Tajemství a jemnosti rostoucí strelitzie ze semen doma

strelitzia ze semen doma Strelitzia je jedna z nejjasnějších a nejpestřejších rostlin s neobvyklými květinami, připomínající pohádkové ptáky se svěžími hřebeny. Strelitzia ze semen doma může pěstovat každý pěstitel, protože i přes svůj luxusní vzhled má rostlina spíše nenáročný „charakter“. Při pozorování několika rysů a nuancí kultivace můžete získat barevnou výzdobu zahradního květinového záhonu nebo parapetu.

Strelitzia ze semen doma - základní pravidla pro pěstování

strelitzia ze semen doma

Strelitzia je exotická rostlina, která získala neformální název „rajský pták“. Vyznačuje se neobvyklým tvarem stopek, připomínajících ptačí hlavu s pestrým hřebenem a jasným zobákem, a roztažené zelené listy připomínají křídla za letu.

Za přirozených podmínek se strelitzia vyskytuje v tropech Madagaskaru a Jižní Afriky. V Rusku a dalších evropských zemích se rajka strelitzia pěstuje ze semen, která lze zakoupit v zahradnických obchodech.

Při nákupu osiva musíte věnovat pozornost jeho promlčecí době. „Starší“ semena, tím horší je jejich klíčení. Proto je nejlepší kupovat semena pro pěstování balená před více než 4–6 měsíci.

Pečlivě zkontrolujte semena - měla by být suchá, přibližně stejné velikosti, bez známek hniloby nebo plísní.

Příprava půdy a kontejnery

živná půda pro pěstování strelitziaChcete-li pěstovat strelitzii ze semen doma, musíte si připravit velký a hluboký hrnec o průměru nejméně 25-30 cm. Rostlina má silný kořenový systém kořenového typu, který jde hluboko do půdy a vyplňuje téměř celý prostor hrnce. Při každé transplantaci musí být průměr nádoby zvětšen.

Strelitzia ze semen roste nejlépe na volné, výživné půdě s neutrální kyselostí. Můžete si je připravit sami mícháním kompost, rašelina a mořský písek ve stejných částech. Navíc můžete přidat listovou půdu a humus.

hrnce a živná půdaTaké pro pěstování "rajky" můžete použít hotový substrát pro okrasné kvetoucí plodiny, prodávaný v zahradnických obchodech.

Bez ohledu na typ půdy se na dno květináče nutně nalije drenážní vrstva - keramzit, malé oblázky, drcený kámen.

Příprava sadby

příprava semen strelitzia k výsadběVýsadba semen strelitzie se provádí po jejich předběžné přípravě. Tvrdí semena, zvyšuje klíčivost a podporuje rychlé zakořenění.

Před setím odstraňte žluté semeno ze semene a namočte jej na 2 dny do teplé vody. Když jsou semena oteklá, mohou být zbavena zbytků ovocné dužiny, pokud existují.

Při namáčení semen lze teplou vodu nahradit roztoky speciálních fytohormonů prodávaných v zahradnických obchodech. Taková řešení se připravují podle pokynů na obalu.

Výsev semen

semena strelitziaZahradníci nejčastěji pěstují „rajku“ jako pokojovou rostlinu, protože tato tropická květina netoleruje mráz. Pokles teploty vzduchu na -8 ° C vede ke smrti rostliny.

Nejlepší je pěstovat Strelitzia ve skleníku nebo na domácím parapetu. V tomto případě bude zahradník schopen vytvořit optimální mikroklima pro exotickou květinu:

  • vysoká vlhkost vzduchu;
  • teplota ne menší než + 20 ° С;
  • doba denního světla je 12 hodin.

Výsadba semen krok za krokem:

  1. Před zasetím semen sterilizujte půdu v ​​květináči - zalijte ji vroucí vodou a nechte ji, dokud z otvorů v nádobě nezačne vytékat vlhkost.
  2. Po ochlazení půdy vložte do každé sklenice jedno semeno.
  3. Pokud používáte velkou nádobu, můžete zasadit několik semen. Kromě toho mezi nimi musí být vzdálenost nejméně 3 cm.
  4. Posypte semena tenkou vrstvou půdy a lehce stlačte. V tomto případě by „sudy“ semen měly vypadat z půdy.
  5. Nádobu na osivo zakryjte plastovým obalem nebo sklem.

setí semen a výhonkůUmístěte šálky s plodinami na teplé a dobře osvětlené místo, ale mimo přímé sluneční světlo. Semena musí být opatřena teplotou nejméně + 25 ° C. Jakmile se objeví první výhonky, je třeba je zalévat stojatou vodou při pokojové teplotě a ventilovat půl hodiny denně.péče o sazenice strelitzia

Pokud jsou splněny všechny podmínky, první sazenice královské strelitzie se objeví za 2-5 měsíců. V závislosti na odrůdě to může trvat až 7-9 měsíců.

Domácí péče o strelitzii

strelitzia ze semen domaPři pěstování strelitzie ze semen doma je velmi důležité poskytnout tropické rostlině náležitou péči a včasnou vlhkost. Půda v květináči by se neměla nechat vyschnout. Zalévá se teplou, dříve usazenou vodou. Ihned po objevení prvních výhonků navlhčete tropickou květinu.

přesazování sazenic strelitziaPo klíčení semen musí být strelitzia vysazena do samostatných nádob. Hrnce by měly být velké a široké. Je nutné rostlinu pečlivě přesadit, protože i přes vnější sílu jsou její kořeny velmi křehké a citlivé.

Je vhodné umístit hrnec s tropickým květem na parapet s měkkým rozptýleným světlem. Strelitzia netoleruje přímé sluneční světlo, které může způsobit popáleniny jasných stopek a jemných listů.

domácí péče o strelitziiPři pěstování „rajky“ je třeba mít na paměti, že exotická rostlina kvete nejdříve 4–7 let po přesazení do květináče. Květy Strelitzia lze stimulovat hnojivy.

hnojivo pro strelitziiPrvní 3-4 roky musí být květina krmena hnojivy s vysokou koncentrací dusíku. Zrychlují jeho růst a tvorbu stopky. Bezprostředně před kvetením je vhodné přidat komplexní minerální obvaz obsahující fosfor a draslík. V zimě spí exotická rostlina - v tuto chvíli nepotřebuje hnojení.

Strelitzia je jedna z nejjasnějších a nejkrásnějších tropických květin. Jeho pěstování není nijak zvlášť obtížné. Pokud zahradník vezme v úvahu všechny jemnosti a nuance, bude moci získat barevnou výzdobu domácího parapetu nebo zahradního květinového záhonu.

Strelitzia roste ze semen doma - video

Zahrada

Dům

Zařízení