Jaké jsou léčivé vlastnosti skromné ​​jarní prvosenky corydalis

jaké jsou léčivé vlastnosti corydalis Jak příjemné je rozjímat nad svěží kvetoucí zelení, mezi nimiž jsou i docela cenné exempláře. Zvláště pozoruhodné jsou léčivé vlastnosti Corydalis, sladké a jemné květiny. Jeho světlé květenství vyzařuje příjemnou vůni a v podzemí jsou zázračné hlízy. Jak vypadá cenná prvosenka? Jaké jsou důvody prospěšných vlastností? Jaké nemoci léčí nádherná jarní Corydalis? Zjistěte, co říkají odborníci.

Atraktivní vzhled a rostoucí plocha

jemné kvetení corydalis

Corydalis patří do rodiny Poppy a je to vytrvalá bylinná plodina. Má neobvyklý kořenový systém skládající se ze zaoblených, dutých větví. V průběhu let se „sekce“ šířily. Mladý růst se tvoří uvnitř a dělá z něj skořápku.

Přízemní část představuje vzpřímený, nerozvětvený stonek, jehož výška dosahuje 40 cm, na spodní části květu jsou na čepelích umístěny stonkové listy. Vyznačují se svými špičatými řezy řapíky, které vytvářejí úžasnou kulisu pro karpální květenství. Desky jsou sytě zelené.

chocholatý chocholatý ve volné příroděHorní část stonku je korunována bujným květenstvím. Skládá se z mnoha pupenů různých tvarů. Botanici tvrdí, že je jich asi 20.

V závislosti na typu jsou okvětní lístky:

 • Červené;
 • žlutá;
 • nachový;
 • šeřík;
 • růžová a fialová.

kvetou brzy na jařeKvetení nastává na konci března a pokračuje až do nástupu letních veder. Na vrcholu květenství je takzvaná ostruha. Právě v něm se hromadí sladký nektar. Látka je však k dispozici pouze pro hmyzkteré mají dlouhou proboscis. Mohou to být čmeláci, samci komárů a vznášet se mouchy.

Po úspěšném opylení se na plodině tvoří plody. Jsou to podlouhlé závěsné boxy se špičatými špičkami. Když jsou zralé, květina usne až do příští sezóny. V přírodě existuje obrovské množství druhů Corydalis.

Pouze několik z nich však má léčivé vlastnosti:

 • Hlízovitý (dutý);hlíznatý chocholatý
 • Marshall;chocholatý Marshall
 • Haller;Haller chocholatý
 • SevertsovaSevertsov je chocholatý

Ve svém přirozeném prostředí se květina nachází v Evropě, na Kavkaze a na Dálném východě. Jeho houštiny zdobí lesní pahorky, které se nacházejí mezi staletými duby, vlhkými a hliněnými loukami. Někdy na venkovských silnicích.

nádherná kvetoucí corydalisTéměř vždy, kde Corydalis roste, se Země promění v nádhernou zahradu potěšení. Koneckonců jeho masivní kvetení trvá 2 měsíce. Kromě toho se kultura vyznačuje řadou cenných vlastností, které jsou způsobeny úžasnou sadou chemických sloučenin. Zjistili jsme, co vědci našli v prvcích prvosenky.

Corydalis je také známá pod jmény „Lark Chub“ a „Chubatka“ prázdná.

Hledání skrytých pokladů

jedinečné složení rostlinAby hledači našli 1 gram zlata, musí vyplavit obrovské množství horniny. Podobně máme pod nohama neviditelný poklad.

Vědci zkoumali prvosenku a našli v ní řadu alkaloidů:

 • bulbocapnin;
 • koňské maso;
 • korikavin;
 • bikukurin;
 • kordiamin.

Kromě toho byly v různých částech byliny nalezeny taniny, škrob a fytoncidy. Takový soubor chemických sloučenin výmluvně naznačuje vážný přístup k používání rostliny. Odborníci varují, že přehnané dávkování rostliny často vede k záchvatům nebo dokonce ke smrti.Například bulbocapnin způsobuje slabost v těle, proto se používá k léčbě nespavosti. Ve velkém množství však látka způsobuje paralýzu centrálního nervového systému, prudce snižuje tlak a zvyšuje produkci slin. Přesto je mírný příjem bylinných přípravků pro tělo velkým přínosem.

Nejjedovatějším typem prvosenky je „sibiřský“. Používá se k hubení hlodavců, kteří poškozují domácnost.

Léčivé vlastnosti corydalis pro tělo opravujeme v notebooku

léčivé vlastnosti corydalisTradiční léčitelé uvážlivě přistupují k použití prvosenky ve své lékařské praxi. Doporučují, aby se místo čaje nevařilo. Není také vhodný pro hojení ran.

Tráva se sklízí, když se takové problémy objeví na obzoru:

 • Touretteův syndrom;
 • Parkinsonova choroba;
 • nespavost;
 • cirhóza jater;
 • nemoci zažívacího traktu;
 • gynekologické abnormality u žen;
 • ochrnutí různého původu.

zdravotní problémy žen

Klinické studie prokázaly, že prvosenka chocholatá má příznivý účinek na tělo:

 1. Sada chemických sloučenin má hemostatický, adstringentní a protizánětlivý účinek.
 2. Pomáhá normalizovat rovnováhu v ženském hormonálním systému.
 3. Přírodní látky se používají k prevenci vzniku maligních nádorů.
 4. Corydalis mají anestetické vlastnosti, což znamená, že bylinky s bylinkami zmírňují bolest a normalizují spánek.

Zvažme podrobněji použití bylin v tradiční medicíně.

Naučit se připravovat „medicínu“

příprava chocholatéhoNež se pustíte do podnikání, musíte mít k dispozici suché suroviny. Podzemní část trávy se obvykle sklízí během bujného kvetení. Pečlivě je řezán nožem, srpem nebo nůžkami. Současně se snaží zabránit tomu, aby se šťáva dostala na pokožku rukou, očí nebo úst. Poté jsou květiny a zelenina rozdrceny a usušeny na místě, kde je udržováno dobré větrání.

Je vhodné sklízet suroviny pomocí gumových rukavic.

sklizeň hlízy chocholatéHlízy rostliny jsou odstraněny z půdy na podzim, v září nebo v říjnu. Jsou důkladně omyty, rozdrceny a vyloženy na papír. Surovina se pravidelně obrací, aby se zachovaly léčivé vlastnosti corydalis pro tělo. Vysušené hlízy se rozemelou na mouku. Poté shromážděny v papírových pytlích. Uchovávejte mimo dosah dětí a domácích zvířat.

Skladovatelnost suché trávy je 12 měsíců.

Léčivé recepty

léčivý corydalis vývarTradiční léčitelé nabízejí různé možnosti přípravy přírodních „léků“. Pro každé onemocnění existuje specifická dávka a způsob podání. Podívejme se na několik příkladů.

bolest svalůPro ochrnutí, bolesti svalů a kloubů je připraven léčivý odvar. Budete potřebovat jednu čajovou lžičku rozdrcených oddenků. Nalije se sklenicí vroucí vody. Trvejte na tom 30 minut. Vezměte lžíci 3krát denně.

Menstruační nepravidelnosti jsou pro ženy nepříjemné a stresující. Tinktura z prvosenky pomůže usadit se. Pro tento případ potřebujete 12 čajových lžiček práškových bylin. Suroviny se umístí do skleněné nádoby a naplní se převařenou vodou (0,5 l). Trvejte na 60 minutách. Pijí podle systému předepsaného gynekologem.

poruchy spánkuPoruchy spánku jsou pro starší lidi akutním problémem. Hlízy trávy pomohou problém vyřešit. Vysušené suroviny se drtí na prášek. Oddělte 2 čajové lžičky. Nalijte je horkou vodou (250 g). Dobře promíchejte. Zakryjte froté ručníkem. Trvejte na tom 15 minut. Vezměte 0,5 šálku ráno a večer. Pokud dojde ke zlepšení, ponechejte pouze večerní dávku.

Domácí léky se užívají pod dohledem lékaře.

Kontraindikace

u astmatu je corydalis kontraindikovánProtože corydalis obsahuje jedovaté složky, je pro některé kategorie lidí lepší upustit od užívání drog.

Riziková skupina zahrnuje:

 • těhotné a kojící ženy;
 • děti do 12 let;
 • diabetici;
 • astmatici;
 • epileptici.

alergická reakce na corydalisNedodržení stanovených norem vede k závažným vedlejším účinkům. Po užití „léku“ se objeví silná bolest hlavy, ztráta zraku, sucho v ústech. Odborníci doporučují hned při prvních příznacích vypláchnout žaludek manganistanem draselným a zavolat sanitku. Musíte jednat rychle a nespoléhat se na ruské „Avos“.

Po zvážení léčivých vlastností corydalis chápeme jedinečnost jarní trávy. Přes svou toxicitu se aktivně používá v lidovém léčitelství. Sušené hlízy pomáhají při léčbě různých onemocnění. Hlavní věcí je moudře přistupovat k přípravě a dávkování produktu.

Petrklíč chocholatý v lese - video

Zahrada

Dům

Zařízení