Thuja na Uralu - výsadba a péče o vždyzelenou krásu

Řekněte mi, jak se thuja chová na Uralu, má výsadba a péče o tento strom nějaké zvláštnosti? Moje žena objednala čtyři sazenice a chce je zasadit podél plotu. Ale máme tam nepříliš jasnou oblast, slunce je jen ráno. Bude dost světla nebo více? A další otázka ohledně zimování: je tu docela zima, musíme zakrývat stromy?

thuya na zběsilém přistání a odchodu Domovinou stále zelené krásy thujy je Severní Amerika, jejíž klima je ve srovnání s naším podnebí teplejší. Díky chovatelům však dnes může být pěstován i v drsných klimatických pásmech, protože zná některé nuance. Například thuja se cítí skvěle na Urale, výsadbu a péči o ně obecně není nijak zvlášť obtížné. Nejdůležitější věcí je sebrat pásmovou paletu thuja a zasadit ji včas. A pak už budete muset pouze podporovat rozvoj mladé krásky, která jí dodává vlhkost a výživu.

Thuja na Uralu - výsadba a péče

kde zasadit thuju

Pokud se rozhodnete pro vždyzelený ephedru, jděte nejprve do školky. To je nejlepší příležitost k nákupu správné odrůdy, protože ne všechny druhy thuja jsou vhodné pro Ural. Kromě toho lze jako zonální klasifikovat pouze jednu odrůdu - jedná se o zimovzdornou západní thuju. A i když roste pomalu, klidně vydrží 35 ° C mrazu a dobře snáší sucho.

Nespěchejte, abyste byli rozrušeni skromnou volbou, protože ve skutečnosti tomu tak není. Západní thuja má více než sto odrůd, mezi nimiž jsou jak skuteční obři až 20 m vysokí, tak kompaktní nízká thuja. Nejčastěji na uralských územích najdete thuju Dannik, Brabant, Smaragd, Woodworthe.

Kdy a kde zasadit thuju

jak zasadit thujuDruhou nejdůležitější nuancí je doba přistání. Pro Ural je nejlepší strávit to na jaře. Před příchodem zimy taková sazenice doroste nové kořeny a zesílí, což znamená, že lépe přežije zimu. Na podzim riskujete, že neuhodnete načasování a časné mrazy, které se objeví, zničí thuju, která se ještě nezakořenila.

Důležité je také místo přistání. Tui milují slunce, ale mohou snadno růst ve světlém stínu. Přímé paprsky jim přinášejí více škody. Ale kultura nemá žádné požadavky na půdu. Samozřejmě bude na úrodné půdě růst trochu rychleji, ale nezmizí ani v chudé půdě.

Kupte si sazenici s uzavřeným kořenovým systémem, aby snáze přenesla transplantaci. Cena bude sice dražší, ale dostanete již dospělý strom. Může být zasazen společně s hliněnou hrudkou, takže nebude existovat riziko poškození kořenů.

Vykopejte výsadbový otvor podle velikosti kořenového systému zakoupené sazenice. Měří přibližně 50 x 50 cm. Na dno jámy položte drenáž a do vykopané zeminy přidejte trochu písku, humusu a promíchejte. Můžete přidat minerální hnojiva. Umístěte sazenici tak, aby byl límec kořene v jedné rovině s půdou, a přikryjte zeminou.

Jak se starat o thuju

jak se starat o thujuVysazený strom dobře zalijte a mulčujte rašelinou nebo pilinami. Další péče o thuju bude následující:

  1. Zalévejte ji pravidelně, zejména v létě - alespoň jednou týdně.
  2. Uvolněte kmen stromu, abyste získali vzduch ke kořenům a zbavili se plevelů.
  3. Krmte strom v létě potašovými hnojivy, ale pouze pokud jste je při výsadbě neaplikovali. V následujících letech proveďte alespoň dva vrchní obvazy za sezónu (na jaře - dusík, v létě - draslík). Ale buďte opatrní, thuja nemá ráda přebytečné živiny.Pokud máte úrodnou půdu, můžete to udělat bez další výživy úplně.
  4. Chcete-li dát thujě krásný tvar, prořízněte strom. Na jaře nezapomeňte odstranit suché, zlomené a nemocné větve. A začněte se formovat uprostřed léta.

Na podzim začněte připravovat thuju na zimování. Navzdory vysoké odolnosti vůči nízkým teplotám jsou mladé stromy stále slabé a potřebují úkryt. Nejpohodlnější možností je vytvořit rám. Natáhněte na ni netkanou textilii a uvnitř ji můžete naplnit listy. Až thuja vyroste, bude nutné jejich větve přitáhnout k kmeni a zabalit je šňůrou. Jinak by se pod tíhou sněhu mohly zlomit.

Jak správně zasadit thuju

Zahrada

Dům

Zařízení