Pěstujeme na odrůdě Actinidia argut

Actinidia arguta v zemi Z druhů Dálného východu je právem považována za nejoblíbenější aktinidia kolomikta s trsy sladkokyselého ovoce a ozdobnými listy. Actinidia arguta nebude zdobit zahradu růžovými a bílými záblesky, jako její příbuzný, ale dá sklizeň miniaturního kiwi.

Ve srovnání s Actinidia kolomikta jsou rostliny tohoto druhu mnohem silnější a vyšší. Treelike lianas, dosahující výšky sedm metrů, se dožívá 70–90 let, počínaje od 5 let věku, aby zahradníkovi dodávala poměrně velké plody se sladkými nebo příjemně sladkými a kyselými plody.

Charakteristickým rysem Actinidia arguta je bohatá plodnost a vynikající konzervace vaječníku, který se drobí i za nepříznivých podmínek. Kromě toho existují odrůdy, které dávají ovoce nejen zelené, ale také neobvyklý fialový odstín.

malé kiwi

Chov aktinidie v SSSR byl poprvé proveden ještě před Velkou vlasteneckou válkou. Vědci vzali jako základ divoké rostliny z Dálného východu a získali první odrůdy, které se staly prototypy moderních odrůd Actinidia argut. Avšak ani tehdy to nebylo daleko od současné odrůdy.

Seznam odrůd, které jsou dnes k dispozici pro pěstování v ruských chatách, zahrnuje několik desítek produktivních, zimovzdorných odrůd od domácích i zahraničních chovatelů.

Actinidia arguta Geneva (Ženeva)

Actinidia arguta ŽenevaTato odrůda s pozdním zráním je dobře známá fanouškům kultury. Velké plody ve tvaru sudu jsou připraveny ke sklizni v první polovině září, mají rozeznatelný sudovitý tvar a hmotnost 5 až 8 gramů.

Zelenohnědé vaječníky mění barvu, jak zrají, a stávají se zcela načervenalými. Tato odrůda Actinidia arguta chovaná v Americe bude pohodlně růst a plodit ve slunných oblastech, chráněna před větrem a nebezpečím zamrznutí během chladného počasí na jaře. V zimě se rostlina nebojí mrazů až do –30 ° С.

Díky medové chuti a světlé vůni potěší plody Actinidia Arguta Geneva, sladké s příjemnou kyselostí, i ty nejnáročnější labužníky. Hlavní věcí je sklízet bohatou sklizeň včas, jinak by změkčené plody aktinidie mohly spadnout.

První vaječníky na vinné révě se tvoří ve čtvrtém roce.

Actinidia arguta Issei (Issai)

Actinidia arguta isseiOdrůda Actinidia arguta japonského původu je zajímavá tím, že její rostliny málo závisí na dostupnosti speciálních odrůd opylovačů. Díky schopnosti samoopylit i na jedné samičí rostlině Actinidia arguta Issei můžete na konci září získat vynikající sklizeň sladkých, příjemně chutnajících plodů. Jejich rozměry nejsou velké a nepřesahují délku 3-4 cm.

To nejsou jediné výhody kultury. První vaječníky na rostlinách se neobjevují několik let po výsadbě, ale prakticky v prvním roce. Důvodem je kompaktnost liany, která dorůstá do výšky pouze tří metrů a je ideální pro malé letní chaty.

Rostlina vydrží mrazy až do –25 ° C, ale v létě netoleruje vysychání a blízkost podzemních vod, což je třeba vzít v úvahu při výsadbě a péči o argut actinidia, jako na fotografii.

Actinidia arguta odrůda Jumbo (Jumbo)

Actinidia arguta jumboOdrůda actinidia arguta, kterou vytvořili italští chovatelé, vyniká podlouhlým až 6 cm dlouhým plodem zelené nebo nažloutlé barvy, vysokým výnosem a vynikající konzervací.První vaječníky na vinné révě Jumbo actinidia argut se objevují 3-4 roky po zasazení sazenic do země. Stabilní plodnost začíná za další 2-3 roky.

Velké plody o hmotnosti až 30 gramů jsou jakýmsi rekordmanem mezi pěstovanými odrůdami tohoto druhu. Nejsou tak aromatické jako u Actinidia arguta Geneva, ale mají vynikající sladkou chuť a zůstávají dlouho čerstvé. Sklizeň probíhá ve druhé polovině září.

V zimě vysoké rostliny dosahující výšky 8 metrů snášejí mrazy až do –28 ° С bez viditelného poškození.

Actinidia arguta Kens Red (Kenova červená)

Actinidia arguta kens vydZeleně červená s fialovým odstínem, plody této novozélandské odrůdy Actinidia arguta jsou velmi atraktivní. Navzdory nedostatku vůně, kvůli vysoké hustotě bobulí a jejich dobré chuti, je tato kultura vítaným obyvatelem letních chat a dokonce i průmyslových výsadby.

Silné sudy - plody druhu Kens Red argut actinidia dozrávají do konce září, jsou až 4 cm dlouhé, dlouhodobě si zachovávají své spotřebitelské vlastnosti, při přepravě a skladování se nezvrásní. Rostliny jsou docela mrazuvzdorné a bez přístřešku snášejí chladné teploty až do –25 ° С.

Actinidia arguta odrůda Kokuwa

Actinidia arguta kokuvaZahraniční chovatelé aktivně pracují na získávání nejen plodných, ale také samoopylivých odrůd. Japonští mistři vytvořili tento druh Kokuwa. Pro vytvoření vaječníku rostliny nepotřebují další opylovače, což výrazně zjednodušuje výsadbu a péči o Actinidia arguta, protože na fotografii pravidelně přináší množství středně velkých jedlých plodů s citronovou vůní.

Sklizeň začíná v polovině září, a když jsou bobule odstraněny, je nutné ořezat vinnou révu, odstranit špatně zralé, staré, poškozené výhonky a také větve, které narušují větrání koruny.

Výhonky se zkroutí, takže rostliny mohou být použity nejen jako ovocná plodina, ale také jako prostředek terénních altánů, teras, pro zónování zahrady s mřížemi.

Actinidia argut Purpurna Sadov (Purpurna Sadowa)

Actinidia argut purpurna sadovJeden z nejslavnějších odrůdy aktinidie Arguta byla přijata ukrajinskými nadšenci a dnes se pěstuje nejen v jejich domovině, ale také v Rusku, v blízkém i dalekém zahraničí.

Vrcholem odrůdy je původní fialová barva ovoce a jeho dužiny, která dala název ovocné plodině. Barva však není jedinou zásluhou aktinidie argut Purpurn Sadov. Ovoce má vynikající sladkokyselou chuť, atraktivní vůni a šťavnatou dužinu skrytou pod jedlou slupkou.

Plodení začíná ve třetím roce, sklizeň se provádí v první dekádě října. Se správným místem pro výsadbu a opuštění, Actinidia arguta, jak je na fotografii, důsledně poskytuje sklizeň krásných plodů dlouhých až 4 cm. V zimě rostliny nezmrazují při teplotách do -25 ° C.

Actinidia argut VitiKiwi (VitiKiwi)

Actinidia arguta vitikiviSamoúrodná odrůda actinidia arguta, která se dobře osvědčila v soukromých zahradách a při průmyslovém pěstování. Bez sousedství s odrůdami opylovačů přináší Actinidia argut Viti Kiwi hojné ovoce a poskytuje zahradníkovi krásné, pravidelné oválné zelené plody s tenkou slupkou a chutnou šťavnatou dužinou.

Zvláštností bobulí této odrůdy je častá absence semen uvnitř buničiny, což ještě více přitahuje pozornost labužníků.

Odrůda roste dobře, proto na podzim, po sklizni plodů, jsou rostliny nutně odříznuty, odříznuty korunu a odstraněny růst, který neměl čas dozrát.

Actinidia argut Weiki (Weiki)

Actinidia arguta veikiOdrůda Actinidia arguta chovaná v Německu je známá jako vynikající opylovač pro jiné samo-sterilní odrůdy a zdroj chutných, kulatých oválných, středně velkých plodů.

Samičí rostliny Veikyho aktinidie arguta jsou velmi produktivní. A jejich plody přinášejí radost nejen labužníkům a příznivcům zdravého stravování, ale také estetice. Na zeleném pozadí vypadá jasně červenohnědá ruměnec, který se tvoří na bobulích otočených ke slunci, velmi dekorativní.Stonky zelených listů jsou také fialové nebo načervenalé.

Actinidia arguta této odrůdy je vynikající pro ruské podmínky, protože se nebojí mrazů až do –30 ° С.

Actinidia arguta Ananas

Actinidia arguta ananasZ odrůd domácího výběru je nejčastěji zmiňována aktovka ananasu argánová s oválnými, kyselě sladkými plody, které dozrávají v říjnu. Název této odrůdy vděčí za vynikající ovocnou vůni, která se šíří po celém okolí, stačí jen snížit tenkou, jedlou pokožku.

Rostliny jsou extrémně odolné, nenáročné a vyžadují pravidelné sanitární prořezávání od zahradníka, stejně jako časté, zejména v horkém období, zalévání.

Video o druzích a odrůdách aktinidií

Zahrada

Dům

Zařízení