V krajinném designu letní chaty používáme tatarský javor

javorový kámen Tatarský javor je obzvláště odolný vůči měnícím se rozmarům přírody. Snadno snáší sucho, nebojí se déšť, mrazy a silný vítr. Proto je kultura často vysazována na městských náměstích a v parcích. To však neznamená, že se tatarský javor na území venkovského domu neusadí. Podívejme se blíže na jedinečnou rostlinu.

Skromná dlouhá játra bez chyby

Tatarský javor v přírodě

Podrobný popis tatarského javoru často začíná jeho stanovištěm.

Ve svém přirozeném prostředí se nachází na území:

 • východní a střední Evropa;
 • Malá Asie;
 • Dálně východní část Sibiře.

Tatarský javor v krajiněKultura roste v listnatých lesích, podél břehů řek a po malých svazích. Jeho věk dosahuje 100 let a při pečlivé péči se termín zvyšuje dvakrát. Tatarský javor je strom vysoký až 12 m, nebo šířící se stonkový keř. To je také nazýváno zčernalé kvůli jeho neobvyklé barvě kůry.

listnatá rostlinaKultura patří listnatým rostlinám. Povrch kmene a větví je pokryt hladkou šedohnědou kůrou. Obsahuje mnoho jemných tmavých důlků, které časem praskají. Tenké, mírně pubertální větve, mají zvýšené jizvy a tmavě červené pupeny. Všechny jsou pokryty jednoduchými listy, které jsou uspořádány v opačném pořadí.

tvar listuOkraje desek mohou být plné nebo se skládají ze 2-5 čepelí. Jsou oválného nebo deltového tvaru. Délka může být od 5 do 11 cm, vnější část listu je zbarvena do sytě zelené barvy a zadní část je o něco světlejší. Žíly jsou „zdobeny“ miniaturními klky. Na podzim získávají desky ohnivě červený odstín, po kterém neodvolatelně „umírají“.

Rozkvetlý tatarský javorNa jaře se mezi bujnou zelení objevují bílo-zelené květy se šarlatovým odstínem. Průměr pupenů je maximálně 8 mm. Vyzařují voňavé aroma, takže přitahují mnoho hmyzu, včetně včel. Květy jsou drženy na dlouhých stoncích a jsou shromažďovány v bujné korytnačce. Období květu trvá asi 2-3 týdny.

Tatarské javorové ovocePlody javoru tatarského jsou miniaturní perutýn. Skládá se ze 2 polovin, každá o délce 2 až 2,5 cm. Desky jsou umístěny v ostrém úhlu a jsou zbarveny zeleně nebo tmavě červeně. Na podzim nabývají nahnědlého tónu. Jakmile jsou plně zralá, zůstávají semena na stromě po celou sezónu.

Rostlina kvete o 14 dní dříve než její „kongenery“, ale kvete později než všichni ostatní.

Jak zasadit tatarský javor na webu

rysy rostoucího tatarského javoruAby se rostlina zakořenila na novém místě, je nutné dodržovat zemědělskou technologii jejího pěstování. Stejný přístup je aplikován na okrasné stromy a keře. Podle schématu poskytovaného odborníky je na místě na začátku jara nebo pozdního podzimu vysazen tatarský javor. Hlavní podmínkou je dozrávání pupenů nebo úplné opadávání listů.

Sazenice se nakupují ve specializovaných prodejnách nebo školkách. Kvalitu vzorků určuje kořenový systém a vzhled pupenů. Měly by být bez poškození, suché oblasti a hniloby.

Výběr sedadla

místo výsadby javoruVzhledem k tomu, že rostlina miluje dostatek slunečního světla, je umístěna na otevřených plochách. V extrémních případech vysazeno v částečném stínu. Za takových podmínek se však barevná sytost listů a květenství ztratí. Je žádoucí, aby slunce na tatarský javor svítilo nejméně půl dne.Umístěte jej ve vzdálenosti 3-4 m od plot, obytná nebo užitková budova. Pokud plánují vytvoření zelené aleje, jsou vysazeny v intervalu asi 3 m.

Dobře a živná půda

vykopej díruNa jaře je výsadba připravena předem, aby se půda správně zahřála. Jeho hloubka by měla být v rozmezí 50-60 cm. A šířka asi 70-80 cm. Hlavní věc je, že otvor odpovídá velikosti kořenového systému javoru. Pokud v lokalitě dominuje jílovitá půda a podzemní voda je blízko k zemi, použije se drenáž.plnění přistávací jámy

Kterýkoli z materiálů bude dělat:

 • štěrk;
 • jemný drcený kámen;
 • oblázky;
 • rozbitá cihla.

Tloušťka vrstvy by měla být asi 15–20 cm. Kromě toho je půda extrahovaná z jámy smíchána s humusem, rašelinovou půdou, pískem a kompostem. V případě potřeby použijte komplexní minerální hnojiva. Takové složení významně urychlí rozvoj kultury. Za pár let může výška tatarského javoru dosáhnout dvou metrů.

stromkové zapínáníDále se sazenice umístí do připravené nálevky a snaží se ji udržet ve vzpřímené poloze. Kořenový systém je pečlivě narovnán, aby mladá sazenice dostávala z půdy dostatek cenných složek. Výsledný prostor je vyplněn zemí, která se postupně zhutňuje.

Pokud je tatarský javor zasazen do formace živý plot, potom jsou sazenice umístěny od sebe ve vzdálenosti 3-5 m.

Hydratační po výsadbě

péčeI přes nenáročnost kultury potřebuje ihned po výsadbě hojné zalévání. Každý den nalijte pod mladý stromek 20 litrů vody. Když vrchní koule Země vyschne, je důkladně uvolněna. Díky tomu javorový kořenový systém přijímá dostatečné množství kyslíku. Aby se zabránilo odpařování vlhkosti, je povrch blízkého kmene pokryt mulčováním nebo rašelinou. Během příštích 3-4 let je sazenice krmena minerálními hnojivy.

Péče o rostlinu a její pozornost

péče o sazenici tatarského javoruVšechno, co vyplňuje zemi, naznačuje nepřekonatelnou lásku Stvořitele. Stejně tak by lidé měli zacházet se svými usedlostmi. Při pěstování tatarského javoru v zemi je důležité dodržovat doporučení odborníků. Jinak rostlina rychle vyschne nebo ztratí svůj jedinečný dekorativní efekt. Mladá plodina se napojuje jednou týdně. Dospělí jedinci potřebují jednou za měsíc 20 litrů vody. Během sucha se dávka a frekvence zavlažování zvyšuje analýzou povětrnostních podmínek. Při silném srážení je zavlažování zcela zastaveno.

Prořezávání

prořezávání javoru na jařeNa začátku jara a pozdě na podzim je strom podroben hygienickému prořezávání. Nejprve je pečlivě prozkoumán a poté jsou odstraněny suché a poškozené výhonky. Koruna se tvoří na začátku léta. Díky tomu bude javor vypadat stylově a atraktivně a bude se pyšnit místem v letní chatě.

Útok hmyzem a příprava na zimu

kontrola javorových škůdcůNaneštěstí skvostná kultura často trpí škůdci. Je napaden různými sacími hmyzy (mšice, šupinatý hmyz, červi). Listy infikují roztoče, housenky a pilníky. V oddenku klade ořech larvy. Semena jsou zničena brouky. Navíc, i při správné péči, může javor infikovat padlí nebo nekrózu. Aby se strom zbavil choroby, jsou listy a větve ošetřeny chemikáliemi, které se volně prodávají v obchodě.

Během procedury používejte speciální ochranné prostředky:

 • dlouhý pláštěnka;
 • Respirátor;
 • brýle;
 • rukavice;
 • Gumové boty.

Všechny spadané listy jsou pečlivě posypány a pokud možno spáleny. S nástupem chladného období potřebují mladé sazenice další úkryt.mulčování kruhu kmene

Pro obchodní použití:

 • piliny;
 • silná vrstva mulče;
 • obyčejná pytlovina;
 • suché listí;
 • jehličnaté smrkové větve.

Kterýkoli z těchto materiálů pokrývá téměř stonkovou oblast rostliny. Dospělý tatarský javor pevně snáší nízké teploty a nepotřebuje lidskou „podporu“. Jak vidíte, proces pěstování plodiny se skládá z jednoduchých kroků.Nejprve vyberte prostorný otevřený prostor. Vykopou díru, naplní dno odtokem. Poté opatrně umístěte sazenici a vyplňte prostor zeminou. Péče se provádí podle obecně přijímaného schématu.

Vynikající javorový tatarský javor - video

Zahrada

Dům

Zařízení