Druhy a odrůdy slézu pro vaši zahradu

druhy a odrůdy slézu Souhlaste s tím, že štíhlá řada vysokých stopek slézu s mnohobarevnými pupeny vypadá prostě nádherně. Druhy a odrůdy slézu umožňují každému zahradníkovi vybrat si rostliny pro duši. Někteří lidé mají rádi podměrečné keře, které lze zasadit i na společný záhon. Jiní dávají přednost pěstování vysokých odrůd, jejich umístění v nádherné izolaci nebo maskování nevzhledného plotu. Dáváme vám do pozornosti malý výběr nejoblíbenějších odrůd a odrůd této rostliny.

Druhy a odrůdy slézu

Existuje více než padesát odrůd rostlin, které mají nejrůznější barvu květenství. Mezi nimi jsou jak jednoduché slézy s velkými pupeny z jedné řady okvětních lístků, tak froté odrůdy s vycpanými květenstvími. Některé druhy rostou jako jednoleté plodiny, ale většina z nich je dvouletá. Existují dokonce vytrvalé slézy, které potěší svým kvetením po více než jednu sezónu.

Sléz roční

Jedním z nejstarších druhů rostlin je sléz lesní, který oživil mnoho hybridních odrůd. Může vytvářet kompaktní keře od výšky 30 cm s nožem. Vyskytují se také slézy s přímými výhonky až do výšky 130 cm. Sléz lesní kvete velkými zvony, jejichž průměr dosahuje 12 cm. Na podlouhlých okvětních lístcích jsou charakteristické pruhy druhů tmavší barvy než hlavní barvy. Existují odrůdy s jednoduchými nebo dvojitými pupeny a barva představuje všechny barvy duhy, od bílé po téměř černou. Kvetení trvá celé léto.

Sléz lesní se pěstuje jako jednoletá rostlina, i když podle cyklu biologického vývoje souvisí spíše s dvouletými rostlinami.

Velmi krásné takové odrůdy:

  1. Zebrina s velkými bledě růžovými květenstvími a vínovým jádrem.
  2. Černá perleť s tmavě fialovými květy o průměru asi 7 cm s černými pruhy.

Vytrvalá sléz

Z vytrvalých druhů se nejčastěji vyskytují tyto slézy:

  1. Súdánština (aka Sabdariffa, ibišek). Pěstuje se pro ovoce, které se používá k vaření čaje a nápojů. Může to být keřovitý strom.
  2. Hybridní. Liší se v přítomnosti několika stonků v rostlině vysoké až 2 m. Květenství je růžové nebo bílé, dvojité, velké. Kvete od začátku léta do začátku podzimu. Odrůdy: Chaters Double, Gibortello, Powder Pafs.
  3. Musky (aka muškátový oříšek). Kompaktní rostlina ne vyšší než 1 m. Květy jsou také malé, maximálně o průměru 5 cm, ale velmi voňavé, bílé nebo růžové barvy. Odrůdy: Bílé a růžové věže vysoké 70 cm s jednoduchými pupeny odpovídající barvy, kvetoucí až do pozdního podzimu.
  4. Vrásčitá (aka vrásčitá alcea). Dorůstá až 2 m, kvete malými žlutými květenstvími.
  5. Mallow stock-pink. Toto je název vytrvalé zahradní formy kultury vysoké méně než 1 m. Může být jednoduchý nebo úplný. Odrůdy: Terry Chaters Double Strain, Simple Single Mix, Tall Powder Puffs Mixed, Dwarf Majeret Mixed.

Při výběru druhu a odrůdy slézu pro sebe je třeba mít na paměti, že téměř všechny slézy lesní jsou letničky a jiné odrůdy jsou většinou trvalé. Díky chovatelům se však dá najít i trvalka lesní a naopak.

Video recenze odrůd slézu

Zahrada

Dům

Zařízení