Péče a pěstování čajové růže na jejich chatě

péče a kultivace čajových růží Pravděpodobně každý vášnivý zahradník sní o vytvoření krásné růžové zahrady, a proto potřebuje radu, jak se starat o královnu květin. Péče a pěstování čajové růže na otevřeném poli není nijak zvlášť obtížné. Při správné přípravě sazenice na výsadbu v zemi, včasném prořezávání keře, pravidelném krmení a zalévání můžete získat krásnou svěží kvetoucí rostlinu.

Popis a oblíbené odrůdy čajových růží

nádherné odrůdy čajových růží

Růže jsou nejoblíbenější zahradní rostliny; Čína je považována za rodiště čajové růže. Odtud také pochází její název, protože Čína se v angličtině čte jako „chayna“. Na výšku se rozlišují středně velké keře - 60-70 cm, vysoké - od 80 do 100 cm. Tyto keře se vyznačují nepřetržitým kvetením, začíná v červnu a trvá až do podzimu. Průměr každého květu je od 10 do 14 cm. K froté květinám patří květiny s počtem lístků od 25 do 45 a hustě zdvojené květy mají v růžici až 60 okvětních lístků. Podle jejich umístění na větvi jsou jednotlivé nebo shromážděné v květenstvích několika květů.

Odrůdy Maria Callas a Manou MeillandČajové růže v zahradě nejsou jen ozdobou území, ale také nádhernou vůní. Práce chovatelů je zaměřena jak na práci s květinou, tak na vytváření nových vůní. U některých odrůd je hustá, sladká a bohatá, u jiných je tenká a jemná. Pariser Charme a paní Herbert StevensPři chovu má tvar růžového keře a jeho proporce velký význam. Nové odrůdy jsou odolné vůči nízkým teplotám v zimě a chorobám. Fotografie ukazuje oblíbené odrůdy čajových růží se jmény.

gloria deyGloria Dei je nejoblíbenější čajová růže 20. století. Vytvořil chovatel Francis Meiland v roce 1935 ve Francii

Péče a kultivace čajových růží

péče a kultivace čajových růžíVýsadba a péče o čajovou růži je pečlivý úkol, ale taková práce je odměněna bohatým kvetením. Rostlina vyžaduje velkou pozornost, je nutné se starat o růže po celou vegetační dobu. Pokud se výsadba provádí na podzim, pak střílejte výhonky ve vzdálenosti asi 20 cm od úrovně země (4 až 6 pupenů). Dlouhé a poškozené kořeny by měly být také prořezány.

Jak správně zasadit čajovou růži na jaře: před výsadbou opatrně odřízněte větve sazenice ve vzdálenosti 15 cm od úrovně země. V tomto případě by na výhonku měly zůstat 2 až 4 pupeny. Toto prořezávání stimuluje růst nových výhonků. Pokud bude rostlina zasazena do písčité půdy, která není bohatá na živiny, ořízněte větve o něco výše - asi 20 cm (počet 6 pupenů). Až se keř vytvoří, proveďte příští rok intenzivnější prořezávání.

Hlavním účelem prořezávací práce je vytvoření správného sférického tvaru keře a stimulace růstu nových silných větví.

Proces výsadby stromků

Výsadbu sazenic lze provádět na podzim, ale jaro je považováno za nejlepší čas. Takže růže bude mít během letních měsíců čas zakořenit se na místě a spustit rozvětvený kořenový systém. Výběr místa výsadby je velmi důležitý, čajová růže roste dobře na osvětlených místech. Je žádoucí mít zeď domu, plot nebo vysokou keřaby rostlina měla ochranu před větrem. V půdě musí být dobrý odtok.

Tři hlavní složky půdy z čajových růží jsou:

  1. Sod země.
  2. Humus.
  3. Kompost.

příprava přistávacího otvoruPlochu vykopejte dva týdny před výsadbou sazenic a několikrát ji zalejte. V den výsadby vytvořte otvor široký 50 cm. Počáteční hloubka otvoru je také 50 cm.Na dno dejte hnojiva a zasypte je 2/3 hloubky otvoru zeminou.

Při výsadbě růže do díry musí být kořeny rostliny narovnány. Ořízněte příliš dlouhé kořeny. Při výsadbě rostliny do země prohloubte kmen 5 cm od místa, kde bylo provedeno očkování.

výsadba sazenic růžíRovnoměrně rozložte kořeny růže, posypte ji zeminou, zhutněte půdu a zalévejte rostlinu. Když se půda usadí, přidejte znovu více půdy a vody. Další fází je vytvoření 20 cm vysoké hliněné zdi na ochranu mladé rostliny. Po dvou týdnech vyrovnejte hřídel. Mulčování mleté ​​pilinami, aby se v půdě udržela vlhkost.zhutněte půdu

Zalévání je předpokladem pro správnou péči a pěstování čajové růže. Tato rostlina je milující vlhkost a při nedostatku deště vás keř nebude schopen potěšit bohatým kvetením a dobrým růstem.

Suchá a horká léta bez zalévání mohou vést k tomu, že okvětní lístky kvetoucích pupenů začnou okamžitě vysychat. Proto zajistěte růžím dostatečnou vlhkost do kořenového systému.

Jak správně stříhat keř

správné prořezávání růžíProřezávání je nejdůležitějším krokem v péči o rostliny. Správně prořezaný keř poskytuje silné a vysoce kvalitní výhonky, na kterých se objevuje mnoho pupenů. Výsledkem je, že keř během vegetačního období hojně kvete. Prořezávání zajišťuje plný růst a vývoj růže, pomáhá posilovat keř, v důsledku toho se zvyšuje jeho zimní odolnost. Ředění, když jsou přebytečné větve odříznuty, vytváří podmínky pro dobré kvetení. Pro čajovou růži vyvinuli zahradníci speciální metody prořezávání.

Pro úspěšnou práci musí být všechny nástroje naostřeny tak, aby všechny řezy na větvích byly rovnoměrné. Nepracujte s tupými zahradními nůžkami nebo zahradními nůžkami. Koneckonců, pokud se ukáže, že je řez roztržený, větev může zemřít.

Seznam nástrojů, se kterými budete muset pracovat:

  • zahradnické nůžky;
  • nůžky na zahradnické nůžky;
  • zahradní pila;
  • zahradní nůž.

Při práci řezejte šikmo, ne rovně. Řez by měl být 5 milimetrů nad ledvinami. Tuto vzdálenost už neudělejte, jinak by pahýl vyschl. Zahajte proces prořezávání odstraněním poškozených, suchých a nemocných větví. Nakrájejte je na zdravé místo nebo na úroveň země. Sbírejte nemocné výhonky a spálte.

Jak identifikovat zdravé výhonky. Jejich jádro je bílé a sušené větve hnědé.

Ve druhém roce života keře proveďte důkladnější prořezávání, než když ho zasadíte.

Obrázek ukazuje schémata, jak správně stříhat čajovou růži na jaře a na podzim po odkvětu:

  1. Jarní prořezávání sazenice.
  2. Tvorba čerstvých výhonků během letních měsíců.
  3. V září odstraňte neignifikované stonky a výhonky, které již nekvitnou.

prořezávání růží od okamžiku výsadbyŘezání keře ve třetím roce a ve všech následujících letech se provádí podle tohoto schématu (obrázky 4 a 5). prořezávání dospělých růžových keřůV březnu zkontrolujte keř, odřízněte nemocné a mrtvé stonky během zimy. Poté proveďte zkrácení: odřízněte silné větve ve vzdálenosti 20 cm (4 až 5 pupenů), všechny ostatní výhonky ve vzdálenosti 15 cm od úrovně země (2 až 3 pupeny). Když vegetační období končí (září - začátek října), odřízněte kvetoucí větve a všechny nekvitnoucí výhonky, které ještě nejsou lignifikovány.

Pokud nestřihnete včas

Zkušení zahradníci doporučují stříhat keř včas. To je jedna z hlavních podmínek pro správnou kultivaci a péči o čajovou růži. Pokud se tak nestane, růže začne bolet, stane se náchylná k škůdcům a chorobám. A ještě jeden důležitý faktor - při absenci prořezávání rostlina nebude dostatečně kvést a při včasném prořezávání se na keři vytvoří maximální počet pupenů.

Pokud čajovou růži neprořezáváte na podzim, pak v zimě keř zmrzne a zemře. Nejhorším výsledkem toho, že nebyli prořezáni, je přeměna růže na šípek. To se stane, když naroubované výhonky kultivované rostliny zemřou a kořenové větve začnou růst z kořene.

prázdnýFotografie vlevo ukazuje šípkový výhonek vycházející z kořene a vpravo je správné schéma pro odstranění této větve.

Je nutné správně odstranit větve šípků ze samotné základny. Když růst pochází z kořene, musíte jej očistit od půdy a najít místo, kde tento výhonek začíná. Je také nutné pravidelně sledovat vznik nových šípkových větví a včas je odstraňovat. Pokud se tak nestane, divoký růst oslabí keř a postupem času zemře.

Pokud nezředíte keř a ponecháte na něm všechny výhonky, může to vést k nemoci. Špatné světlo a větrání bude mít za následek růžovou rzi, padlí a černou skvrnu.

Začátečníkovi se může zdát, že prořezávání rostliny je volitelné, ale není to pravda. V procesu prořezávání se vytvoří keř, tento postup se provádí každý rok. Správně řezaná čajová růže bude dlouho růst a potěší majitele zahrady bujným kvetením.

v zahradě kvete čajová růžeKvěty čajové růže se tvoří na výhoncích aktuálního roku. Proto každý rok proveďte mírné prořezávání. To se provádí za účelem stimulace tvorby mladých výhonků s poupaty. Každý rok odstraňte ze zralého keře dva nebo tři staré stonky. To pomáhá omlazovat čajovou růži a zlepšovat její kvetení.

Péče a pěstování čajové růže na zahradě - video

https://www.youtube.com/watch?v=ec42l22BzLE

Zahrada

Dům

Zařízení