Zjistěte, proč je feijoa pro vás dobrá, a zapomeňte na problémy se štítnou žlázou

jak je feijoa užitečný? Exotické ovoce nepopsatelného vzhledu obsahuje „lví podíl“ jódu a také mnoho vitamínů a minerálů. Každý proto bude chtít vědět, jak je feijoa pro tělo užitečná. Kromě toho musíte pochopit, jak bobule konzumovat, abyste z tohoto produktu získali maximum. Tato exotika má tedy několik tajemství.

První seznámení s feijoa

jedinečné plody feijoa

Keř z rodu Akka z čeledi Myrtle byl poprvé objeven v subtropické Brazílii. Portugalský cestovatel Silva Feijo okamžitě ocenil jeho dekorativní a exotickou chuť. Svěží rostlina s bílo-růžovými květy si ho podmanila luxusním vzhledem. Neobvyklé plody tmavě zeleného odstínu dozrávající na větvích s hrudkovitou slupkou a lehkým voskovým květem zaujaly zvídavého přírodovědce. Ve tvaru připomínaly miniaturní jablka o hmotnosti 60–120 g.

Navzdory své nenáročnosti zasáhlo ovoce Portugalce zvláštní chutí, která kombinovala příchutě:

 • kiwi;
 • ananas;
 • jahody;
 • jahody.

ovoce feijoa se šťavnatou dužinouŠťavnatá dřeň s mnoha semeny mě překvapila svou nesrovnatelnou svěží vůní. Transparentní rosolovitá konzistence světle krémové barvy způsobila v Senor Feijo příjemné pocity. Tropické ovoce tedy přišlo do Evropy ze vzdálené Brazílie a poté se rozšířilo na další kontinenty.výřez feijoa

Jak se ale konzumuje ovoce feijoa? Tento postup je dostatečně jednoduchý. Ovoce se nakrájí na polovinu a dužina se vybírá pomocí lžičky / kávové lžičky. Někteří odhodí slupku. Jiní jej používají jako lék, například při poruchách stolice.jak je feijoa

Odborníci na výživu doporučují jíst bobule se slupkou, protože je bohatáa:

 • antioxidanty;
 • katechiny;
 • enzymy;
 • fenoly.

Jelikož je rostlina členem rodiny Myrtle, obsahují listy i kůra vysoké procento éterických olejů. V tomto ohledu se sušené části kultury přidávají do čaje nebo osvěžujícího nápoje jako ochucovadlo. Pochopení toho, co je feijoa a jak se jí, nebude nadbytečné zahrnovat do své každodenní stravy exotiku. Nejprve se však musíte podrobněji podívat na některé vlastnosti složek v něm obsažených a zjistit existující kontraindikace pro použití tropického ovoce.

Vzhledem k vysokému obsahu semen se plodům feijoa říká bobule.

Co je užitečné, feijoa ukáže jeho složení

co je užitečné pro feijoa a jeho jedinečné složeníNejprve je třeba poznamenat, že exotika je nevyčerpatelným zdrojem vitamínů B, kyselin askorbových a listových, stejně jako vitamínů E, K, H a A. Řada organických kyselin obsažených v bobulích hraje zvláštní roli v elektrolytické procesy v těle. Minerály jako vápník, hořčík, draslík, železo, mangan, fosfor a měď jsou většinou ve formě solí.minerály a vitamíny ve feijoa

Obsah pektinů v bobulích je až 2,5%, což je 40% denního požadavku. Tyto polysacharidy snižují hladinu cukru v krvi, cholesterol a snižují krevní tlak.

Rozhodujícím faktorem pro to, pro co je ovoce feijoa užitečné, je jód, který je v něm obsažen. Podle různých odhadů obsahuje 100 g produktu 35 až 70 mikrogramů cenné makroživiny (18,7% denní hodnoty). Zde je prezentován ve snadno stravitelné formě, takže štítná žláza úspěšně používá sloučeninu k syntéze hormonů.léčba štítné žlázy

Nyní můžeme s jistotou říci, že feijoa léčí:

 • hypotenze;
 • mentální retardace u dětí;
 • endemická struma s hypotyreózou (patologie štítné žlázy);
 • nodulární hyperplazie;
 • difúzní euthyroidní struma.

Obsah kalorií feijoa se pohybuje v rozmezí 50-61 kcal na 100 g. V tomto ohledu se nebojte, že při pravidelném používání ovoce můžete získat nadváhu.

Jakékoli příznaky zpomalení metabolického procesu těla jsou dobrým důvodem pro použití plodu ve vaší stravě. Obzvláště exotické je relevantní pro obyvatele oblasti se zjevným nedostatkem jódu. Bobule se používá jak pro léčebné, tak pro profylaktické účely. Přesto se doporučuje použít jej jako doplněk k farmakoterapii.

Bonus plus

feijoa bohatá na vlákninuDalší zvážení složení ovoce pomůže určit, jak je feijoa také užitečná. Obsahuje hodně vlákniny, což zlepšuje kvalitu trávicího procesu. Nestravitelné složky zároveň přispívají k vylučování škodlivých látek ze střev. Výsledkem je, že se cholesterol neusazuje na stěnách cév.

Plus vláknina:

 • normalizovat metabolické procesy;
 • snížit hladinu cukru v krvi;
 • stimulovat imunitní systém;
 • zlepšit stav pokožky a vlasů.

Bobule obsahuje nenasycené mastné kyseliny - omega-3 a 6. Hmotnostní podíl každého z nich ve 100 g produktů je 0,04-0,15 g, tj. Asi 2% denní hodnoty.

prvky periodické tabulkyPříznivé vlastnosti ovoce závisí na tom, co vědci považovali za užitečné ve feijoa.

Ukazuje se, že ovoce obsahuje (na 100 g):

 • vitamin C - 32,9 mg;
 • křemík (Si): 13-22 mg;
 • draslík - 172 mg (6,9% denní hodnoty).

Tropické ovoce proto může dobře soutěžit s citronem v množství kyseliny askorbové. Samozřejmě, křemík je vůdcem mezi minerály. Výhody této makroživiny pro lidské tělo jsou neocenitelné. Sloučeniny složek se aktivně účastní metabolického procesu.léčba oběhového systému

Ve větší míře se Si hromadí v pojivových tkáních:

 • kosti / klouby;
 • aorta;
 • kůže;
 • průdušnice.

100 g přípravku obsahuje 27 mg rostlinných sterolů (50% DV). Fytosteroly pomáhají odstraňovat špatný cholesterol z krve a snižují riziko vývoje rakovinných buněk.

boj proti rakovinovým buňkámSi byl také nalezen v játrech, plicích, ledvinách a slezině. Nemoci výše uvedených orgánů jsou tedy léčeny feijoou, ale pouze jako doplněk k farmakoterapii. Je třeba mít na paměti, že nedostatek křemíku nejčastěji postihuje starší lidi a pacienty s rakovinou. Chemická složka mimo jiné zlepšuje stav pokožky, vlasů a nehtů. Všechny blahodárné vlastnosti exotického bobule však můžete cítit pouze tehdy, pokud ovoce konzumujete průběžně. A tady jsou úskalí.

Draslík podporuje fungování všech buněk v těle a normalizuje fungování hořčíku. Tyto 2 složky posilují stěny cév a také podporují činnost srdečního svalu.

Kontraindikace

alergická reakceU všech potravin je nezbytná umírněnost. Feijoa není výjimkou. Ohrožení jsou lidé trpící hypertyreózou (nadměrným obsahem jódu v těle) a cukrovkou. Pacienti s autoimunitními chorobami a obezitou zůstávají diskutabilní.

Mezi další kontraindikace pro ovoce feijoa patří:

 • predispozice k alergiím;
 • individuální nesnášenlivost základních složek plodu;
 • kojící ženy;
 • děti do 1 roku.

feijoa je kontraindikován pro kojeníDenní norma bobulí by podle některých odborníků neměla překročit 200-300 g (5 ks). V takovém případě byste měli vždy věnovat zvláštní pozornost své pohodě a naslouchat svému tělu. Nejlepším řešením by bylo poradit se s lékařem, který zná specifika používání potravin v medicíně. Kombinovat tropické ovoce s mlékem je zakázáno, protože takový tandem způsobuje zažívací potíže. Otrava je pozorována při konzumaci nezralého ovoce.

Nadměrná konzumace plodů feijoa způsobuje žízeň, tachykardii, rozrušení nervového systému a zvýšení tělesné teploty.

Jak si vybrat správné feijoa?

jak si vybrat feijoaJe třeba si uvědomit, že plody dozrávají ke konci podzimu. Pro lepší přepravitelnost je produkt přepravován nezralý. Bobule dozrávají za pokojových podmínek několik dní.

Při výběru je vždy věnována pozornost charakteristikám buničiny, které by měly být:

 • transparentní krémový odstín;
 • rosolovitá konzistence;
 • s bohatou příjemnou vůní.

Zralé plody feijoa se skladují 2 týdny. K tomu však musí být umístěn v chladničce.

zralé plody feijoaV řezu má ovoce krémově bílou dužinu blízko kůže a ve střední části téměř průhlednou. Pokud není k dispozici žádný vyříznutý vzorek, zkontroluje se zralost jednoduchým stisknutím bobule. Mírná měkkost a bohatý tmavě zelený odstín pleti budou svědčit o zralosti. Příliš černá kůže (tmavé skvrny, pruhy na povrchu) nebo hnědý střed jsou však známkou hniloby bobulí. Bílé maso s pevnou strukturou naznačuje, že exotika je stále zelená.

Ovoce může také dozrát doma při teplotě 23–25 ° C v dobře větraném prostoru.

Bylo experimentálně prokázáno, že chemické složení ovoce závisí na podmínkách skladování. V důsledku neregulovaných atmosférických podmínek klesá koncentrace vitaminu C v bobulích. To však žádným způsobem neovlivňuje užitečnost feijoa pro lidské tělo.

Proč je feijoa užitečná pro lidské tělo - video

Zahrada

Dům

Zařízení