Pěstování avokáda doma

Po zakoupení avokáda jsou dobrá semena. Chci je zkusit zasadit. Řekněte mi, je to možné a jak doma roste avokádo?

avokádo Dnes nikoho nepřekvapíte přítomností tropických rostlin v domě nebo bytě. Jednou z těchto exotických plodin je avokádo nebo „aligátorská hruška“. Tento nádherný strom se pěstuje ve své domovině, aby získal zdravé avokádové ovoce, ale v domě slouží spíše pro dekorativní účely.

Přečíst článek: jak pěstovat avokádo?

Rozdíly mezi domácím a zahradním avokádem

V přírodě má dospělé avokádo působivou velikost. Často se jedná o obrovské, 20 metrů vysoké stromy, jejichž hlavní hodnotou jsou plody. Doma také avokádo roste velmi rychle, jeho roční růst může dosáhnout 1 m. Navzdory tomu výška dospělého stromu zřídka přesahuje 2,5 m kvůli omezenému prostoru hrnce.

Obecně se jedná o vždyzelenou kulturu, ale i když listy spadnou, brzy se na větvích objeví nové. Avokádo, stejně jako všechny tropické plodiny, má velmi rádi teplo, takže v místním podnebí roste hlavně v interiérech nebo ve sklenících.

V oblastech s teplým podnebím lze vanu vyndat na léto pod širým nebem, je však třeba se vyvarovat průvanům, které jsou pro avokádo škodlivé.

Ve vnitřních podmínkách rostlina kvete a rodí velmi zřídka a ne dříve než 4 roky života a plody jsou ve srovnání se zahradními exempláři skromné.

Funkce přistání

výsadba avokáda

Pro množení avokáda se používá metoda semen, protože řízky se velmi těžko zakořenují a je velmi obtížné je získat. Ale čerstvé a zralé avokádo si můžete koupit v obchodech téměř po celý rok. Vyjmutá kost slouží jako vynikající semenný materiál, klíčí téměř vždy, i když to bude trvat hodně času (od 1 do 6 měsíců). Nová rostlina si ale zachová všechny odrůdové vlastnosti.

Existují dva způsoby, jak klíčit kost:

  • ve vodě;
  • ve výživném sypkém substrátu, který se skládá z písku, zeminy a humusu ve stejném poměru.

V obou případech musí být osivo ponořeno do poloviny a při klíčení ve vodě se nesmí dotýkat dna nádoby. K tomu je upravena lepenka nebo je kost spuštěna do vody podle hmotnosti pomocí párátků jako podpory.

Po určité době se kost zvětší a otevře a z praskliny vyroste růžový výhonek.

Funkce péče

mladé avokádo

Kromě tepla avokádo potřebuje hojné a časté zalévání a postřikování. Jedinou výjimkou je období zimování, zejména pokud se koná v chladné místnosti. Čím nižší je pokojová teplota, tím méně často by měla být rostlina zalévána.

Pravidelné prořezávání stromu je předpokladem pro pěstování avokáda doma. Bez něj bude koruna vzácná a samotná rostlina se roztáhne. Chcete-li to provést, na jaře po 8 listech musíte štípnout výhonky. Vznikající boční větve jsou po 5 listech sevřeny.

Rychlý růst avokáda vyžaduje roční stromek. Velké vzorky se znovu načtou jednou za tři roky.

Avokádo doma - video

Zahrada

Dům

Zařízení