Je možné pěstovat bavlnu na jejich chatě

pěstování bavlny Bavlna je termofilní rostlina, která se nejčastěji pěstuje v oblastech se subtropickým nebo tropickým podnebím. Pěstování bavlny je však možné i na osobním pozemku, pokud zemědělec nebo letní obyvatel přísně dodržuje důležité agrotechnické požadavky a nuance.

Jak vypadá bavlna

bavlněné pole

Bavlna je jedno nebo dvouletá bylina, která je považována za jednu z nejdůležitějších průmyslových plodin. Patří do botanického rodu Malvovs a má více než 55 odrůd, včetně bylinných, dřevnatých, jednoletých a víceletých plodin.

Jak vypadá bavlna:

 1. Rostlina má kořenový systém tyčového typu. Kořeny mohou zasahovat až 2,5-3,5 m hluboko do půdy.
 2. Stonky jsou silné, rozvětvené, vysoké až 1,6-2,1 m.
 3. Listy jsou uspořádány na řapíku a jsou střídavě připevněny ke stonku. Tvar je laločnatý, na každé listové desce je 4-5 laloků, které vypadají jako javor.
 4. Květy jsou šarlatové, sněhově bílé nebo žluté. Každá květina má 4 až 6 okvětních lístků.
 5. Po dokončení kvetení se tvoří neobvyklé plody, které vypadají jako kulatá nebo podlouhlá "krabička" obsahující semena.

zrání bavlnyPoté, co jsou bavlníková semínka plně zralá, kapsle prasknou - uvnitř nich vidíte bílou vláknitou hmotu, skládající se z dlouhých a krátkých chloupků. To je bavlna.

Na jednom keři je až 180-200 krabiček bavlny. Po dozrání lze z každého získat až 8–10 semen bavlníku.

Pěstování bavlny - základní pravidla

pěstování bavlnyPři pěstování bavlny je třeba vzít v úvahu několik agronomických požadavků. To je správná volba místa a půdy pro její setí, načasování, požadovanou úroveň vlhkosti a osvětlení.

Primární požadavky:

 1. Před výsadbou bavlny je velmi důležité si uvědomit, že při pozdní výsadbě bavlněné tobolky dozrávají až do listopadu. Předčasné setí se považuje za optimální, nejpozději do března.
 2. Bavlna je teplomilná rostlina, takže je velmi náročná na teplotu. Semena začínají klíčit při + 11 ° С, při + 2 ° С rostlina zemře. Optimální teplota pro jeho pěstování je od +26 do + 29 ° С.
 3. Dobře vyvinutý kořenový systém zajišťuje, že rostlina je vysoce odolná vůči suchu. Stále roste, ale výtěžek bavlny je výrazně snížen, takže plodina potřebuje pravidelnou vlhkost.
 4. Rostliny bavlny potřebují jednotné, rozptýlené sluneční světlo.
 5. Pro pěstování bavlny je nejlepší zvolit oblasti se solnými, zásaditě bažinatými a serozemskými půdami.

pohodlné podmínky pro bavlnuBez ohledu na to, kde se bavlna pěstuje a na jaké půdě, je třeba vzít v úvahu vysoké nároky zemědělských plodin na živiny. Pro plný vývoj a vysoké výnosy potřebuje dostatečné množství fosforu, draslíku a dusík.

Vlastnosti střídání plodin

dodržování střídání plodin

Při pěstování bavlny je třeba vzít v úvahu zvláštnosti střídání plodin ve vybrané oblasti, protože na tom závisí výnos zemědělských plodin. Nejlepší „předchůdce“ pro bavlnu je vojtěška.

fáze zrání bavlnyPlantáže vojtěšky obohacují půdu dusíkem a stimulují hromadění humusu, čímž zlepšují kvalitu odtoku půdy. Jak ukazují zkušenosti mnoha zemědělců, pěstování bavlny na pozemcích po vojtěšce zvyšuje výnosy o 40–50% při zachování vysoké úrodnosti půdy po dobu až 3 let.

Kromě vojtěšky, luštěnin, kukuřice, cukrovka a plodiny.

Příprava půdy

příprava půdyRůst a výnos bavlny závisí na tom, jak dobře je půda na daném místě připravena.

Základní pravidla přípravy:

 1. Po sklizni vojtěšky je půda oloupána pluhem. Hloubka by neměla být větší než 6-7 cm - to pomůže odstranit semena a plevele.
 2. Půda je orána dvoustupňovým pluhem do hloubky 35-40 cm, při velkém počtu plevelů jsou současně aplikovány herbicidy.
 3. Solné půdy se znovu kypří pluhem nebo kypřičem.
 4. Shnilý hnůj se zavádí do měkké půdy, po které se místo znovu rozorá.
 5. Půda je hnojena komplexními minerálními obvazy obsahujícími draslík, fosfor a dusík.

Nitrophoska nebo granulovaný superfosfát, které se aplikují v poměru 100 kg na 1 hektar půdy, se dobře hodí k hnojení půdy.

Příprava semen

semena musí být připravena k setíPřed pěstováním bavlny ze semen musí být řádně připravena. Používá se mechanická a chemická příprava. V prvním případě je nutné částečně nebo úplně odstranit polstrování na semenech, ve druhém - leptání parami kyseliny chlorovodíkové nebo sírové.

namáčení semenPoté by mělo být osivo ponecháno na čerstvém vzduchu po dobu 20-30 dnů. Poté jsou dezinfikovány síranem měďnatým, bělidlem nebo fentiuramem.klíčení bavlníkových semen

Bezprostředně před výsadbou semena podlejte vodou a nechejte 9-12 hodin máčet.

Výsadba bavlny

setí bavlnySemena bavlny mohou po setí vyklíčit, pouze pokud je teplota půdy nejméně + 10 ° C. Nemá smysl zasít plodinu do zmrzlé půdy - semena prostě zemřou.

Pěstování bavlny se provádí jak sazenicemi, tak přímým setím do otevřené půdy. Technika klíčení:

 • můžete začít pěstovat sazenice ve druhé polovině ledna nebo začátkem února;
 • nasáklá a připravená semínka zasaďte do malého květináče nebo nádoby;
 • prohloubit semeno do země o 1-2 cm;
 • zakryjte nádobu vrstvou plastového obalu nebo skla;
 • umístěte květináč na teplé a dobře osvětlené místo;
 • po 2-4 dnech se objeví první výhonky, které je třeba systematicky navlhčit;
 • když klíčky dosáhnou výšky 10-12 cm, přesaďte je do samostatných květináčů;
 • když se půda dostatečně zahřeje, přesaďte sazenice do otevřených záhonů.

Při přímém setí do otevřené půdy by měla být mezi řádky ponechána vzdálenost nejméně 55-65 cm. Do každého otvoru vložte 3-4 semena a prohloubte je o 3-5 cm. Pokud je půda louka nebo bažina, stačí k prohloubení semen o 2-3 cm.

Péče o bavlnu

péče o bavlnuJak bavlna roste, potřebuje pravidelnou péči. Vedoucí roli v péči o zemědělské plodiny připisuje její pravidelná a hojná vlhkost. Rostlinu můžete zalévat jakýmkoli způsobem - jak zalévací nádobou, tak kapací metodou.

Mladé výhonky se napojují dvakrát - po vytvoření 4–6 pravých listů a o 20 dní později, před začátkem začínající fáze. Tím zajistíte rychlé zakořenění rostliny.

Během kvetení a plodení vyžaduje bavlna maximální množství vlhkosti. Je nutné plodinu často zalévat, průměrná rychlost je asi 650-750 litrů na 1 ha výsadby. Poslední zvlhčení se provádí 7-10 dní před pádem bavlníkových listů.

Mulčování a kultivace

pěstování bavlny

Pěstování půdy se musí provádět během vegetačního období bavlny třikrát:

 1. První se provádí, když se tvoří mladé výhonky - jeho hloubka je 9-11 cm.
 2. Druhá kultivace je těsně před prvním smočením klíčků.
 3. Potřetí se půda obdělává až poté, co je dostatečně suchá.

Mulčování je důležitou součástí péče o bavlnu. K tomu je nejlepší použít organickou hmotu - slámu nebo shnilý hnůj.Bavlna by neměla být mulčována nasekanou trávou, protože vytváří příznivé podmínky pro reprodukci hmyzích škůdců.

Krmení bavlny

krmení bavlnyPři hnojení plodiny je bezpodmínečně nutné brát v úvahu klimatické vlastnosti a typ půdy v dané oblasti. Bezprostředně před setím semen je půda oplodněna superfosfátem. Poté se druhé krmení provádí během tvorby skutečných listů a poupat. K tomu se používají fosforová a potašová hnojiva.

dozrává bavlnuPři první aplikaci hnojiv je důležité dodržet vzdálenost 17-20 cm od řady, u druhé - 23-26 cm Včasné hnojení podporuje rozvoj kultury, zvyšuje počet poupat a zvyšuje výnos zemědělské plodiny.

Bavlna je jednou z nejdůležitějších plodin, jejichž pěstování je spojeno s dlouhou a namáhavou prací. Bavlna produkuje vysoký výnos pouze při přísném dodržování široké škály agrotechnických opatření a pečlivé péči.

Pěstování bavlny na parapetu - video

Zahrada

Dům

Zařízení