Súdánská růže - čaj a léky

Súdánská růže Rosella, benátský sléz, faraónský květ, súdánská růže jsou běžná jména pro ibišek sabdariff, který známe jako ibišek. Zcela nedávno se do naší země začaly dovážet sušené červené okvětní lístky této krásné rostliny a seznámili jsme se s nápojem, který je již dlouho známý v mnoha zemích. V Egyptě je ibišek národním nápojem a komerčně se pěstuje v Súdánu (suroviny nejvyšší kvality), Indii, Mexiku, Thajsku, Číně, na Srí Lance a na ostrově Jáva. Sušené lístky ibišku, šálky a růžičky se prodávají jak na váhu, tak i v barevných pytlích nebo praktických konvicích.

Aplikace súdánské růže

Podle našeho obvyklého pohledu se aromatický sladkokyselý čaj připravuje z červených okvětních lístků této rostliny, které lze pít teplé i studené. Jen málo lidí ví, že používá súdánskou růži nejen ve formě čaje a odvarů, z jejích okvětních lístků můžete připravit džem, želé, kompot, konzervy, vyrobit tinkturu nebo koktejly. Stonky, mladé výhonky, listy a okvětní lístky se přidávají do salátů, první a druhý chod jako zelenina. Mokré lístky, které zůstanou po pití čaje, budou užitečné k jídlu, protože obsahují mnoho vitamínů, antioxidantů a antiseptických látek. Tato rostlina dodává tělu energii, reguluje tlak, posiluje stěny cév, zlepšuje vidění a obecně je na východě považována za „lék na všechny nemoci“.

Súdánský růžový čaj

A ne bez důvodu má ibišek epiteton „květ faraonů“. Podle legendy egyptská královna Kleopatra nejen vypila odvar z ibišku, ale také se z něj pravidelně koupala. Pravděpodobně to byl on, kdo jí dal pokožce jedinečný měděný odstín. Ať už to tak bylo nebo ne, už nevíme, ale naši současníci začali využívat magické vlastnosti této květiny v kosmetologii:

 • pro problémovou pokožku obličeje se namočené okvětní lístky používají ve formě čisticí masky;
 • na otoky kolem očí použijte čajové lístky súdánské růže zabalené do gázových sáčků;
 • problém mastných vlasů lze vyřešit pravidelným třením kaše z okvětních lístků, což snižuje vylučování kožního mazu.

Pěstování Súdánců vzrostlo doma

Súdánské květy růžeMilovníci domácích rostlin, stejně jako příjemného a zdravého nápoje a přírodní kosmetiky, si mohou tuto nádhernou květinu vypěstovat doma. V zahradních školkách a obchodech „vše pro zahradu“ pravděpodobně nenajdete zakořeněné řízky nebo mladé sazenice ibišku. Proto budete muset začít pěstovat súdánskou růži sami. Následně bude možné sklízet řízky z vaší lignifikované rostliny zakořeněním obvyklým způsobem, tj. namáčení růstového stimulantu a výsadba do půdy nebo písku pod skleněnou nádobu.

Semena si můžete objednat na internetu, nebo ještě snadněji je můžete vyhledat v zakoupeném balení s ibiškem. Namočte je a poté, co se objeví něžný výhonek, zasaďte je do malého květináče, který, jak rostlina roste, bude muset být nahrazen větší nádobou (vana o objemu až 100 litrů). Půda pro mladý výhonek musí být připravena lehce. Nejjednodušší je koupit balíček hotového půdního substrátu pro okrasné keře, který zahrnuje listovou a koňskou půdu, rašelina, písek a humus. Vzhledem k tomu, že rostlina roste těžší a roste (až do výšky dvou metrů), je přesazena do květináče s těžší půdou, a pokud to objem květináče dovolí a neexistuje způsob, jak květ přesadit, jednoduše přidají nové půda.

Domácí péče o súdánskou růži

Súdánské květy růžeKlíček ibišku velmi miluje zalévání a světlo, ale ne přímé sluneční světlo a netoleruje průvan. Když se teplota změní nebo dojde k průvanu, vrtošivá rostlina upustí květiny, které se mimochodem objeví 5 let po výsadbě. Cítí se příjemně při teplotě asi + 20 ° C (v zimě nad + 15 ° a v létě až do 25 °). Při nedostatku vlhkosti hroty listů vyschnou, což lze zabránit postřikem vodou. V dospělém lignifikovaném keři, pokud je to nutné, můžete řezat korunu a zakrýt rány zahradním hřištěm. Péče o súdánskou růži také spočívá v krmení rostliny tekutými bakteriálními hnojivy, zejména v období růstu. Měly by být používány v souladu s pokyny na obalu.

Súdánská růže je náchylná k určitým chorobám (bakteriální rakovina, antraknóza) a trpí škůdci (mšice, roztoči). V některých případech pomáhá postřik a ošetření speciálními přípravky nebo fyzické zničení hmyzu, ale ve zvláště obtížných případech rostlina zemře.

Súdánská růže a její úžasné vlastnosti (video)

Komentáře
 1. Miroslava

  Díky za zajímavý a poučný článek. Opravdu miluji súdánský růžový čaj. Poprvé jsem to ochutnal asi před 10 lety, pro mě chutná jako třešňový kompot. Nevěděl jsem však, že ibišek pomáhá bojovat s mastnou pokožkou hlavy, zmírňuje otoky kolem očí. Velmi ráda bych si ji vypěstovala doma. Po přečtení všech doporučení v článku se určitě pokusím. Nebo má někdo osobní zkušenost s pěstováním súdánské růže?

  • Pavel

   Přinesl jsem čaj z Egypta, našel jsem tam pupeny, myslím, že ho nechám zasadit. Semena v látce nevyklíčila. V srpnu 2014 jsem to okamžitě zasadil do země. Odešel jsem na týden, a když jsem dorazil, stonky 10 cm již vyrostly (navíc jsem zasadil 5 semen, 5 a růže). Květy jsou na parapetu, na straně východu slunce (takže je pro ně málo světla). Fouká z okna a listy zežloutnou. Zalévání každý den. Ale jaký zázrak - nečekal jsem 5 let na kvetení. Nyní 03/08/2015 3 keře jsou pokryty růžovými pouzdry a 07.03. jeden pupen rozkvetl.

   • Irina

    Pavel, řekni mi, prosím, na jaké zemi jsi sázel a hnojil?

 2. Almira

  Ahoj. Děkuji za informaci. Nedávno jsem našel semena ibišku z balíčku ibišku a namočeného a vysazeného, ​​uplynulo 15 dní, rychle rostou, objevily se 2 listy. Stojí na východní straně.

 3. Irina K.

  Irina K. před 2 lety navštívila Egypt se svým manželem. Po návratu z Luxoru koupili ibišek od místních Egypťanů. V balíčku bylo hodně semen. O 2 roky později jsem se rozhodl je zasadit…. Jednoduché namáčení nefungovalo a šel jsem na nějaký trik. Vzal jsem list šarlatu, odřízl ho z boku a dal sem semena. Aloe je považována za nejsilnější biostimulant. Semena vyklíčila 4. den. Bylo jich 11. Zobral jsem půdu z obchodu, pokud jde o rajčata. Sazenice se ukázala jako dobrá. 3 Dal jsem ji zaměstnanci a 8 jsem zasadil mezi postele, na konci každé postele. Nic nezakrývala, pouze zalévala a krmila roztokem Baikal-EM1 (1 polévková lžíce roztoku na 10 litrů vstupu). Baikal-Em1 jsou účinné mikroorganismy. Listy jsou vyřezávané, kyselé, stonky a žilky z červené řepy. Pupeny se objevily na konci července v každé internodii (mnoho). Připomínají tvar zvonu. Jeden kvetl ve světle růžové barvě (30. srpna). 31. srpna se zbarvil tmavě růžově, ale zavřel se (zchladlo) venku). Zítra, tj. 3. září 2016, pojedu do dachy, abych se podíval, jak se cítí moje mazlíčky ... Ostatní hibiscus hibernují (ponechávají 10 cm, zbytek je odříznut). Kryjí jako růže. vědět, jak se bude chovat ibišek ... Nechám něco v zemi, něco doma. Bylinné keře, také kufr. Listy byly vloženy do salátu, dušeného masem. Zkusím to srolovat do sklenice . Vynikající koření, které mi chuťově připomíná šťovík. Jděte do toho, zkuste to….

 4. VS

  Hibiscus je vytrvalá rostlina, která roste jako velký keř a súdánská růže, nebo jak ji botanici nazývají rosella, nebo ibišek sabdariffa, je jednoletá bylina z čeledi Malvaceae. Na fotografii není vytrvalý ibišek froté. Absolutně ne jako ten bylinný keř, ze kterého pijeme čaj.

 5. Igor

  Nevím, jak je travnatý, zasadil semena karkade přímo ze Súdánu v hromadném nákupu.
  Keře vyrostly více než metr a podle mého názoru jsou to keře, dokonce ani polo keř, a ještě více tráva. Začali kvést. Ale později v zimě jsem je ztratil.
  Nyní si samozřejmě můžete dovolit jakékoli světlo, které si vyberete ze světel dostupných na trhu. A pak bylo trochu těžší ztělesnit

 6. Vika

  Našel jsem semínka v sáčku čaje. Zasadil jsem pět a všechny vyklíčily. S rostlinou ibišku není nic společného. Za tři měsíce narostly o 25 centimetrů v každém listu sinusu o pupen. Ale z nějakého důvodu byly pupeny žloutnu. Čekám, až bude docela teplo na to, abych se zasadil.

Zahrada

Dům

Zařízení