Jak se starat o bouvardii doma, abyste obdivovali svěží květ

domácí péče o bouvardii Milovníci hojně kvetoucích vnitřních plodin s bujnou zelenou hmotou často používají ke zdobení své sbírky vždyzelené keře. Patří mezi ně bouvardia. Péče o bouvardii doma zároveň nevyžaduje značné úsilí pěstitele. K získání silné a zdravé rostliny je třeba dodržovat nezbytná agrotechnická opatření, přesazovat je včas a chránit je před chorobami a škůdci.

Odrůdy bouvardie pro pěstování doma

typ bouvardie

Bouvardia patří do rodu nízko rostoucích vždyzelených bylin, méně často keřů, z čeledi Rubiaceae. Vlasti trvalky je Střední Amerika a Mexiko, kde v tropickém a subtropickém podnebí lze kulturu nalézt v jejím přirozeném prostředí. Chovatelé chovali několik desítek druhů pro domácí pěstování.

Všechny se liší velikostí, odstínem a tvarem květů:

  1. Hladce květované (Bouvardia longiflora). Vždyzelený keř, který dorůstá až do výšky 60 cm. 3 listy se shromažďují v přeslenech. Možná je jejich umístění v zásuvkách opačné. Na okraji výhonku se vytvoří husté květenství corymbose. Samotné květy jsou trubkovité se čtyřmi okvětními lístky, dorůstají až do délky 2 cm, barva okvětních lístků je z vnitřní strany lososová a z vnější strany šarlatová.hladce kvetoucí bouvardia
  2. Dlouho kvetoucí (Bouvardia longiflora). Výška keře dosahuje 90 cm. Odrůda se používá k vytváření kytiček a kompozic. Listy dlouhokvěté kultury jsou mírně podlouhlé, protilehlé. Květy jsou hustě uspořádány, jsou tvořeny v paždí vrcholových listů. Bílé nebo světle růžové lístky vyzařují příjemnou vůni.dlouhokvětá bouvardia
  3. Domácnost (Bouvardia domestica). Nejznámější a nejběžnější odrůdou pokojových květinářů je růžová bouvardia. Jeho výhonky dorůstají až do výšky 70 cm, jsou na nich vytvořeny tmavě zelené oválné listy, mírně nasměrované k okraji. Květy mohou mít různé tvary a odstíny. Barva se liší od světle růžové až karmínové v závislosti na výběru. Kromě toho byly vyšlechtěny odrůdy s dvojitými okvětními lístky.domácí bouvardia
  4. Jasminiflora (Bouvardia jasminiflora). Trpasličí odrůda s výhonky dlouhými asi 60 cm, charakteristickým rysem je kvetení v zimě. Jasmín-květovaná bouvardia má bílé květy ve tvaru a vůni, které připomínají jasmínové květenství.bouvardia jasmínový květ

Péče o bouvardii doma

domácí péče o bouvardiiZástupci rodiny Madder jsou vzácnými hosty ve sbírkách pěstitelů květin, ale to neznamená, že bouvardia je velmi náladová rostlina. Platí pro něj jednoduchá a jasná pravidla pro péči o kvetoucí a exotické plodiny.

Aby květ bouvardie potěšil majitele, musí být včas navlhčen, zajistit správné osvětlení a také nezapomenout na krmení.

Osvětlení a teplota obsahu

osvětlení domácí péče bouvardiaBouvardia je zástupcem tropické flóry a miluje slunce. Potřebuje poskytnout hodně světla. To platí zejména pro období aktivní vegetace a kvetení. Je však vhodné chránit květinu před poledními slunečními paprsky stínováním. Rostlina je nejvhodnější pro prostorný okenní parapet obrácený k jižní straně domu.

teplotní podmínkyBouvardia není náročná na okolní teplotu a vyvíjí se dobře doma. V létě je ideální nastavení 23-25 ​​° C.Jakmile se vzduch venku zahřeje, můžete květinu vyvézt na balkon nebo na dvůr. V zimě, s nástupem klidové fáze, lze teplotu snížit na 12-14 ° C. Tropická rostlina však netoleruje chlad: snížení rtuťového sloupce teploměru pod značku 10 ° C povede k tomu, že listy zmrznou a spadnou.

Vlhkost vzduchu a zavlažovací funkce

Navzdory skutečnosti, že se jedná o tropickou rostlinu, snadno snáší suchý vzduch. V tomto ohledu spočívá domácí péče o bouvardii v pravidelném oplachování ve sprše. Procedura je volitelná, ale pomůže osvěžit květinu a smýt prach nahromaděný na nich z listů.

Během aktivního vegetačního období a kvetení bouvardie je nutné každodenní zalévání:

  1. Je nutné jej navlhčit malými částmi vody a nalít pod kořen.
  2. Je třeba dbát na to, aby půda nevyschla, ale nebyla příliš nasycená tekutinou.
  3. Přebytek vlhkosti může vyvolat rozvoj nemocí nebo vést k rozpadu kořenového systému.

Zalévání je nutné usazenou vodou při pokojové teplotě.

Výběr půdy, hnojení

nutriční vzorecPro tropické „exotiky“ je vhodná jakákoli půda. Hlavní podmínkou je, že musí být propustná pro páry a nasycená mikroživinami. Pro kultivaci můžete vzít hotový substrát pro kvetoucí rostliny nebo si sami připravit půdní směs.

V druhém případě se sod, rašelina a listová půda smísí v poměru 4: 2: 1, do kterého se přidá část písku, aby se uvolnil. Na dno musí být položena drenážní vrstva: drcený perlit nebo vermikulit.

hnojiva pro bouvardiiPokojová rostlina je citlivá na nedostatek stopových prvků v půdě. Aby bouvardia potěšila majitele svěží zelení a bohatým kvetením, musí být krmena komplexním minerálním hnojivem. Stopové prvky se zavádějí spolu se zaléváním jednou za 2 týdny. Během období spánku není nutné rostlinu krmit.

Prořezávání a přesazování bouvardie

je třeba oříznoutChovatelé doporučují pravidelně stříhat výhonky. Udělejte to, abyste vytvořili svěží zelenou hmotu a bohaté kvetení. Prořezávání se provádí na jednoleté rostlině. Vrcholy výhonků jsou na něj sevřeny, což omezuje jejich další růst. Ve dvouleté bouvardii jsou stonky na podzim rozřezány na polovinu.

domácí péče o transplantaci bouvardieZpracovatelnost je krátká. Vrchol dekorativity je ve druhém ročníku. Za třetí, bouvardia nebude potěšit majitele s bujným kvetením a nemusí vůbec uvolňovat stopky. Již více než dva roky nikdo nepěstuje tropické exotické rostliny, ale na jaře, po prvním roce života, musí být rostlina přesazena do většího květináče. Postup se provádí metodou překládky s přidáním čerstvé části půdy.

U odrůdy s jasmínovým květem je vhodné uspořádat doplňkové osvětlení s fytolampamikompenzovat nedostatek slunečního světla.

Nemoci a škůdci

zamoření roztočiPéče o bouvardii doma znamená přijmout preventivní opatření zaměřená na prevenci výskytu chorob nebo škůdců. Navzdory skutečnosti, že kultura je odolná vůči parazitům, v horkém období může být napadena mšicemi nebo roztoči. Vypláchnutí pod teplou sprchou a ošetření mýdlovou vodou pomůže vyrovnat se s škůdcem. Kromě toho můžete použít insekticidní přípravky v dávce doporučené výrobcem.

Při ošetřování rostlin pesticidy je nutné zabránit jejich vstupu do země. Za tímto účelem je hliněná hrudka pokryta materiálem, který neumožňuje průchod vody.

Pokud listy zežloutnou nebo vypadají nezdravě, znamená to nedostatek živin nebo špatnou kvalitu vody pro zvlhčování. V prvním případě je květina oplodněna komplexními hnojivy obsahujícími železo. Pokud bouvardia reaguje negativně na vodu, měla by být napojena usazenou kapalinou bez chloru a jiných chemikálií.

Při nadměrné vlhkosti může květina vyvinout kořenovou hnilobu. V tomto případě bude velmi obtížné rostlinu zachránit. Můžete to zkusit přesadit do jiného květináče, ale je lepší hrát na jistotu a odřezat řízky z křoví pro další chov.

Reprodukce bouvardia

chov bouvardiaKrátká životnost bouvardie vyžaduje častou reprodukci.

Chovatelé používají 3 způsoby:

  1. Rozdělením keře.
  2. Přesazením kořenového fragmentu.
  3. Zakořenění apikálního řezu.

První 2 metody se používají jen zřídka kvůli jejich nízké účinnosti. Vzhledem k tomu, že dekorativní hodnota bouvardie se vyskytuje až ve druhém roce, nemá rozdělení dospělého keře smysl. Reprodukce kořenovým procesem umožní růst nové rostliny, ale pro začínající květinářství postup často končí neúspěchem.

apikální řez bouvardiaNejúčinnější způsob chovu je pomocí apikálních řízků. Materiál se používá po ořezávání nebo se speciálně připravuje. Pro chov připravte výhonek dlouhý 10 cm, na kterém by měly zůstat 2-3 internodie. Stonku můžete vložit do nádoby s vodou nebo ji okamžitě zasadit do malého hrnce. První možnost je spolehlivější a můžete vizuálně sledovat vývoj kořenů.

S ohledem na zvláštnosti rostoucí bouvardie doma můžete na svém parapetu dosáhnout svěžího kvetení tropické rostliny. Hlavní věc je pravidelnost odchodu a správný sled akcí.

Krásná bouvardia doma - video

Zahrada

Dům

Zařízení