem. Nádoby se odvezou do místnosti, kde se udržuje stabilní pozitivní teplota. Když se po 3 týdnech objeví zeleň, přístřešek je odstraněn a kontejnery jsou přemístěny na teplejší místo. Pod vlivem slunečního světla rychle porostou. Po celé toto období jsou květiny mírně zalévány.

Sazenice Lyhnis v šálcíchObohacené sazenice se opatrně přenesou do plastových kelímků. K tomu jsou všechny plodiny hojně navlhčeny. Poté se sazenice opatrně odstraní spolu s hliněnou hrudkou a přenesou se do nové nádoby. Volný prostor je vyplněn půdou, zhutněn a hojně zaléván vodou při pokojové teplotě. Poháry jsou umístěny na parapetech, kde je spousta slunečního světla. 2 týdny před výsadbou na otevřeném terénu začnou sazenice tvrdnout. Každý den je vyvedena na ulici. Nejprve se uchovává po dobu 30 minut. Po 2 dnech se období zvýší. A tak dále až do úplné aklimatizace v přírodním prostředí. Dále zvažte, jak se o kulturu starají zkušení květinářství.

Kultura nemá ráda průvany, proto by kontejnery neměly být umístěny mimo ventilační otvory a dveře.

Láskyplná péče je klíčem k úspěchu

péče o lyhnis na zahraděZdá se, že divokým květům se daří za všech podmínek. Ve skutečnosti se o ně příroda „stará“. Pro každý druh existuje vhodná půda. Bude pršet z nebe a při bouřce se bude krmit. Pěstované květiny toto všechno očekávají od svých fanoušků. Výsadba a péče o úsvitový květ proto zahrnuje řadu činností.

Umístění květinového záhonu

jediný výsadbový lychnisLikhnis se úspěšně vyvíjí na jednom místě déle než 5 let. Proto je umístěn na květinovém záhonu na místě, kde je dostatek slunečního světla. Je povolen pouze rozptýlený stín.Kultura navíc vypadá skvěle ve skupinových a samostatných výsadbách.

Vysazují se trpasličí odrůdy:

 • na alpských skluzavkách;
 • skalky;
 • pro rámování zahradních uliček a hranic.

Vysoké vzorky lišejníků se používají pro návrh altánů, hospodářských budov, plotů a umělých nádrží.

květinové aranžmá s ličiAsteri, lilie, karafiáty, petrklíče jsou ideálními sousedy pro liči. I květinu zasazenou v nádobě lze použít ke zdobení verandy nebo balkonu.

Hydratační

zalévání lyhnisVe většině případů se rostlina spokojí se srážkami, které vycházejí z oblohy. Při dlouhodobém suchu však lychnis potřebuje další vlhkost. Voda květiny s rozprašovačem. To pomůže rovnoměrně rozdělit vodu na záhon.

Po navlhčení je vhodné půdu načechrat a odstranit plevele.

Top dressing

hnojiva pro pěstování lychnisPo celou sezónu je rostlina oplodněna nejméně 3krát. První krmení se provádí před rozkvětem lychnis.

Roztok se připravuje ze složek:

 • voda;
 • superfosfát;
 • močovina;
 • síran draselný.

Chemikálie se užívají po jedné polévkové lžíci a zředí se 10 litry čisté vody. Podruhé hnojení se aplikuje během kvetení a třetí - na začátku podzimu.

Na 1 m² budete potřebovat asi 3 litry připravené látky.

Prořezávání a příprava na zimu

prořezávání lychnisPo odkvětu zůstávají na keřích vztyčené stopky, které znemožňují výskyt nových vzorků. Proto jsou okamžitě odstraněny. Díky tomuto postupu svítání uvolňuje na dlouhou dobu nová květenství.

V jižních oblastech rostlina zázračně snáší chlad. Ve středním pruhu je však zapotřebí další kryt. Nejčastěji jsou květiny mulčovány padlými listy nebo rašelinou.

Když jsme se dozvěděli, co je pěstování lychnisu ze semen, chápeme jednoduchost úkolu. Může být zaseta přímo do otevřeného terénu nebo kontejnerů. A péče o kulturu nevyžaduje speciální dovednosti. Pojďme tedy vyzdobit naše stránky touto zářivou květinou.

Pěstování lychnisu ze semen, proces přesazování - video

Zahrada

Dům

Zařízení