Porovnáváme prospěšné vlastnosti keřové trávy a její nebezpečí pro lidské zdraví

užitečné vlastnosti keřové trávy Užitečné vlastnosti keřové trávy jsou málo známé, ale mnozí ji znají jako jednu z nejzajímavějších a nejtajemnějších rostlin rostoucích v našich zeměpisných šířkách. Uvolněním obrovského množství éterických olejů nasycuje vzduch kolem sebe natolik, že ether okamžitě vzplane, když se přiblíží květině zapálené zápalky. Po spálení éterických olejů zůstává rostlina nedotčena plamenem, a proto její název zní - hořící keř.

Popis keře hořícího trávu

tráva hořící keř

Hořící keřová tráva je jedovatá rostlina rozšířená na Krymském poloostrově, na Kavkaze, v Asii, v mnoha evropských zemích a v Ruské federaci. V našich zeměpisných šířkách se stále častěji nacházejí její kulturní, méně jedovaté odrůdy, které zdobí osobní parcely a oblasti městských parků.jasan v přírodě

Rostlina rodiny Rutovů je nízko rozvětvený vytrvalý bylinný keř, který dosahuje výšky metru během prvního roku vegetace:

 1. Listy. Stonka - jasně zelená lichá zpeřená, podobná popelnatému listí, které dalo rostlině jiné jméno - jasan. Dolní listy jsou pevné.
 2. Pobočky. Rovný, dlouhý, mírně pubertální.
 3. Kořenový systém. Dobře vyvinutý, dostatečně silný.
 4. Květy trávy hořícího keře. Mají podobu zvonků s pěti okvětními lístky až do průměru 2,5 cm, shromážděných v kartáči. Barva květenství se může lišit, od růžově bílé až po fialovou. Nejběžnější zahradní formy jsou růžové nebo tmavě červené barvy. Květenství dlouhé až 20 cm, půvabné a velké. Na okvětních lístcích špičatého tvaru vynikají jasné žíly. Tyčinky květu jsou často světle zelené, ale existují i ​​žluté. Jasany kvetou v červnu až červenci.květiny a plody keře
 5. Bush ovoce. Představují pěticípou vnořenou osivo. Zrání v srpnu se otevírá ve tvaru pravidelné hvězdy.

Chemické složení

struktura keřové trávySložení jasanu nebylo dostatečně studováno, ale je známo, že rostlina patří k jedovatým. Zvláště nebezpečná je jeho divoká forma. Složení keře obsahuje anetol a metlhavikol, které dodávají květům silnou vůni, připomínající vůni pomerančové kůry.rostlina vydává citrusovou vůni

Bush obsahuje:

 • alkaloidy;
 • dictamolaktony;
 • saponiny;
 • bergapteny;
 • antokyany;
 • flavonoglykosidy.

Kořeny obsahují velké množství mastných kyselin a sitosterolů.

uvolňování éterických olejůNadzemní části rostliny vylučují asi 0,5% éterických olejů, které se produkují v malých bublinách umístěných na jejích listech a stoncích. Dotek částí rostliny za slunečného, ​​klidného počasí, kdy se éterické oleje uvolňují ve zvlášť velkém množství, vede k těžkým svěděním. Je pozoruhodné, že popáleniny se na pokožce neobjevují okamžitě, ale až po 20–26 hodinách a jsou doprovázeny výskytem puchýřů, které se později promění na vředy. Porážka kůže je doprovázena horečkou a silnou slabostí.nemůžete cítit trávu keře

Nemůžete cítit květiny keře. Silná citrusová vůně může způsobit silné bolesti hlavy a závratě.

Za oblačného počasí jasan nepředstavuje zdravotní riziko.

Užitečné vlastnosti keřové trávy (jasanu)

užitečné vlastnosti keřové trávy

Navzdory skutečnosti, že jasan nenalezl uplatnění v oficiální medicíně, existuje mezi lidmi mnoho receptů založených na takových léčivých vlastnostech byliny:

 • diuretický;
 • sedativa;
 • adstringenty;
 • diuretika;
 • antihelmintikum;
 • dezinfekce;
 • baktericidní;
 • antifebril;
 • protizánětlivý.

Je třeba si uvědomit, že je absolutně nemožné používat keřovou trávu samostatně k odstranění zdravotních problémů. I sebemenší chyba v dávkování a nesprávném použití může mít škodlivé následky.

V čem pomáhá hořící keř

keřová tráva v krajinářském designuPro přípravu léčivých přípravků v lidovém léčitelství používá všechny části rostliny: kořen, listy, květiny, kůru a semena.

Všechny části rostliny hořícího keře jsou velmi jedovaté, proto by měla být používána k léčbě pouze pod dohledem lékaře.

Bush listyV lidovém léčitelství se popel používá při léčbě těchto onemocnění:

 1. Ledvinové kameny a urolitiáza. Odvar z křoví pomáhá zlepšit filtraci krve v ledvinách, pomáhá odstraňovat písek z vnitřních orgánů. Pro přípravu léčivých odvarů a nálevů se používá kořen a semena rostliny.
 2. Nemoci močového systému. Lidové recepty založené na jasanu pomáhají zmírnit zánět při komplexní léčbě zánětu ledvin, zánětu močového měchýře, uretritidy, pyelitidy.
 3. Dysfunkce pohlavních orgánů. Použití odvaru z kořene hořícího keře napomáhá prokrvení malé pánve, ze které při zpoždění dochází k menstruaci.
 4. Nemoci zažívacího traktu. Díky své svíravosti pomáhá popel zastavit průjem a plynatost.
 5. Zánět žaludku. Odvar z byliny hořícího keře eliminuje zánět žaludeční sliznice a normalizuje proces trávení potravy.
 6. Hypertenze. 10% tinktura z kořene keře pomáhá zlepšit stav pacienta, který by měl být konzumován 30 kapek třikrát denně.
 7. Revmatismus a ischias. Nálev z listů a květů se používá jako externí vodný extrakt vtíráním do postižených oblastí těla.
 8. Plešatost. Vnější aplikace odvaru z byliny zastaví ztrátu obočí, úplnou nebo vnořenou plešatost.
 9. Ekzém, dermatitida, svrab a kopřivka. Léčeno lokálním použitím vodného extraktu z byliny.
 10. Nespavost a přepracování. Odvar z jasanu, připravený ve zvláštních poměrech, se správným dávkováním má sedativní účinek, zmírňuje nervové napětí a zmírňuje únavu.

Hořící keř také pomáhá zbavit se červů, pro které je připraven infuze z jeho kořenů, zmírňuje nadýmání a odstraňuje parazity z těla.

Je nutné brát prostředky s keřem s extrémní opatrností, protože v jeho složení je přítomen bergapten, který způsobuje citlivost na světlo.

Nálev z jasanu se používá jako kosmetika a úspěšně léčí impotenci.

Recepty tradiční medicíny

odvar z keřových listůLéčivé vlastnosti bylinného popela se běžně používají k léčení mnoha onemocnění pouze při přísném dodržování dávkování.

Složení č. 1. Používá se při léčbě ženských onemocnění: myomy, eroze děložního čípku, mastopatie.

keř kořen50 g kořene hořícího keře se rozdrtí a nalije do 500 g vodky. Dobře promíchejte a trvejte dva týdny. Vezměte tinkturu třikrát denně. Lžička produktu se zředí ve 100 g vody a vypije se. Průběh léčby by neměl přesáhnout 30 dní. Po měsíční přestávce se kurz opakuje.

Složení č. 2. Pro léčbu impotence.

Používají se semena rostlin. 50 ks nalijte 500 g vodky a nechte 2 týdny. Vezměte lžíci třikrát denně.

Složení č. 3. U cystitidy, žloutenky.

3 g kůry kořene popela se smíchají se 3 g zimolezu a 3 g lékořice. Nalijte vodu a vařte 10-15 minut. Vezměte dvakrát denně na čajovou lžičku.

Pravidla pro sběr trávy

vlastnosti rostliny keře

Při sběru léčivých surovin byste měli pamatovat na opatření:

 1. Abyste předešli popáleninám, musíte používat bavlněné rukavice a nedovolit rostlině přijít do styku s nechráněnými oblastmi pokožky.
 2. Nejlepší je sklízet v oblačných a větrných dnech, kdy rostlina produkuje minimální množství éterických olejů.

Aby bylo možné získat z maximálního množství užitečných vlastností keřové trávy, rostlina se sklízí v různých časech:

 1. Popelníkové listy a květy se trhají v červnu až červenci, shromažďují se ve svazcích a suší se v zavěšené formě na stinném místě.
 2. Kořeny mají největší léčivou sílu na podzim a na jaře. Shromážděné suroviny se rozdělí a suší na dobře větraném suchém místě.
 3. Semena jasanu se sklízejí v srpnu, kdy semenné lusky vyschnou a snadno se otevřou.

Užitečné vlastnosti léčivé keře byliny - video

Zahrada

Dům

Zařízení