Pěstujeme abutilon ze semen - jemnosti setí

semeno abutilone Abutilon je vždyzelený keř a patří do čeledi Malvaceae. Doma může rostlina dosáhnout výšky až 1,5 m, i když v přírodě existují vzorky a vyšší (až 3 m). Rostlina si získala popularitu díky svým krásným velkým listům a bohatému kvetení, které může trvat téměř až do nástupu zimy.

Abutilon se také nazývá „javor vnitřní“ - jeho listy jsou tvarem velmi podobné tomuto stromu.

Jednou z metod reprodukce abutilonu, široce používanou doma, je metoda sazenic. V obchodech není vždy možné najít hotový keř, ale nákup semen není problém. Rostlina získaná ze semen bude navíc odolnější a vytrvalejší a samotná semena mají dobrou klíčivost. Hlavní věc je, že jsou čerstvé.

Ošetření osiva před setím

Pro pěstování sazenic abutilonu by měla být odebrána semena shromážděná před více než dvěma lety. Jinak se jejich klíčení sníží na polovinu.

Semena by měla být zralá a tmavě zbarvená - pokud jsou semena světlá, znamená to, že byla sbírána brzy a neměla čas dozrát, takže je nepravděpodobné, že by vyklíčila. Semena nevypučí, i když je jejich skořápka poškozena, a v této podobě byla uložena.

Před setím musí být semena řádně připravena, což výrazně zvýší klíčivost:

  1. Každé osivo potřete jemným smirkovým papírem, abyste zanechali hrubé stopy (to umožní líhnutí klíčků).
  2. Složte semínka do bavlněného sáčku.
  3. Vytvořte roztok stimulující růst a sáček s ním nasyťte na talířku.
  4. Semena nechte přes noc.

Jakou půdu zasít?

Pro pěstování sazenic je vhodný univerzální substrát. Pokud to není možné koupit nebo existuje touha připravit půdu sami, musíte promíchat:

  • 2 díly rašelina a listnatá země;
  • jedna část písku (řeka) a perlitu.

Jak správně zasít abutilon?

Naplňte nízký podnos s víkem zeminou, hojně navlhčete a rozložte semena po povrchu. Doplňte je malou vrstvou zeminy a znovu nastříkejte.

Pro prevenci chorob by měl být substrát nejprve vylit zředěným manganistanem draselným.

Zavřete podnos víkem a položte jej na světlý parapet. Požadovaná teplota pro klíčení semen by měla být udržována v rozmezí 22-25 stupňů Celsia.

Jak se starat o sazenice abutilonu?

Během období klíčení je nutné misku čas od času otevřít, aby se odpařil kondenzát a zvlhčila se půda. Když se klíčky objeví (obvykle to trvá 3 týdny), musí být postupně zvyklé na klima v místnosti a postupně zvyšovat čas strávený mimo skleník. Poté lze kryt sejmout.

Začnou se sbírat do samostatných šálků, když keře vytvoří 1-2 pravé listy. Je lepší vzít malé nádoby, aby abutilony nevynakládaly energii na plnění hrnku kořeny, ale na vytvoření kompaktního keře.

Výsev osiva abutilon pro sazenice - video

Zahrada

Dům

Zařízení