Fascinující pěstování Kiwana ze semen - to, co zahradník potřebuje vědět

pěstování Kiwana ze semen Kiwano nebo africká okurka je neobvyklé exotické ovoce, které se nedávno objevilo na pultech ruských supermarketů, ale již získalo popularitu. Navzdory tropickému původu je pěstování Kiwana ze semen možné i ve středním Rusku.

Kiwano - co to je

Kiwano přináší ovoce

Kiwano, rohatý meloun nebo africká okurka - všechna tato jména odkazují na každoroční plodinu podobnou lianě z rodiny Pumpkin. Za přirozených podmínek rostlina roste v Africe, Jižní Americe, na Novém Zélandu a v Izraeli.

Klíčové vlastnosti Kiwana:

  • rozvětvená réva s plíživými plíživými stonky dosahuje výšky 5-9 m;
  • výhonky jsou tenké a křehké, s mnoha anténami;
  • listy jsou velké, tří nebo pětilisté, s vlnitým povrchem;
  • na jedné lianě dozrává až 100-150 vaječníků;
  • plody jsou žlutooranžové barvy, podlouhlé, navenek připomínající meloun, pokryté měkkými trny;zralé ovoce kiwano výřez
  • dužina je zelená, šťavnatá, podobná okurce;
  • Plody kiwana chutnají jako meloun s nádechem okurky, Limetka a banán.

Při pěstování kiwana ze semen můžete získat nejen bohatou úrodu chutných a šťavnatých plodů, ale také originální okrasnou rostlinu.

Může se stát jasnou dekorací pro krajinný design jakéhokoli osobního pozemku, který se používá pro vertikální zahradnictví nebo zdobení verand, oblouků a altánů.

Pěstování Kiwana ze semen

květiny a plody kiwanaPři pěstování Kiwano v Moskevské oblasti je třeba mít na paměti, že většina odrůd africké okurky netoleruje mráz. Při náhlých změnách teploty rostlina zpomaluje svůj růst a může úplně uhynout.

Pro pěstování v Rusku se doporučuje používat první domácí odrůdu Kiwano zvanou „Zelený drak“, vyšlechtěnou novosibirskými chovateli a uvolněnou pro pěstování ve všech oblastech Ruska.

Sibiřská odrůda exotické rostliny dorůstá do 2,5–3,5 m. Zrání plodů trvá 76–78 dní. Plody jsou podlouhlé, žluté, s měkkými trny a příjemnou, sladkou chutí.

Kiwano „Zelený drak“ lze pěstovat jak ve skleníku, tak na otevřeném poli, protože dobře snáší i sibiřské mrazy.

Příprava semen

Semena kiwana klíčíExotická africká okurka se pěstuje v sazenicích. To bude vyžadovat semena Kiwano, která lze zakoupit ve specializovaných zahradnických obchodech nebo objednat online.

Pro pěstování v severních a středních oblastech Ruska je nejlepší zvolit Zeleného draka nebo jiné mrazuvzdorné odrůdy.

Před pěstováním Kiwana musíte osivo řádně připravit. Chcete-li to provést, namočte jej na 24 hodin do roztoku humátu sodného. Také pro tento účel můžete použít s přípravou "Epina-extra" nebo jiný podobný růstový stimulant. Díky tomu jsou semena dezinfikována, zvyšuje se jejich klíčivost.

Výsev pro sazenice a na otevřeném terénu

Sazenice kiwanoDokonce ani v jižních zeměpisných šířkách je pro pěstování Kiwana ze semen nemůžete zasít přímo do otevřeného terénu. Jarní výsev je doprovázen vysokým rizikem opakovaného mrazu, který mladé výhonky netolerují - v tomto případě můžete přijít o všechny sazenice.

Semena kiwano se vysévají pro sazenice od začátku dubna do poloviny května. Zabalte předem namočená semínka do plátna a vložte na 3 dny na teplé místo pro klíčení.Nezapomeňte systematicky navlhčit gázu, aby semena nevyschla.

Pro výsadbu semen připravte plastové nádoby, rašelinu nebo květináče o průměru 7-10 cm a také hotový výživný substrát. Maximální hloubka výsadby je až 3-4 cm.

Péče o sazenice

péče o sazenice kiwanoPěstování Kiwana doma vyžaduje vytvoření příznivých podmínek pro pěstování a posilování sazenic. Je nutné dodržovat teplotní režim, který není nižší než + 25 ° С.

Exotická rostlina má velmi ráda světlo, proto potřebuje dlouhý den světla. Africká okurka by však neměla být vystavena přímému slunečnímu záření - to může způsobit těžké popáleniny mladých výhonků. Nezapomeňte na pravidelné kypření a zvlhčení půdy.

Přesazování sazenic do otevřeného terénu

místo pěstování kiwanaPřesazování sazenic kiwana do volného terénu se provádí za 25-30 dní - záleží na rychlosti jeho růstu a zakořenění. Je velmi důležité vybrat správné místo pro exotickou rostlinu, která je náchylná k rychlému růstu.

Pro pěstování africké okurky je nejlepší zvolit ploché, teplé a klidné oblasti, místa pod zdmi nebo pletivové ploty. U kiwana musíte vybavit další podporu.

Pod korunami velkých stromů byste neměli vysazovat révu - nedostatek slunečního světla povede ke snížení jeho výnosu.

Při výsadbě musíte vzít v úvahu nejen rychlý růst tropické rostliny, ale také silný, rozšiřující se kořenový systém. Proto musí být mezi vinicemi ponechána vzdálenost nejméně 15-60 cm.

Kiwano péče

zalévání kiwanoKiwano potřebuje standardní péči - pravidelné zalévání, uvolňování, odplevelení a preventivní ošetření chorob a škůdců.

Africká okurka potřebuje časté zalévání - rostlina musí být navlhčena nejméně 3krát týdně. V horkých letních dnech, kdy půda pod vinnou révou vysychá a praskne. Musí být napojena každý den.

Kiwano velmi dobře netoleruje sucho a bez vlhkosti shoří a zemře. Zalévání je žádoucí brzy ráno nebo pozdě večer. Nevlhčete vinnou révu na slunci, protože tak spálíte její listy a stonky.

Při péči o Kiwano je důležité pravidelně uvolňovat půdu a plevel z plevele. To zlepšuje přístup kyslíku a živin do kořenového systému. Suchá kůra na povrchu půdy je známkou potřeby uvolnění. To je také nejlepší udělat před východem slunce nebo po západu slunce.

Top dressing

krmeníPodíl aktivního růstu a dobrého plodu Kiwano se oplodňuje každých 12-15 dní.

K tomuto účelu můžete použít organická i minerální hnojiva.:

  • mullein s vodou (v poměru 1: 5);
  • kuřecí trus - musí být vyluhován po dobu 7 dnů a zředěn vodou (v poměru 1:15);
  • hnojiva na dýně a okurky - Agricola, Fertika, BioHumus, BioMaster.

Ke krmení africké okurky můžete použít komplexní minerální hnojiva Azofoska, Stimul, Aquarin, Signor Tomato, Ammophos, Crystalon, Plantafol.

Poleva

místo pěstování kiwanaPři pěstování kiwana je vyžadován podvazek kudrnatých stonků vinné révy na podporu nebo speciální vertikální mřížoví. Rostlina může být svázána podobně jako okurka, což směřuje většinu. Tato technika je skvělá pro pěstování na malých plochách.

Rovněž vrcholy bočních silných výhonků, na nichž rostou květy mužského typu, jsou nutně sevřeny. Vytrhávání řas se provádí na vaječníku se současným odstraněním neplodných květů.

pěstování Kiwana ze semene ve velkém hrnciSpusťte africkou okurku v požadovaném směru a spojte ji měkkým hadříkem. Liana může být pěstována bez podvazku, ale v tomto případě bude rostlina potřebovat hodně místa.

Při pěstování Kiwana ve skleníku je nutný podvazek.

jedinečné ovoce kiwanoKiwano je exotické ovoce, které má nejen zajímavou, originální chuť, ale také zdravotní výhody. Krásná liana může být použita v krajinářském designu pro zdobení stěn budov, altánů a oblouků.V souladu se základními pravidly zemědělské technologie si každý letní obyvatel bude moci pěstovat kiwano na svém vlastním pozemku.

Pěstování Kiwana ze semen, sklizeň a ochutnávka - video

Zahrada

Dům

Zařízení