To nejdůležitější o výsadbě a péči o doronicum

výsadba a péče o doronicum Jedním z prvních, které kvetou brzy na jaře, jsou jasně žluté květy, kterým se lidově říká koza. Výsadba a péče o doronicum nevyžaduje speciální znalosti, takže rostlina je rozšířená. Je to vidět nejen na osobních pozemcích, ale také na městských květinových záhonech.

Druhy rostlin

typy doronika pro letní chatu

Doronicum patří do čeledi Asteraceae. Distribuováno v oblastech s mírným podnebím. Rostlina se začala pěstovat v 16. století. Díky své nenáročnosti a krásnému vzhledu si rychle získal lásku zahradníků.Rostlina Compositae

Pouze několik druhů získalo zvláštní popularitu:

 1. Kavkazské doronicum. Ve volné přírodě se vyskytuje v Malé Asii, Středomoří, Evropě, Zakavkazsku. Jiným názvem rostliny je orientální doronicum. Dosahuje výšky 50 cm, průměru 3-5 cm, začíná kvést v polovině května a trvá asi 40 dní. Poté nadzemní část vysuší a odumře. V zahradnictví se tento druh používá od roku 1808.Kavkazské doronicum
 2. Jitrocel doronicum. Trvalka je v jihozápadní Evropě běžná. Domestikováno bylo v roce 1560. Stopky dosahují 80 - 140 cm, listy připomínají jitrocel. Kvete koncem května a potěší oko zahradníků asi 5 týdnů. Doronicum plantain netvoří semena.doronicum plantain
 3. Doronicum ve tvaru srdce. Rostlina se ve volné přírodě vyskytuje jen zřídka. Je to vidět na Balkáně, v mladé Evropě, v Malé Asii. Kultivary mohou být docela kompaktní 15-30 cm na výšku. Existují odrůdy vyšší než 60-80 cm. Průměr květenství je asi 6 cm. Měsíc kvete od konce května. Pak to okamžitě zmizí. Výsadba a péče o doronicum nevyžaduje speciální dovednosti. Začínající zahradníci by měli zvážit, že rychle roste.doronicum cordate
 4. Doronicum velkokvěté. Tento vzácný druh roste v horských oblastech jižní Evropy. Pěstuje se od roku 1710. Rostlina má skromnou velikost na výšku 15-35 cm. Jednotlivé květenství dosahuje průměru 7 cm. Začíná kvést v polovině léta a končí v druhé polovině srpna.doronicum velkokvěté

Výsev semen

sazenice doronicumNejspolehlivějším způsobem, jak rozmnožovat rostlinu, je pěstovat doronicum ze semen. Někteří to dělají na konci podzimu nebo v květnu a setí je na otevřeném prostranství. Ale na parapetu můžete dostat sazenice.

V tomto případě bude nutné zahájit práce v dubnu.:

 1. Nalijte směs rašeliny a písku do speciálního podnosu s buňkami. Každá buňka by měla mít 2-3 zrna.
 2. Nahoře je zakryjte sklem nebo plastem.
 3. Odstraňte na jasné místo. Podnos by neměl být vystaven přímému slunečnímu záření.
 4. Plodiny denně větrejte a půdu navlhčete rozprašovací lahví.

Na skle se pravidelně hromadí kondenzát, který je nutné včas odstranit.

Výsadba a péče o doronicum

Sazenice Doronicum připravené k transplantaciZa příznivých podmínek se první výhonky objeví po 1,5-2 týdnech. Poté sejměte kryt a přesuňte zásobníky na světlejší místo. V případě potřeby nainstalujte fytolampa... To pomůže rostlinám získat sílu.

Když doronicum dosáhne 40 mm, musí být ztenčeno. V každé buňce ponechte nejsilnější a nejrozvinutější sazenici podle vašeho názoru. Když se na sazenicích objeví tři nebo čtyři listy, sevřete je.

Zbývající sazenice nevytahujte, odřízněte stonky ostrými nůžkami na úrovni země. Tím se uloží kořenový systém.

Kdy a jak pěstovat v otevřeném terénu

přesazování sazenic doronicum do otevřeného terénuJarní mrazy zůstaly pozadu, na ulici zapadlo teplé slunečné počasí.Nyní můžete začít vysazovat doronicum na otevřeném terénu. Obvykle jsou to poslední květnové dny nebo začátek června. Nežné rostliny musí být před týdnem vytvrzeny. Vezměte je každý den ven a postupně prodlužujte dobu, po kterou jsou venku. To pomůže posílit imunitu květin a poskytnout jim ochranu před průvanem, srážkami a slunečním zářením.doronicum kvete

Začněme přistávat:

 1. Vyberte stínovanou oblast mimo stromy.
 2. Uvolněte půdu. Rozlijte dobře vodou. v případě potřeby aplikujte hnojivo.
 3. Nezasazujte sazenice příliš blízko. Dospělé keře dosahují průměru 0,5 metru. Přistávací jámy by neměly být blíže.
 4. Hloubka díry by měla být taková, aby se do ní vešla rostlina s hroudou Země.

Když je výsadba dokončena, zhutněte znovu povrch půdy a vodu.

Zalévání

zaléváníKořenový systém doronicum je povrchní. Zalévejte to často teplou usazenou vodou. Půdu často uvolňujte, opatrně, abyste nepoškodili kořenový systém.

Stagnující voda rostlinu poškozuje. Z toho rychle uschne a zemře.

doronicum kveteVymazat plevele ruce. Aby se zabránilo jejich růstu, pokryjte povrch mulčováním. K tomu jsou vhodné sekané trávy nebo dřevěné hobliny. Tím se udrží vlhkost v půdě déle a na povrchu se nebude tvořit žádná kůra. Krátce před rozkvětem krmte keře tekutým minerálním nebo organickým hnojivem.

Omlazení

velký keř doronicumPéče o doronicum po výsadbě nutně zahrnuje omlazení. Musí to být provedeno na konci září alespoň každé tři až čtyři roky. Keř může růst na jednom místě po mnoho let. Ale v průběhu času se květenství zmenšuje, ztrácí svůj dekorativní efekt.

doronicum Bush lze rozdělitVykopat keř a rozdělit jej na několik kusů. Připravte každému nové místo a přesaďte. Pokud chcete, aby květenství bylo co největší, každý rok omlazujte. Doronicum není zabaleno pro zimování.mladý doronicum Bush

V dobrých podmínkách doronicum kvete dvakrát ročně. Jednou na začátku sezóny a druhou od poloviny léta. Když je květenství úplně zvadlé, vyjměte šipku. Takže zachováte dekorativní efekt keřů.

Nemoci a škůdci

jasný slunečný květNejvětší nebezpečí představují slimáci, kteří úplně sežerou zeleň. Aby se zabránilo škůdcům, ošetřete stonky mletým feferonkovým nebo hořčicovým práškem.

Častými hosty doronicum jsou mšice a třásněnky. Hmyz se živí rostlinnou šťávou ze spodní části květu. Jejich přítomnost je indikována žlutými pruhy a skvrnami, deformací a předčasnou smrtí květenství. Roztok insekticidního činidla pomůže zbavit se škůdců. Například Agravertina, Karbofos, Akarin, Aktellika.

Doronicum je náchylné k takovým chorobám, jako jsou: šedá hniloba, rez, padlí. Keř má dobrou imunitu a onemocní pouze za nepříznivých povětrnostních podmínek nebo při nesprávné péči. Pro prevenci plísňových onemocnění zvolte správný režim zavlažování. Nedovolte, aby půda vyschla nebo aby kapalina stagnovala v kořenovém systému. Pleve a včas uvolněte půdu na záhonech.

Keře Doronicum zasažené šedou hnilobou se okamžitě vyhrabávají a hoří. Nemoc se rychle šíří a je velmi těžké s ní bojovat.

Pokud se doronicum obává padlí nebo rzi, nastříkejte jej 2-4krát roztokem Fundazolu, Oxychomu nebo Topazu. jakýkoli jiný lék s podobným účinkem bude stačit. Sledujte, co na webu používáte. Nejběžnějším zdrojem houbových chorob je čerstvý hnůj. Různé druhy hmyzu mohou skončit v mulčování a poté se usadit na pěstovaných rostlinách.

Výsadba a péče o doronicum na jejich chatě - video

Zahrada

Dům

Zařízení