Péče a údržba „živých kamenů“ lithopů doma

Lithopsova zahrada Objev těchto úžasných rostlin patří Williamovi Burchellovi, anglickému botanikovi a přírodovědci, který cestoval v září 1811 v poušti v jihoafrickém regionu Prisca. V knize publikované později vědec podal výkres objevené rostliny. Všimněte si mezi kameny, které vypadají jako kulaté oblázky lithops cestujícímu pomohla náhoda, takže dobrý byl převlek.

První zobrazení lithopů botanikem

Jak pěstovat lithops doma? Je péče a údržba těchto neobvyklých rostlin obtížná?

Lithops - živé kameny pouště

Lithopům se podařilo skrýt se před pozorností botaniků asi sto let, protože jejich dnešní název odvozený od „litosu“ - kamene a „opsis“ - vzhlížel, rostliny dostaly až v roce 1922. Dnes bylo objeveno a popsáno šest desítek druhů, navenek skutečně připomínajících kameny všech druhů rostlinných barev, které na podzim otevírají nažloutlé nebo bílé květy.

Lithops výřez„Kamenný“ vzhled lithopů však klame.

Dva silné, vzájemně porostlé listy, které tvoří vzdušnou část, jsou doslova naplněny vlhkostí.

Jedná se o druh nádrže, kde rostlina uchovává zásobu vody, která je v poušti tak nezbytná, a poskytuje růst, vývoj pupenů, kvetení a reprodukci lithopů. Rozměry úžasného „živého kamene“ jsou skromné, většina druhů sotva dosahuje průměru 5 cm. Listy jsou připevněny k nenápadné krátké stonce a rostlina se živí dlouhým kořenem. Nicméně doma se lithopy pěstují ze semen a pěstované „oblázky“ potěší majitele po mnoho let.

Nádherná skladba lithopůAby se domácí mazlíčci cítili v bytě pohodlně, je důležité zajistit řádnou péči. Jinak je těžké čekat na rozkvět „živých kamenů“ a někdy rostliny úplně odumírají.

Litopy se starají doma

Lithops kvetePokud se jim péče a údržba lithopů líbí, pravidelně kvete, listy jsou pružné a zhruba jednou za rok se mění na nové. Když rostlina přijme dostatek světla, voda a výživa, pevně sedí na půdě a skládá se z dvojice listů. Jak rostou, začínají „hubnout“ a vysychat a mezerou se začíná objevovat nový pár.

Jako rodák z pouštní oblasti potřebují lithopy celoroční osvětlení. Doma je lepší umístit hrnce s těmito rostlinami na jižní okna, ale pokud to není možné, litopy lze pěstovat doma pouze ve skleníku s neustálým umělým osvětlením.

Správná péče o litopyLetní teploty převládající ve středním pruhu, řádově 20–24 ° C, jsou pro hosty z Jihoafrické republiky celkem přijatelné, protože dokonale snášejí čtyřicetistupňové teplo. Hlavní věc je, že domácí mazlíčci, kteří jsou nuceni zažít vysoké teploty, navíc nespadají pod přímé sluneční světlo. Doma litomy se zvláště horkými obdobími vypadají z hibernace a obnovují životně důležité procesy pouze v noci, kdy se poušť ochladí. Jak pěstovat lithops v bytě?

V teplém období lze litopy vyjmout do zahrady nebo na balkon, nezapomeňte chránit květináče před sluncem. V nejteplejších měsících jsou hrnce ve dne zastíněny o 20–30%. Po zbytek času je ochrana před sluncem nutná, pouze pokud paprsky přímo zasáhnou rostliny. V zimě začíná u rostlin období hibernace. V této době bude pohodlná teplota asi 10–12 ° C, ale ne nižší než –8 ° C, jinak začne kapalina uvnitř zesílených listů zmrznout a ničit buňky.

Lithopská transplantacePéče o litopy doma není úplná bez přesazení pěstovaných rostlin. Když kořenový systém lithopů vyplní svůj přidělený objem, rostlina se přesadí a vybere si pro tuto kulturu široké květináče, o něco hlubší než je délka hlavního kořene květu. Vzhledem k tomu, že lithopy netolerují stagnující vlhkost, je třeba na dně vytvořit drenážní vrstvu a po přesazení rostliny se vytvoří skleníkové podmínky po dobu 2–6 týdnů, přičemž se pečlivě sleduje vlhkost půdy, nepřítomnost průvanu a režim osvětlení.

Pokud jsou litopy velmi citlivé na nedostatek nebo přebytek vlhkosti, pak složení půdy pro ně může být téměř jakékoli. Je jen důležité, aby substrát mohl zadržovat množství vody vyžadované rostlinou a byl mírně výživný.

Přibližné složení půdy pro tento druh může zahrnovat:

 • dva kusy listnaté půdy;
 • část hlíny;
 • dvě části promytého písku;
 • malé množství rašelina.

Mladé litopy rostouPo výsadbě lithopů je povrch půdy posypán malými oblázky, drcenými skořápkami nebo jiným mulčovacím prostředkem, který zabraňuje odpařování vlhkosti a tvorbě mechů a plísní na půdě. Lithopy lze krmit jednou za dva roky, pokud rostlina během tohoto období nebyla transplantována do nové půdy. V tomto ohledu není péče, stejně jako údržba lithopů, zatěžující a jednoduchá.

Vlastnosti zalévání lithopů

Správné zalévání je zárukou kveteníPokud litomy mohou s nedostatkem vlhkosti nějakou dobu žít kvůli přísunu v listech, pak nadměrné zalévání, a zejména stojatá voda, rychle vede k rozpadu kořenového systému.

Aby se rostlina neustále cítila pohodlně, je nutné zvolit správný zavlažovací režim a věnovat velkou pozornost stavu „živého kamene“. Toto je hlavní část domácí péče v lithopech:

 • Když lithops mění staré listy za nové nebo sbírá pupeny, potřebuje to nejvíce bohaté zalévání.
 • Ale v zimě, s nástupem spícího období, je půda pouze občas zvlhčena nebo je zalévání zastaveno úplně.

Lithops mění listy a reprodukuje seOd poloviny dubna do prosince mohou být lithopy zalévány po 10 dnech, ale samotná rostlina dokáže zjistit, kdy chybí vlhkost. Takovým signálem bude zvrásnění listů během dne, které přetrvává následující ráno. V obzvláště horkých dnech je údržba a péče o lithopy obtížnější. Rostliny dostávají večerní sprchu pokropenou teplou vodou.

Se začátkem zimování je zavlažování zastaveno. Je třeba ji obnovit v únoru, kdy mohou rostliny přijímat vodu jednou za tři týdny nebo o něco častěji, pokud je proces otevírání mezery mezi starými listy příliš zpožděn.

Při zalévání je důležité zabránit pronikání vlhkosti do mezery mezi listy, aby kapky zůstaly po stranách lithopů. To může způsobit spálení nebo hnilobu tkání. Pokud je pravidelné zavlažování mírné, půda v květináči je jednou za měsíc dobře promočená, což napodobuje období dešťů a slouží k rozvoji kořenového systému. Právě zalévání, nejdůležitější součást péče o litopy doma, určuje vitalitu starých listů a vzhled lithopů. Pokud rostlina přijímá hodně vody, její přebytek se hromadí ve vzdušné části, v důsledku čehož listy, které přežily svůj život, neodumírají a nezkazí vzhled rostliny.

Pěstování lithopů ze semen doma

Lithops semenaPokud chcete získat mladé litopy ze semen, je lepší zasít doma v březnu.

Před pěstováním lithopů připravte substrát na základě:

 • jedna část červených cihel rozdrcena na 2 mm;
 • dvě části půdy;
 • dva kusy písku;
 • jedna část hlíny a stejné množství rašeliny.

Poté se půda podusí, promíchá, ochladí a znovu uvolní. Při plnění nádoby ve výšce 25–30% výšky je drenážní vrstva vyrobena z jemného štěrku a poté je půda naplněna a zvlhčena.

Semena jsou namočena pro nejrychlejší vylíhnutí po dobu 6 hodin a bez vysušení jsou vyseta na povrch připravené půdy.

Rozvoj mladých lithopů doma nyní závisí pouze na péči o ně.Po zasetí je nádoba pokryta sklem nebo fólií a umístěna ke klíčení na teplé, osvětlené místo.

Aby semena lépe vyklíčila, je lepší okamžitě zajistit podmínky blízké přirozeným:

 • Během dne ve skleníku nebo v oblasti kontejneru by mělo být 28–30 ° С a v noci pouze 15–18 ° С.
 • Jednou nebo dvakrát denně se film odstraní a plodiny se na několik minut provzdušní.
 • Když půda vyschne, je navlhčena stříkací lahví.

Semena Lithops klíčíPo 6-12 dnech byste měli počkat na první výhonky a připravit se na novou fázi péče o litopy doma. Když se nad zemí objeví drobné klíčky, musíte je větrat až 4krát denně a postupně prodlužovat dobu procedury na 20 minut. Je důležité, aby se vzduch ve skleníku neohříval nad 40 ° C a přímé sluneční paprsky nespadaly na sazenice. Pokud není dostatek světla, po několika dnech rostliny signalizují vybledlou barvu.Litopy pěstované ze semen

Když se velikost mladých lithopů rovná hrášku, je povrch půdy v květináči opatrně mulčován malými oblázky. A při prvních stopách plísní nebo mechu na půdě jsou ošetřeny roztokem manganistanu draselného.

Navzdory rozdílu v rychlosti růstu domácích druhů lithopů je šest měsíců po setí čas na první změnu listů. To znamená, že zalévání je omezeno na rostliny, které se obnoví až po úplném vysušení starých listů. Pokud se malé litopy vyvíjejí lépe, když je mezi nimi určitá vzdálenost, pak jsou dospělé „živé kameny“ vysazeny blízko sebe, přičemž mezery nepřesahují 2–3 cm. První transplantaci sazenic lze provést rok po výsadbě , do substrátu pro dospělé lithopsy, jejichž údržba a péče není tak obtížná.

Sbírka lithopů ve skleníku - video

Komentáře
 1. Veru

  Moc děkuji za článek!
  Chci dělat lithopsy, ale první zkušenost s nákupem semen byla neúspěšná - nic se neobjevilo, i když jsem postupoval podle pokynů. Mohl byste mi prodat semena nebo doporučit dobrého prodejce, který by mohl dodávat zásilky mimo Rusko? Děkuji mnohokrát.

  • Natali

   Semena bohužel neprodáváme. Prodejce najdete na zahradnických fórech. Druhou možností získání lithopů může být vyhledávání podobně smýšlejících lidí ve vašem městě. Navštivte výstavy pokojových rostlin a můžete mít štěstí.

  • Správce

   Veru, ahoj! Včera jsem šel do květinářství v našem městě (Chita) - existují prodejní lithopy, ale výběr je malý. V internetových obchodech je také dobrý výběr semen lithopů (cena od 35 do 75 rublů), jsou zasílána poštou, protože váha je malá, pak vás doručení v Rusku bude stát od (180 - 250 rublů). Zkuste objednat. Pak sem napište, pomůžete tak našim dalším čtenářům.
   Na aliexpress.com je také semeno lithops - zde cena začíná od 25 rublů, ale mějte na paměti, že zásilka bude platit minimálně 2 týdny (i když mě dorazila za 1 týden), ale neplatíte za zásilku . Kvalita jejich semen není známa, ale lidé si objednávají semena růží a existují výhonky. Za tuto cenu si myslím, že stojí za objednání pár sáčků na ochutnání. A budeme vděční, pokud zde budete sdílet své zkušenosti.
   Doufám, že jsem pomohl. Čekáme na váš výsledek. Vše nejlepší!
   PS: po prohlédnutí lithopů jsem se také rozhodl objednat sám sebe a poté se odhlásit. 😉

   • Lisa

    Nikdy nekupujte semena na aliexpress.com! Pouze peníze do kanalizace, obyčejná tráva stoupá! Semena jsem si objednal poštou, klíčí dobře, jen rostou dlouho. Můžete si samozřejmě objednat pěstovanou rostlinu, ale vyjde to dražší a ne skutečnost, že se normálně zakoření. Semena „kaktusového klubu“ mohu poradit, semena jsem si objednal, byl jsem spokojený

    • Sveta

     90% vás podporuji. Objednávání semen od mimozemšťanů je velkým rizikem. 99% prodejců vylučuje plevel v nejlepším případě. Ale naposledy jsem měl štěstí - dostal jsem přesně to, co jsem si objednal (lithops, echeveria, levandule). Semena vyklíčila - všechno se ukázalo být přesně to, co bylo potřeba. Moje rada je přečíst si pozorně recenze a objednat je pouze tam, kde ostatní již potvrdili, že to, co je potřeba, roste.

 2. přístav

  Prosím, řekněte mi, můžete na podzim vysadit semena lithopu?

  • Olga

   Jarní pěstování pokojových rostlin ze semen, včetně lithopů, se praktikuje z toho důvodu, že v této době je denní doba poměrně dlouhá. Zaseté litopy, stejně jako jiné květiny, potřebují dobré osvětlení, jinak ztratí svou bohatou barvu a vyblednou. Pokud však máte příležitost nainstalovat další osvětlení, je docela možné zkusit na podzim zasít semena lithopů.

 3. Evgeniya

  Dobrý den, mým lithopům je půl roku, jsou velmi malé 5 milimetrů, jaké velikosti by měly být v tomto věku?
  Nevím, jak je zalévat všude, kde píší jinak. A někteří z nich se již zbavili. Některé pokrčené. Mohu říci, že je vůbec nezalévám. Vysvětlete, jak se o ně starat, aby vyrostly.
  Poděkovat.

Zahrada

Dům

Zařízení