Bramboroví škůdci a kontrola

Colorado bramborový brouk Škůdci každoročně způsobují vážné škody jak na dačských plantážích brambor, tak na polích farem. V důsledku takového poškození trpí nejen nadzemní části rostlin a jejich kořeny, ale také se výrazně snižuje výnos. Dospělý hmyz a larvy zimující v půdě, hlízách a rostlinných zbytcích se stávají pro zahradníka jakousi opožděnou hrozbou. Aby byly výnosy trvale vysoké a vysoké kvality, je zapotřebí systém opatření pro potírání škůdců bramborových vrcholků a hlíz na území. Přečtěte si náš další článek: choroby brambor - fotografie, popis a léčba!

Colorado brouci

mandelinka

Žlutohnědé brouky, které jsou dlouhé asi centimetr a vynikají v podélných pruzích na chitinu, jsou pěstitelům brambor dobře známy a představují hlavní nebezpečí v mnoha oblastech země. Dospělí, zejména larvy, mohou úplně zničit lišty a mladé stonky. Pokud v době, kdy se tento škůdce brambor objeví, boj nebude proveden, může být výnos snížen na polovinu.

Hmyz způsobí největší škodu v době tvorby hlíz, kdy se na keřích objeví pupeny a květiny. Mnoho letních obyvatel, kteří vědí o existenci účinných chemikálií, jako je tabu na zpracování brambor, se stále nevzdávají lidových metod zacházení s bramborovým broukem a drátem. Mezi tato opatření:

 • ničení vajíček hmyzu, sběr larev a dospělých;
 • zavlažování sazenic a pěstovaných keřů pomocí rostlinných nálevů na bázi vlaštovičníku, tansy, bazalky, rybíz;
 • výsadba společně s plodinami odpuzujícími brouky, jako jsou luštěniny nebo koriandr.

Účinnou ochranou proti škůdcům bude trojnásobné ošetření výsadby velitelem, Iskrou, Mospilanem, Aktarou nebo jinými léky.

Hlavní věc je, že 20 dní před sklizní se nepoužívají žádné chemikálie.

Biologické prostředky, například Boverin, Fitoverm a Agrovertin, vykazují svůj účinek během 5-7 dnů a jsou zvláště účinné proti hlavním škůdcům vrcholků brambor, larvám.

Drátovci - škůdci a kontrola brambor

Dráty škůdců bramborHouževnaté až 3 cm dlouhé larvy žlutého brouka se živí šťavnatými podzemními výhonky, kořeny a hlízami. Mají obzvláště rádi pšeničnou trávu, a proto, když se tyto škůdce brambor vyskytnou, měl by být boj proti nim zahájen odstraněním této plevele. Hlízy postižené drátovcem jsou skvrnité otvory, často postižené hnilobou, hlísticemi a chorobami brambor.

Svou úrodu můžete chránit před nebezpečným škůdcem pomocí:

 • aplikace hnojiv obsahujících amoniak;
 • vápnění půdy ke snížení její kyselosti;
 • plodiny návnadových rostlin;
 • časté kypření půdy a ničení plevelů
 • ošetření před setím insekticidy nebo použití chemikálií, jako je Taboo, k ošetření brambor během výsadby.

Insekticidní obvaz sadby a ošetření brázdami Taboo pomáhá chránit rostliny po dobu 45 dnů.

Kromě toho je lék účinný proti bramborovému bramboru, mšicím a křískům. V tomto případě jsou ochranné vlastnosti zachovány po dobu až 35 dnů.

Cikády

CicadcaNavenek podobní mšicím nebo blechám se tito škůdci bramborových vrcholků živí rostlinnými šťávami, což způsobuje vážné poškození výsadby:

 • V místě vpichu se nejprve vytvoří skvrny a poté tkáně poškozených částí pouzdra úplně odumírají.
 • Poškozené oblasti se stávají cestou bakteriální flóry, spór plísní a dalších zdrojů infekcí.
 • Samotný hmyz přenáší nemoci, které jsou nebezpečné pro noční stíny, včetně stolbur.

K ochraně sazenic před křískami bude užitečné použít insekticidy Kruiser a Tabu k ošetření brambor ještě předtím, než vstoupí do půdy. A pomocí Karate Zeon můžete zničit křískotky kolem výsadby brambor.

Bramborová blecha - listový škůdce

Bramborová blechaRůzné druhy brouků jsou také běžné po celém světě. Dospělí brouci, až 3 mm dlouhý, jsou škůdci brambor. A tenké, se třemi páry nohou, larvy vyvíjející se na kořenech, v letech příznivých pro hmyz, mohou způsobit ztrátu zdravých keřů a většinu sklizně. Pozdní výsadba hlíz a suché horké počasí přispívají k porážce.

Stopy po blechách bramborových si můžete všimnout podle charakteristických otvorů a jam na povrchu listů.

Bramborový list poškozený blechamiKromě tabu lze jako prostředek ochrany a kontroly škůdce brambor každých 10 dní použít fosfamid s koncentrací 0,2%. Dospělí jsou chyceni pomocí pastí na lepidlo. A na malých předměstských plantážích je účinný postřik heřmánkovým nebo tabákovým prachem smíchaným s popelem ze dřeva.

Bramborové hlístice: známky poškození a kontrolní opatření

Brambor zlatýJe téměř nemožné zkoumat mikroskopické škrkavky na vlastní oči. Ale stopy přítomnosti háďátka zlatého na fotografii a pouhým okem jsou jasně viditelné. Jedná se o proso podobná zrna cyst škůdců, která pokropí kořeny infikované rostliny. V této formě škůdce přezimuje a může zůstat životaschopný po dobu nejméně 10 let. Keře postižené hlísticemi jsou navenek depresivní a zaostávají v růstu. Charakteristickým znakem kontaminace půdy hlísticemi je zažloutnutí spodních listů na bramborových keřích. Pokud je taková rostlina vytažena, všimnete si vláknitých kořenů s malými hlízami. A někdy se brambory vůbec netvoří.

Hlíza postižená háďátkem kmenovýmPokud jsou výsadby ovlivněny háďátkem bramborovým, příznaky jeho přítomnosti na hlízách vypadají jako depresivní šedé skvrny, které v průběhu času rostou a praskají. Tkáň pod postiženou slupkou získává hnědý sypký vzhled a shluky samotných škůdců se nacházejí na hranici se zdravou dužinou.

Háďátko žlučové, parazitující na podzemní části bramborových keřů, včetně hlíz, poškozuje rostliny, což nakonec vede k jejich smrti. Na místech, kde červy pronikají, a v oblastech jejich životně důležité činnosti se objevují hálky - zahušťování až do průměru 1,5 mm. Tyto výrůstky, které na kořenech a hlízách zanechal škůdce brambor, z fotografie vidíte, jak postupně rostou, splývají a vedou k deformaci hlíz a rostlinných orgánů. Bakterie a houby se snadno usazují v poškozené tkáni.

Bramborové pole zasažené háďátkemHlístice se snadno přenášejí do půdy pomocí rostlinného materiálu a půdy. Zahradnické nářadí, obuv a dokonce i voda se mohou stát zdrojem infekce. Proto se před výsadbou doporučuje hlízy umýt štětcem pod tekoucí vodou a po vykopání keřů postižených škůdcem je opatrně přenést z hřebenů a spálit. Pokud jsou v půdě žlučníky, stonky nebo zlaté hlístice, je oblast distribuce škůdců jasně viditelná na fotografii místa.

Aby se zabránilo poškození hlíz červy, výsadba se provádí co nejdříve a upřednostňují se nejranější odrůdy, jejichž zrání je kratší než 60 dní - vývojový cyklus hlístic.

Rostlina postižená kořenovým nematodemOchrana proti škůdcům brambor a jejich kontrola v případě hlístic zahrnuje:

 • při použití rezistentních odrůd;
 • v souladu s pravidly střídání plodin, spočívající ve změně plodin nejméně každé 3-4 roky;
 • v plodinách v místech, kde rostou brambory, luštěniny, kukuřice a vytrvalé trávy, které čistí půdu od škůdců.
 • při použití chemikálií pro zpracování půdy, například thiazonu, karbamidu, karbidu nebo heterofosu.

Lopatka na brambory

Lopatka na bramboryNeškodně vypadající hnědé nebo šedé můry jsou vážnými škůdci brambor a boj proti nim, nebo spíše proti jejich housenkám, by měl být prováděn pouze komplexně. Tento hmyz je nenáročný a vyskytuje se všude, ale zvláště dobře se zakořenil ve stinných rozích s vysokou vlhkostí. Vejce kopečku, často přezimující na pšeničné trávě, se na jaře promění v larvy a přejdou na brambory a další noční stíny.

Larva naběračky bramborJe jasně vidět, jak se škůdce brambor na fotografii, ohlodávající stonek přes kořenový krček, dostane dovnitř a poté pronikne do nedalekých hlíz a keřů a způsobí poškození mnoha rostlin.

Můžete bojovat proti kopečkům brambor:

 • odstraněním plevelů z obilovin;
 • používání feromonových pastí;
 • ovlivnění škůdců insekticidy.

Bramborový můra

Bramborový můraTento hmyz, který na fotografii vypadá jako kopeček brambor, se vyvíjí nejen v letních měsících. Je také aktivní v podmínkách skladování při teplotách nad 10 ° C. Během teplého období je bramborový můr schopen vydržet až osm generací, a pokud dospělí vážně nepoškodí úrodu, pak housenky poškodí jak hlízy, tak zelenou část keře.

Larva bramborového můryNa místech, kde se nacházejí známky škůdce brambor, je nutné:

 • pečujte o skladování brambor při teplotě nepřesahující 5 ° C;
 • používejte pouze zdravý sadbový materiál;
 • výsadba vyhřívaných hlíz co nejdříve;
 • hilling sazenice vysoká;
 • provádět hluboké kopání jak na jaře, tak na podzim;
 • bojovat proti samému setí divokého hnízda;
 • choulí keře vysoko,
 • před vykopáním hlíz rozřízněte a zničte vrcholy.

Ošetření vyhloubených hlíz lepidocidem zabraňuje rozvoji škůdců. Pomůže bramborové můry v postelích chemické ošetření, podobné těm, které se používají v boji proti bramborovému bramboru Colorado a dalším škůdcům bramborových vrcholků. Na konci srpna lze ošetření bramborových můr a kopečků opakovat. To zabrání tomu, aby housenky sestoupily ke kořenům.

Pokud je cílem zahradníka vysoký výnos vysoce kvalitních hlíz, měla by být prevence reprodukce bramborových škůdců a boj proti nim povinnými komplexními opatřeními na místě.

A tady se nelze obejít bez systematického sledování stavu rostlin a bez vytváření příznivých podmínek pro růst brambor na plantáži.

Bramboroví škůdci a kontrola - video

Zahrada

Dům

Zařízení