Unikátní modrá cyanóza: léčivé vlastnosti skromného květu, na který oficiální medicína nezaslouženě zapomněla

cyanóza modrá léčivé vlastnosti V červenci se mezi obrovskými ruskými pevnostmi v lesostepi, lesních zónách, na zatopených loukách, v blízkosti řek, objevují krásné azurově modré květy. Jedná se o modrou cyanózu, jejíž léčivé vlastnosti byly známy a uznávány farmakologií ve 30. letech minulého století, a přípravky na jejím základě byly v lékárnách žádané. V SSSR byly infuze, extrakty, sirupy z cyanózy používány k léčbě bronchitidy, kašle na nachlazení, používány jako sedativum pro úzkost, nespavost. Ale s rozvojem lékařských technologií a objevením se syntetických analogů se silnějším účinkem se zájem o tuto užitečnou rostlinu postupně vytratil.

Vlastnosti rostlin

Řecký kozlík lékařský

Sinyukha modrý nebo řecký kozlík lékařský je bylinná vytrvalá rostlina z rodiny Sinyukhovye. Pro své krásné květenství získalo jméno azurové. Tato léčivá rostlina je rozšířená v Rusku a zemích bývalého SSSR. V Ruské federaci se nachází na Sibiři, na Urale, ve středních oblastech, na Kavkaze. Upřednostňuje cyanózu na živiny bohaté půdy.

cyanóza modrá léčivé vlastnosti

Rostlina má velmi různorodé složení, které obsahuje zvláště cenné biologicky aktivní látky a sloučeniny, které mají pozitivní vliv na lidské tělo.cyanóza modrá léčivé vlastnosti

Modrá obsahuje:

 1. Polysacharidy, škrob. Tyto látky regulují hladinu glukózy v krvi, čistí stěny cév od cholesterolových plaků.
 2. Éterické oleje. Obnovují poškozené buněčné struktury orgánů a tkání.
 3. Saponiny. U modré cyanózy jsou léčivé vlastnosti způsobeny vysokým obsahem (asi 30%) těchto přírodních glykosidů. Díky nim je rostlina jedinečná. Většina z nich se nachází v kořenech dvouletých rostlin. Saponiny čistí cévní kanály, stimulují činnost zažívacího traktu, normalizují hladinu hormonů.
 4. Opravené oleje. Normalizují metabolické procesy, zpomalují stárnutí těla.
 5. Organické kyseliny. Eliminujte toxiny, podporujte aktivní vstřebávání živin.
 6. Četné stopové prvky, jako je zinek, jód, železo, baryum, selen, hliník. Podílejí se na normalizaci práce všech orgánů a systémů těla, jsou stavebním materiálem pro buňky.

Oddenek cyanózy modré obsahuje nejužitečnější látky. Ale ve farmakologii se také používají bylinné části (květiny, listy, stonky) této užitečné rostliny, ve kterých je procento koncentrace bioaktivních látek 4-10krát menší.

Cyanóza modrá: léčivé vlastnosti

cyanóza modrá pro přípravu čajeV lékárnách se léky s modrozelenou barvou prodávají v různých formách. Jedná se o bylinu, sirup, tinkturu, čaj.

Mají následující účinek:

 • zmírnit zánět;
 • podporovat regeneraci pokožky;
 • rozpustit aterosklerotické plaky v cévách;
 • zkapalněte a odstraňte hlen z plic a průdušek;
 • mají antimikrobiální a protiplísňové účinky;
 • snížit riziko benigních nádorů;
 • eliminovat problémy s nervovým systémem (nespavost, úzkost, neurózy, nekontrolovatelná podrážděnost, hysterie);
 • normalizovat metabolické procesy v těle.

kořen cyanózyPřípravky s modrou modrou pomáhají řešit čistě ženské problémy.Odvary a tinktury na jejím základě zmírňují nepříjemné příznaky kritických dnů. Léky uklidňují, uvolňují křeče, bolesti hlavy, bojují proti výkyvům nálady. U žen, které vstoupily do období menopauzy, cyanóza pomáhá zbavit se depresivních stavů, arytmií, návalů horka. Dává sílu, obnovuje účinnost.

vlastnosti modré rostliny cyanózyV kosmetologii se aktivně používá odvar z léčivé rostliny. Chladné obklady eliminují záněty kůže, akné, otoky víček. Odvar z cyanózy v kombinaci s heřmánek, lipový květ udržuje zdravý lesk a pružnost, pokud je používán pravidelně jako máchací prostředek.

Děti a mládež potřebují modrý květ jako sedativum. Až do 12 let dostávají děti sirup silně zředěný čajem s citronem. Nebo přidejte slabý odvar do lázně během večerního plavání. To stačí k uklidnění vzrušujících dětí. Pro muže je extrakt z cyanosové modři prospěšný, pokud jde o eliminaci erektilní dysfunkce vyvolané stresem.

U lidí je cyanóza modrá připisována schopností snížit chuť na tabák a alkohol. O tom ale neexistují žádné oficiální důkazy. Laboratorní studie také nepotvrzují speciální účinek léků založených na cyanózové modři na rakovinné buňky.

Funkce aplikace

sušená cyanóza a sirupBylinné léčivé suroviny cyanózy modré se prodávají v lékárně, ale mnoho lidí je sklízí sami. V každém případě se ujistěte, že je vysoce kvalitní, nevypršela, bez vůně zatuchliny a plísní.tinktura cyanózy modré

Modrý kořen cyanózy našel své použití v medicíně v následujících formách:

 1. Infuze. Infuze se připravuje nalitím lžíce rozdrcených sušených kořenů cyanózy do modrého skla (200-300 ml) vroucí vody a půl hodiny. Poté filtrujte a vezměte lžíci třikrát denně na bronchitidu, kašel různé etiologie, tuberkulózu. Kurz je měsíc.
 2. Vývar. Užitečné pro depresi, zápal plic, nespavost, bronchitidu. Použijte vývar jako detoxikační prostředek na otravu, otřete pokožku dermatitidou, ekzémy, alergickými vyrážkami. Připravuje se z mletého sušeného kořene rostliny odebrané v množství 1 polévkové lžíce a 300 ml vroucí vody. Produkt se trápí po dobu 20 minut ve vodní lázni, poté trvá 2 hodiny, filtruje se a konzumuje se 5krát denně, 2 polévkové lžíce 2 hodiny po jídle.
 3. Vodková tinktura. Použití tinktury z cyanózy modré napomáhá vylučování hlenu, zmírňuje záchvaty kašle a zklidňuje nervy. Pro vlastní přípravu se 100 g suchého kořene (nebo kořenového prášku) cyanózy nalije půl litru vodky a udržuje se na tmavém místě po dobu 2 týdnů. Tinktura se užívá 30 kapek třikrát denně po jídle pro poruchy spánku, bronchitidu.

Lékárna prodává sirup, který se obvykle podává dětem a dospívajícím. Sirup se užívá 20 ml po jídle, zředěný ve sklenici čaje, měsíc a půl se stresem, nervovými poruchami, prodlouženou depresí.

Jak neškodná je cyanóza modrá

struktura cyanózyCyanóza modrá označuje léčivé byliny, které může velký počet lidí užívat jako lék. Výjimku tvoří těhotné ženy, alergici, lidé s ledvinovými kameny, žlučníkem a sklonem k tvorbě trombů, děti do 12 let.

Před užitím léku se poraďte s lékařem, zejména při výskytu chronických onemocnění. Dodržujte doporučené dávky pro léčbu. Po první dávce léku je stav těla pečlivě sledován po dobu několika hodin. Pokud se u vás objeví svědění, kopřivka nebo jiné nežádoucí účinky cyanóza extrakt modrákurz je okamžitě přerušen.

Stejně jako všechny přírodní prostředky není ani použití kyanotických bylin zdaleka neškodné. Samoléčba pomocí sebraných surovin se neoplatí dělat. To je plné vážných negativních důsledků pro tělo.Při použití zakoupených produktů jsou přísně dodržovány dávky uvedené na obalu.

Jinak existují důsledky nekontrolovaného používání jako:

 • dušnost;
 • nevolnost a zvracení;
 • průjem;
 • ospalost, letargie;
 • bolesti hlavy;
 • Quinckeho edém.

Pokud se objeví jeden nebo více příznaků intoxikace, okamžitě přestanou užívat lék a vyhledají lékařskou pomoc.

Sběr a skladování rostlinných materiálů

sušená cyanóza modráLidé žijící v oblastech, kde modrá cyanóza roste ve velkém množství, si raději obstarávají léčivé suroviny sami. Sklizeň se provádí podle určitých pravidel, takže pro začátečníky je lepší nejprve cvičit se zkušenými bylinkáři, aby se nemýlili s výběrem trávy a zároveň ji úplně nezničili ve svém regionu, vytáhli všechny rostliny s kořeny.příprava modré cyanózy

Pravidla pro zadávání zakázek jsou následující:

 1. Nadzemní části a oddenky modré cyanózy se shromažďují pouze z rostlin druhého roku života. V této době je v nich koncentrováno maximum užitečných látek.
 2. Oddenky se vykopávají v srpnu nebo v září po uschnutí zelené hmoty. Kořeny se nacházejí na povrchu půdy, takže je lze snadno odstranit bez použití nástrojů a zařízení, pouze holýma rukama.
 3. Kořeny nejsou úplně vykopané, polovina je ponechána pro další množení rostlin.
 4. Doma se suroviny třídí, promyjí a suší papírovými ručníky.
 5. Nakrájejte na malé kousky a osušte v sušárně nebo elektrické sušičce při teplotě + 60 ° C, pravidelně míchejte a obracejte, aby rovnoměrně vyschly.
 6. Když kořeny, listy a stonky křehnou, nalijí se do plátěného sáčku, papírového sáčku nebo krabice pro skladování.

Vysoce kvalitní sušený materiál má objemově snížený až na 80%, stává se olivově hnědým se slabým zápachem a hořkou chutí.

Skladujte suroviny maximálně 2 roky na tmavém, větraném místě. Během této doby si modrá cyanóza plně zachovává své léčivé vlastnosti.

Modrá cyanóza není jen léčivá bylina, ale také velmi krásná květina. Díky své nenáročnosti se pěstuje v běžných chatkách nebo předzahrádkách a získává dvojí výhodu - dekorativní design a léčivé suroviny.

Modrá cyanóza - léčivé vlastnosti, jedinečné složení rostliny (video)

Zahrada

Dům

Zařízení