Výběr odrůd thuja pro živé ploty

živý plot thuja Živý plot si v Rusku získává popularitu. Mnoho návrhářů krajiny používá ve svých projektech místo tradičního plotu zelenou zeď. K jeho tvorbě jsou vhodné rostliny, které se po prořezání dobře zotaví. Zimní odolnost a rychlost růstu sazenic nemají malý význam.

Pokud vysadíte rostliny, které nejsou odolné vůči zimě, v oblasti rizikového zemědělství, například na Sibiři, pak živý plot velmi utrpí: listy spadnou a výhonky a kořenový systém sazenic zamrznou.

Rychlé zotavení pomůže živému plotu po prořezání znovu získat dekorativní vzhled, proto je nejlepší zasadit rostliny, které pozitivně reagují na tvorbu.

Rychlost růstu sazenic ovlivňuje rozestup mezi rostlinami. Čím více je roční růst, tím méně rostlin je potřeba. To vám ušetří rozpočet při nastavování zajištění.

Thuja splňuje všechna tato kritéria. Tento strom je mrazuvzdorný a odolný, takže je vysazen v oblastech s chladným podnebím v krocích od 3 m do 5 m. Existuje více než 150 odrůd thuja. Nejoblíbenější mezi nimi:

  • Brabant;
  • Smaragd;
  • Kompaktní peramidalis;
  • Columna.

Všechny tyto odrůdy nevstupují do fáze nekontrolovaného růstu, což umožňuje, aby byl živý plot po dlouhou dobu dekorativní. Zvažme tyto odrůdy podrobněji.

Brabant

Thuja odrůdy Brabant v jedné výsadbě dosahuje výšky 15 m. V živém plotu strom dorůstá až 9 m. Při dobrém zalévání je roční růst 50 cm. Na šířku roste thuja skromněji: o 10–15 cm ročně.

Smaragd

Na rozdíl od ostatních odrůdy Smaragd v zimě si zachovává tmavě zelenou barvu. V živém plotu se vrcholky stromů neuzavírají. Stromy rostou mnohem pomaleji než Brabant.

Použijte Smaragd v kompozicích s okrasnými keři. Tyto stromy také vypadají skvěle v jednotlivých výsadbách.

Peramidalis kompaktní

Tato odrůda dostala své jméno kvůli pyramidální koruně. Považuje se za nejvhodnější pro živé ploty. Tui Peramidalis compacta dosahuje výšky 5 m.

Západní Columna

Western Columna je nejslibnější odrůdou pro živé ploty. Stromy dorůstají až do výšky 9 m. Roční růst je 20 cm. Strom má velmi úzkou korunu, proto by měl být krok výsadby při vytváření živého plotu snížen na 1 m. Pokud je zasadíte na velkou vzdálenost, můžete vypadat podobně jako cypřiše Toskánsko.

Zahrada

Dům

Zařízení