Jaké jsou vlastnosti hypoestézní péče doma

hypoestézie péče doma Hypoestes je jasným představitelem exotických rostlin pocházejících z ostrova Madagaskar a tropů Jižní Ameriky. Tuto rostlinu s barevnými listy miluje mnoho pěstitelů květin, protože péče o hypoestézii doma nevyžaduje značné fyzické a dočasné úsilí. Nenáročný tropický květ lze pěstovat jak na zahradě, tak jako velkolepá pokojová rostlina.

Hlavní rysy hypoestézie

rysy hypoestézie

Květina hypoestes patří k ozdobným listnatým vytrvalým keřům z rodu Acanthus. V přírodních podmínkách se tato rostlina vyskytuje pouze v tropických lesích na Madagaskaru a v Jižní Americe, kde tvoří mnoho metrů neprůchodných houštin.nenáročná rostlina

Vlastnosti hypoestézie:

 1. Keř je nízký, dosahuje maximálně 50-60 cm, je kompaktní a hustě listnatý.
 2. Rostlina se vyznačuje silným větvením, díky kterému je během vegetačního období pokryta řadou procesů.
 3. Listy jsou vejčité nebo ve tvaru srdce, protilehlé, se špičatými nebo dokonce špičkami.
 4. Květy jsou trubkovité, umístěné v polodýnech. Nejběžnější barva květu je bílá, červená nebo lila.
 5. V závislosti na typu hypoestézie kvete koncem jara nebo začátkem léta a pokračuje až do prvního mrazu.

Hlavním rozlišovacím znakem hypoestézie je neobvyklá, jasná barva listů. Povrch listových čepelí je pokryt malými skvrnami, připomínajícími pihy na obličeji.

V závislosti na odrůdě může být jejich barva vínově červená, růžová nebo stříbřitě bílá.

Druhy hypoestézie

typy hypoestézieV přírodních podmínkách existuje nejméně 150 odrůd tropických rostlin, ale jen málo z nich se pěstuje doma.

Populární typy hypoestézie:

 • krvavě rudý;krvavě červená hypoestézie
 • listový rošt.hypoestézie roštu

Krvavě červený hypoest je vždyzelený vysoce rozvětvený keř vysoký až 40-50 cm. Vyznačuje se úzkými oválnými listy dlouhými 6-8 cm, jejichž povrch je pokryt fialovočervenými žilkami a malými červenými skvrnami. Během období květu je rostlina pokryta červenými a bílými květy.

Hypoestes z listového roštu - hlavním rozlišovacím znakem tohoto druhu jsou měkké červenofialové listy, hustě pokrývající stonky keře. Květy jsou jednoduché, podpažní, velkolepé levandulové barvy.

Péče o hypestezii doma - základní pravidla

hypoestézie péče domaPři péči o hypoestézii doma je velmi důležité vytvořit pohodlné podmínky, bez nichž tropická rostlina rychle ztratí svou dekorativní přitažlivost. Musíte si vybrat správný hrnec a připravit substrát, který dodá květině potřebné živiny.

Včasné zalévání a krmení, teplota a vlhkost, prevence a kontrola chorob a hmyzích škůdců jsou velmi důležité.

Osvětlení

osvětlení pro hypoestéziiHypoestes se týká rostlin milujících světlo, ale zároveň netoleruje vystavení přímému slunečnímu záření. Nejlepší možností by bylo měkké, rozptýlené světlo se stínováním. Poskytne jasnou sytost listů hypoestézie.

V zimě vyžaduje tropická rostlina také dostatek světla, proto je vhodné ji dodatečně použít lampy pro umělé osvětlení.

Nemělo by být povoleno nedostatečné osvětlení - z toho světlé skvrny na listech zblednou a rostlina ztrácí dekorativní přitažlivost.

Příprava půdy a půdy

živná půdaPro pěstování hypoestézie lze použít hliněné i plastové květináče. Tato rostlina není velká, takže pouzdro nezvrhne plastovou nádobu.

Nejlepší je zvolit krátké a široké hrnce. Ve vysokých nádobách bude vlhkost stagnovat, což je škodlivé pro jemný a povrchní kořenový systém tropického květu. Hrnce musí mít odtokové otvory pro odvádění přebytečné vlhkosti.

Pro růst hypoestézie musíte připravit lehkou, volnou, výživnou a prodyšnou půdu s nízkou nebo neutrální kyselostí.

Můžete si jej vyrobit sami z následujících komponent:

 • rašelina;
 • humus;
 • hrubý říční písek;
 • listnatá země.

Tyto složky musí být smíchány v poměru 1: 1: 1: 2. Můžete také použít hotové zalévací médium pro listové pokojové rostliny dostupné v zahradnických obchodech.

Teplota a vlhkost

podmínky pěstováníPři péči o hypoestézii doma je třeba vzít v úvahu, že pochází z tropů, proto vyžaduje dodržování teplotního režimu. Na jaře a v létě musí teplomilná rostlina zajistit, aby teplota vzduchu nebyla nižší než + 23 ° C, v zimním období by neměla klesnout pod + 18 ° C.

Pro bohatou barvu listů hypoestézie je velmi důležitá vysoká vlhkost. K tomu lze listy několikrát denně stříkat měkkou usazenou vodou z lahve s rozprašovačem.

Kromě toho můžete do palety vložit keramzit nebo mech sphagnum a nalít trochu vody. Současně však musíte pečlivě sledovat, zda se dno květináče nedotýká vlhkosti.

Zalévání

zalévání pravidlaMnožství a frekvence zavlažování hypoestézie závisí na ročním období a povětrnostních podmínkách. V horkém létě potřebuje rostlina bohatou zálivku, která se provádí bezprostředně po zaschnutí vrchní vrstvy půdy v květináči.

Je nutné pečlivě sledovat půdu a nenechat ji úplně vyschnout - to povede k pádu listů hypestézie. Nejlepší možností je zvlhčovat každé 2 dny v létě a každých 5-7 dní na podzim a v zimě.

Pro zalévání pokojové rostliny musíte použít pouze destilovanou nebo usazenou vodu zahřátou na pokojovou teplotu.

Hypoestezii můžete zalévat jak z konve, tak postřikem hliněného kómatu.

Top dressing

hnojiva pro hypoestéziiHypoestézie se krmí od dubna do října. Hnojiva je třeba aplikovat každých 20–30 dní. Pro tento účel je nejlepší používat komplexní minerální hnojiva pro kvetení okrasných plodin obsahujících draslík a dusík.

Při výběru vrchního obvazu musíte pečlivě přečíst jeho složení. V něm by měl dominovat draslík, který poskytuje svěží kvetení a bohatou barvu listů.

Dusík by měl být omezen na minimum, protože přebytek dusíku může vést k otupělosti a ztrátě jasu v listí.

Reprodukce hypoestézie

rostoucí hypoestézie ze semenReprodukce hypoestézie se provádí řízky a semeny. Řezy jsou považovány za častější. To lze provést na jaře a v létě. Pro reprodukci se používají výhonky z vrcholů rostliny se dvěma nebo více uzly.

Pro zakořenění by měly být řízky zasazeny do malých plastových kelímků s živným substrátem, pokryty sklem a umístěny na teplé místo s teplotou nejméně + 25 ° C. Po 12-15 dnech lze mladé sazenice ponořit do samostatných nádob a odstranit je ze sklenice lžící.rostoucí hypoestézie z řízků

Pěstování hypoestézie ze semen doma se provádí v několika fázích.:

 1. S výsadbou lze začít začátkem března. Ze stejných částí rašeliny a písku musíte připravit malou plastovou nádobu a živné médium.
 2. Semena by měla být po dobu 12 hodin namočena v roztoku zirkonu, Epinu nebo jiného růstového stimulantu.
 3. Půda v nádobě musí být hojně navlhčena.
 4. Semena rozetřete po povrchu substrátu a lehce posypte zeminou.
 5. Zakryjte víkem, sklem nebo plastem a nechte 2 týdny.
 6. Během období klíčení musí být sazenice denně větrány.
 7. Po 14 dnech lze sazenice ponořit a zasadit do samostatných nádob.

Hypoestes je živá tropická rostlina, kterou lze snadno pěstovat doma. Vše, co potřebuje, je vytvořit pohodlné mikroklima a minimální údržbu. Pokud budete dodržovat základní pravidla, můžete získat barevnou výzdobu interiéru s neobvykle jasnými a pestrými listy.

Jednoduchá domácí péče o hypoestézii - video

Zahrada

Dům

Zařízení