Fascinující rostoucí citronella ze semen na parapetu

pěstování citronel ze semen Pro milovníky orientální kuchyně umožňuje pěstování citronel ze semen vždy mít po ruce exotické koření. Jeho husté výhonky se přidávají do polévek, teplých nápojů, zeleninových pokrmů. Kromě toho vonné výhonky rostliny pomohou zbavit se motýla s bílými křídly v zahradě a různého hmyzu v obývacím pokoji.

Vzhledem k tomu, že tráva pochází z tropů, obává se náhlých změn teploty. I při malých mrazech citronella umírá. Skuteční zahradníci však rádi pěstují citronelu ze semen v nádobách na parapetu. Díky jednoduché technologii se rostlině daří po celý rok. Než pochopíme zvláštnosti přistání, podívejme se blíže na tropického hosta.

Skromný vzhled hodnotného koření

voňavá citronella v přírodě

Citronella je vonná bylina, která přirozeně dorůstá až do 1,5 m. Rodnou zemí rostliny je území severní Afriky.pole citronové trávy

Pro aromatickou bylinu existují další názvy:

 • citronová tráva;
 • raketoplán na doručitele;
 • citronový čirok;
 • cymbopogon.

listy listů citronellaListové desky kultury mají úzký tvar se špičatými špičkami. Jsou natřeny světle zelenou barvou. Biologové varují, že listy citronelly aktivně absorbují různé emise a plyny z atmosféry. Rostlina by proto neměla být pěstována na otevřeném balkonu s výhledem na rušnou ulici. Během období květu se tvoří miniaturní pupeny. Mezi bujnými zeleními je obvykle těžké je spatřit.

Boky listových čepelí jsou velmi ostré a často zraní neopatrné zahradníky.

rostlina citronové trávyNež začnete pěstovat citronelu ze semen, je důležité se seznámit s oblíbenými odrůdami plodin. Specializované maloobchodní prodejny prodávají sadbový materiál pro západoindickou citronovou trávu nebo východoindickou citronelu. První možnost má kořeněné vlastnosti, takže drcené výhonky kultury se používají při vaření. Druhá odrůda má fialový odstín vzpřímených stonků. Rostlina se často pěstuje, aby zdobila venkovskou krajinu v teplém podnebí.

Aby mohl cymbopogon úspěšně zimovat v mírných zeměpisných šířkách, je pro něj vybudován hustý mulčovací úkryt.

Kompetentní pěstování citronel ze semen uvnitř

pěstování citronel domaTropické voňavé koření s „potěšením“ se na parapetu ukořistí, za předpokladu správné zemědělské technologie. Zahradníci v první řadě přemýšlejí o vytvoření příjemného prostředí pro citrónovou trávu. Poté se připraví vhodné nádoby a vytvoří se univerzální substrát. Podívejme se blíže na tyto důležité faktory.

Ideální životní prostor

citronella na zahradě v létěJak víte, citronella citronová tráva migrovala do Evropy z horkých tropů. Proto si pro ni vybírají místo, kde je v chladném období dostatek slunečního světla a tepla. Nejlepší možností je okno orientované na jih nebo prosklený balkon.

V přírodě kultura roste poblíž řek nebo jezer, kde přijímá potřebné živiny. Vzhledem k této skutečnosti jsou vnitřní podmínky pro citronovou trávu podobné. Umístěte jej mimo horké radiátory, klimatizaci, krb nebo kamna. Kromě toho je kolem rostliny vytvořeno vlhké prostředí, které připomíná jeho domovinu.citronová tráva doma

Citronella se často pěstuje v kuchyni, kde je teplá, útulná a vlhká.

Vhodné kontejnery pro úspěšnou existenci

nádoby na pěstování citronelJak víte, v přírodním prostředí roste kultura až na 1,5 m. Při výběru nádoby proto zahradníci berou v úvahu potenciál vonného koření. Je samozřejmé, že doma citronová tráva nedosáhne této výšky. Vyhovuje mu však dostatečně hluboká a prostorná nádoba. Specialisté používají nádoby z plastu nebo keramiky. Minimální průměr je 30 cm a více. Rostlina v něm bude pohodlná několik let.

Keramické hrnce bez lesklého povlaku ztrácejí vlhkost rychleji, takže rostliny jsou zalévány častěji.

Ideální půda pro exotické koření

půda pro pěstování citronelCitronella citronová tráva nebude „uražena“, pokud bude vybavena obecnou zeminou. Obvykle obsahuje dostatek minerálů a dalších cenných složek. Jeho volná struktura je ideální pro tropickou exotiku. Mnoho milovníků zeleně si substrát připravuje sami.

Potřebné komponenty:

 • biohumus;
 • říční písek;
 • vermikulit.

Jsou odebírány ve stejném množství a důkladně promíchány. Vzhledem k tomu, že citronella nemá ráda stojatou vlhkost, je pro ni vytvořen spolehlivý odtok. Na dně nádoby je vytvořen otvor. Potom je třetí část pokryta dřevěným uhlím, expandovanou hlínou nebo keramickými granulemi. Úrodná půda je připravena!

Technologie přistání

setí semen citronelPro úspěšné pěstování plodin je důležitým faktorem začátek agrotechnického procesu. Optimální načasování výsevu citronelly citrónové trávy přímo závisí na oblasti bydliště. V jižních oblastech se rostlina přenáší na postele. Do této doby musí keře získat maximální sílu, aby se mohly přizpůsobit novým podmínkám existence. Tráva je proto vyseta v poslední dekádě února.semena citronelly

Přípravná práce se skládá z řady akcí:

 • nádoba na sazenice je naplněna úrodnou půdou;
 • lehce zatlačit;
 • stříká ze stříkací lahve.

setí semen citronové trávyPoté je citronella citronová tráva zaseta tradičním způsobem. Semena jsou pečlivě rozložena na povrch země. Posypeme pískem nebo sypkým podkladem. Tloušťka vrstvy nepřesahuje 3 mm. Z výše uvedeného jsou plodiny zvlhčeny stříkací lahví.

Nádoby na kulturu jsou pokryty sklem nebo potravinářskou fólií. Poté jsou odvezeni do teplé místnosti, kde je dostatek slunečního světla. Minimální teplota okolí v místnosti by měla být kolem 18 ° C. Klíčky se objeví asi za 7 dní.

Nyní je čas odstranit film nebo sklo. Pro zajištění optimální vlhkosti se citronová tráva pravidelně stříká. Po 10-14 dnech se greeny ponoří do dalších hrnců. Postup se několikrát opakuje.Sazenice citronelly

Opevněné keře jsou vysazeny na trvalém místě v objemném květináči nebo na zahradní posteli (platí pouze pro oblasti s mírným podnebím).

Péče o "Tropican"

citronella péčeMnoho lidí si všimne, jak byl vytvořen úžasný svět přírody. Láska se projevuje ve všem. Zvířata se starají o své potomky a divoké rostliny jsou přímo závislé na srážkách a slunečním světle. Když se kultura dostane do neznámých podmínek, bez řádné péče zahyne.

Při pěstování citronové trávy v interiéru je třeba vzít v úvahu řadu faktorů:

 • rostlina nemá ráda průvany;
 • v zimě se bojí studeného vzduchu;
 • v létě potřebuje otevřený prostor.

citronella ve volné příroděPraxe ukazuje, že průvan často vede k hnilobě kořenů. Výsledkem je, že listy rostliny mění barvu. Nejprve zbarví žlutě a postupem času mizí, vysychá a umírá. Podobná reakce nastává ze studeného zimního vzduchu, který se při větrání dostane na citronovou trávu.

V dusných dobách je kultura vyvedena na ulici, kde se „cítí jako doma“.

Zvlhčování a hnojení

zalévání rostlinZalévání citrónové trávy se provádí v závislosti na ročním období a počasí. V létě je zvlhčena, když vrchní vrstva půdy vysychá. Pokud je venku horké po dlouhou dobu, rostlina se napojuje dvakrát denně v malých porcích.V zimě se vlhkost „podává“ mírně, s přihlédnutím k mikroklimatu obydlí.

hnojivo pro citroneluStejně jako všechny vnitřní plodiny potřebuje i citronella další krmení. K tomu použijte hotová tekutá hnojiva z obchodu. Látka se zředí vodou a přidá podle uvedených pokynů. Obvykle se postup opakuje jednou za 14 dní. Kromě toho je rostlina přesazována do nové půdy každé 2 roky.kontrola škůdců citronella

Kultura aktivně roste po aplikaci dusíkatého hnojení nebo organické hmoty.

Voňavé listy citronelly přitahují pozornost nejen milovníků kořeněných zelených. Bohužel rostlina trpí různými chorobami a škůdci. Pravidelným stříkáním keřů je ochráníte roztoč... Procedura se provádí i v zimě z preventivních důvodů.

Sklizeň a aplikace produktu

příprava citronellyKdyž listy narostou na přibližně 30 cm, jsou pečlivě zastřiženy. Poté se důkladně rozdrtí, položí na papír a vysuší. Výsledný produkt se skladuje ve skleněných nádobách pod víkem. Husté stonky citronové trávy se stříhají, když průměr dosáhne 4 cm, postupem času se na jejich místě objeví nové výhonky s rafinovanou vůní.

Sklizeň kořeněných plodin je žádoucí s rukavicemi, které chrání vaše ruce před řezy.

jídlo z citronové trávyJako další přísada se používá citronella z kořeněné trávy. Z listů se připravují léčivé čaje. Výhonky se dávají do polévek a zeleninových gulášů. Kromě toho je rostlina originální dekorací domácího interiéru. Jeho vůně dává domovu sofistikovaný nádech připomínající tropy. Je čas tuto sezónu začít pěstovat citronelu ze semen na parapetu. Ať svým fanouškům po celý rok přináší radost.

Postupné pěstování citronel ze semen - video

Zahrada

Dům

Zařízení