Pěstujeme abutilon ze semen doma

Domácí květina abutilon Domácí květina abutilon je rostlina pocházející z tropů. Abutilon patří do malvaceous rodiny, jejíž jasnými představiteli jsou růže růže, milovaná letními obyvateli a pokojové rostliny ibišek... Abutilon se pěstuje ze semen, snad řízky nebo získáváním sazenic. V domácích podmínkách je to spíše domácí vnitřní květina, která v létě žije na balkóně. V teplých zónách rostou abutilony na záhonech a používají se v krajinářském designu.

Abutilon jako pokojová rostlina

Mladý kvetoucí abutilone

Rychle rostoucí nenáročný keř je připraven kvést po celý rok, pokud jsou vhodné podmínky. Ale taková péče je možná pouze ve sklenících. Doma hojné kvetení pokračuje od časného jara do pozdního podzimu. Velmi dekorativní, četné velké květy, javorové listy a rychlý růst dělají z květiny domácího mazlíčka.

Vnitřní javor roste na lehké, úrodné půděRostlina abutilon nebo vnitřní javor roste dobře na lehké, úrodné půdě s dobrým osvětlením, ale bez přímého slunečního záření. Při odchodu je třeba dodržovat rovnováhu vlhkosti hliněného kómatu, protože rostlina vylučuje zeleň s nedostatkem nebo přebytkem vlhkosti. Zimní údržba by měla být prováděna v 10-15 0, velmi mírný zalévání.

Reprodukce abutilonu semeny

Nejlepší metodou chovu je pěstovat abutilon ze semen. Semena lze získat doma nebo zakoupit ve specializovaném obchodě. Sazenice jsou v prodeji mnohem méně často a zakořenění není vždy úspěšné. Kromě toho je vždy zajímavé pokusit se vypěstovat krásnou rostlinu od nuly, abyste ji mohli dát někomu z vašich blízkých.

Po odkvětu se vytvoří semenné luskyZískání semen je možné, pokud je poblíž několik rostlin. K opylování v přírodních podmínkách dochází přenosem pylu hmyzem a větrem. Pro vnitřní použití použijte měkký kartáč na pyl.

Zralá semena se používají k množení abutilonuV důsledku opylování se tvoří tobolka se semeny pokrytými tvrdou skořápkou. Semena zůstávají životaschopná nejdéle dva roky. Při pěstování hybridů lze odrůdové vlastnosti rozdělit, když jsou zasety semeny.

Semeny se množí pouze odrůdový abutilon.Pro získání silné zdravé rostliny je třeba vzít v úvahu zvláštnosti setí a pěstování abutilonu ze semen. Tyto zahrnují:

  • potřeba půdy pro setí:
  • předběžná příprava semen;
  • režimy teploty a zalévání;
  • načasování klíčení, vychystávání;
  • zejména v péči o sazenice.

Pro setí se používá substrát jako obvyklá směs pro pěstování sazenic zahradních plodin, ale přidává se do něj písek a perlit. Zkušení pěstitelé květin doporučují parní substrát pro dezinfekci, na dno položte vrstvu drenáže, kterou může být keramzit, oblázky nebo dokonce drcené jehly z jehličnatých stromů. Rostliny zasety rašelinové pilulky.

První výhonky abutilonuPůdní směs se nalije do krabice, bude stát až do klíčení na teplém a světlém místě. Pokud se abutilon pěstuje na ulici, aby se v létě rozkvetlo, měla by se semena zasít na začátku ledna. Kvetení přijde šest měsíců po zasetí.

Mladý abutilon rostePříprava semen spočívá ve zničení horní skořápky. Za tímto účelem jsou semena ošetřena jemným brusným papírem nebo jiným tvrdým nástrojem. To je třeba mít na paměti, protože bez zničení horní skořápky kůží nebo jinou metodou se sazenice neobjeví.Poté by měla být semena namočena na jeden den do epinu, kořenů nebo jiných stimulantů. Klíček se brzy neobjeví. Proto je lepší očekávat výsledek zabalením semen do mírně vlhkého hadříku a počkejte, až semena dozrají.

Mladé sazenice abutilonu lze vysadit venkuPokud je rostlina pěstována pro vnitřní použití, bude nejlepším časem pro pěstování sazenic jaro, kdy se příroda probudí. Nádoba, do které jsou zaseta semena abutilonu, by měla být mělká, setí je povrchní, půda je posypána pouze 5 mm. Ujistěte se, že jste krabici nainstalovali do teplého a jasného rohu pokrytého sklem. Pokojová teplota je dobrá pro klíčení. Během vývoje sazenice je půda zvlhčena shora, což zabraňuje jejímu vysychání.

Sazenice se pěstují v malých skleničkách ve speciálním substrátuSazenice se objeví za dva až tři týdny. Podle klasického schématu vývoje děložních listů, aby nedošlo k prodlouženému stonku, musí být rostlina v prvním týdnu umístěna k oknu, ale zároveň musí být teplá hliněná hrudka. Možná s tlustým ubrouskem pod dnem.

Když se objeví první pravý list, rostliny se ponoří do šálků o průměru 7 cm. Sazenice v nich stráví 3 měsíce a celý substrát zaplní kořeny. S náležitou péčí během této doby se sazenice promění v mladý keř, který po přenesení do velké nádoby začne kvést.

První květ abutilonu se objeví 6 měsíců po zasetíVýhody a nevýhody pěstování abutilonu ze semen:

  • semena lze zakoupit vyzvednutím přesně vaší oblíbené odrůdy;
  • samorostlé rostliny ze semen jsou odolnější vůči pokojovým podmínkám bytu, kde vznikly;
  • pěstováním několika rostlin můžete získat semena a vypěstovat zcela nový hybrid.

Semena Abutilon mají krátkou dobu klíčeníMěli byste si však být vědomi, že doba klíčení semen abutilonu je omezená, setí by mělo být provedeno ihned po zakoupení materiálu. Ne vždy hybridní odrůdy ze semen mají stejný dekorativní efekt.

Každý rok musíte převést vnitřní abutilon, pokaždé, když zvýšíte kapacitu hrnce. Použijete-li nádobu pro růst, zpomalí se nejen kvetení, ale také růst zelené hmoty, dokud nebude hliněná hrudka naplněna kořeny.

Udržování rostliny venku

Přesazení rostliny do velké nádobyPři dobré péči začne rostlina abutilon kvést ve čtvrtém měsíci. Vystavení přímému slunečnímu světlu může způsobit, že listy zesvětlí a spadnou. Užitečné jsou však paprsky, které na rostlinu krátce zasáhnou. Pokud vnitřní javor začne ztrácet listí, musíte hledat důvod, proč opouštět nebo usazovat škůdce.

Úžasný květ abutilonu na balkóněV létě se domácí abutilon na balkóně cítí mnohem lépe než v místnosti. V tomto případě by měl být keř zastíněn před přímým slunečním zářením a sledovat vlhkost půdy. Při odjezdu v létě do země nebudou žádné problémy s domácí květinou. Rostlina potěší svou krásou na otevřeném prostoru. Abutilion v zemi by měl být umístěn ve stínu stromů, na místě chráněném před větrem a přímým slunečním světlem. Pokud vykopáte rostlinu v květináči, pak na podzim můžete odříznout plazené kořeny a přesadit je do velké mísy. Tyto rostliny nemohou na zahradě vydržet zimu.

Pěstování abutilonu ze semen - video

Zahrada

Dům

Zařízení