V letních chatkách pěstujeme exotický bobulovitý žlutý meloun

exotický bobule žlutý meloun Žlutý meloun se nedávno objevil na pultech ruských supermarketů, ale znalci sladkých bobulí si svou jemnou medovou chuť a neobvyklou barvu dřeně už zamilovali. Ve vzhledu se neliší od obvyklého melounu - má zelenou kůru s tmavými pruhy, ale šťavnatá melounová dužina přitahuje pozornost bohatou zlatožlutou barvou. Můžete pěstovat neobvyklý žlutý meloun ve svém vlastním dachu, dodržovat pravidla zemědělské technologie.

Historie vzniku žlutého melounu

výsledek výběru

Existuje mnoho názorů a teorií, proč je meloun uvnitř žlutý. Někteří si jsou jisti, že to byl výsledek použití GMO. Jiní jsou přesvědčeni, že žluté bobule jsou plodem křížení mezi běžným melounem a melounem.

Ve skutečnosti byl vznik tohoto neobvyklého bobule výsledkem křížení kultivovaného červeného a divokého afrického melounu. Divoké vodní melouny jsou nevhodné k lidské spotřebě ve své přirozené formě, protože jejich maso má příjemnou, vodnatou chuť.šťavnatá žlutá melounová dužina

Hlavní rysy žlutého melounu:

 • slupka je světle zelená s pruhy tmavé kontrastní barvy;
 • některé odrůdy nemusí mít na slupce pruhy;
 • průměrná hmotnost melounu je 5-8 kg;
 • tvar může být kulatý nebo podlouhlý;
 • dužina je šťavnatá, citronově žlutá nebo broskvová;
 • se liší v minimálním počtu semen nebo jejich úplné nepřítomnosti;
 • díky zvýšené koncentraci cukru (až 10–12%) mají sladkou, medovou chuť.

Mezi regiony, kde rostou žluté vodní melouny, patří Španělsko, Thajsko, Středomoří.

V Rusku se úspěšně pěstují „slunečné“ bobule. Současně jsou pro meloun vhodné jak centrální oblasti, tak chladné klimatické podmínky Sibiře a Uralu. Pokud však bobule při pěstování ve středomořských zemích dosahuje 8–10 kg, pak je pro ruské klima maximální limit 4–5 kg.

Užitečné vlastnosti žlutého melounu

žlutý meloun a jeho blahodárné vlastnostiPopularita žlutého melounu je způsobena nejen sladkou chutí a neobvyklou barvou buničiny, ale také mnoha blahodárnými vlastnostmi. Toto bobule je vynikajícím zdrojem vitamínů A, B, C, E, PP, železa, vápníku, hořčíku, sodíku a dalších mikro a makro prvků.

Výhody žlutých melounů:

 • zlepšuje imunitu díky vysoké koncentraci kyseliny askorbové;
 • stimuluje práci gastrointestinálního traktu;
 • zlepšuje stav vlasů, nehtů a pokožky;
 • odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla a zabraňuje otoku;
 • urychluje čištění od toxinů a toxických látek;
 • zlepšuje vidění;
 • snižuje projevy anémie nasycením těla železem;
 • posiluje kardiovaskulární systém.

Meloun se žlutou dužinou patří k nízkokalorickým potravinám - jeho nutriční hodnota je pouze 36 kcal na 100 g. Bobule navíc neobsahuje prakticky žádný cholesterol a tuky, což je velmi užitečné pro lidi na dietě nebo trpící aterosklerózou.

Žlutý meloun má několik kontraindikací. Toto neobvyklé bobule by se nemělo používat při selhání ledvin, cukrovce, onemocněních gastrointestinálního traktu, zejména při exacerbaci.

Žlutý meloun - oblíbené odrůdy

nejlepší odrůdy žlutého melounuDíky úsilí chovatelů bylo vyšlechtěno několik desítek odrůd žlutého melounu, určených k pěstování v různých klimatických podmínkách.

Nejoblíbenější odrůdy:

 1. Lunny F1 je nejznámější a nejrozšířenější odrůda žlutého melounu, který si v Rusku získal popularitu díky své vynikající odolnosti proti chladu. Buničina je zlatožlutá s příjemnou příchutí manga. Doba dozrávání - až 73-76 dní.žlutá melounová odrůda Lunny
 2. Žlutý drak je časně zralý druh, který se vyznačuje podlouhlým tvarem a průměrnou hmotností 4–6 kg. Buničina je oranžově žlutá s medovou příchutí. Doba zrání až 60 dnů.stupeň Žlutý drak
 3. Golden Grace je populární hybrid původem z Holandska. Liší se dobrou mrazuvzdorností a velkými plody se zlatožlutou dužinou a malými průhlednými semínky. Průměrná doba zrání je 78-83 dní.Golden Grace meloun
 4. Yanosik je odrůda žlutého melounu v polovině sezóny, která zrála za 78-80 dní. Plody jsou podlouhlé a malé - až 4–6 ks. Buničina je šťavnatá, sladká, s medovými odstíny.žlutý meloun Yanosik
 5. Prince Hamlet je odrůda chovaná ruskými chovateli. Jedná se o časně zralý druh - zrání melounu netrvá déle než 65-68 dní. Buničina je světle citronové barvy, chutná jako ananas.princ Hamlet

Mezi další oblíbené odrůdy žlutého melounu patří Imbar, Peach, Primagold, Yellow Gold a Kawbuz.

Vlastnosti rostoucího žlutého melounu

rostoucí žluté vodní melounyŽlutý meloun je poměrně náročná plodina. Pěstuje se jak sazenice, tak semena. K tomu je nutné vzít v úvahu zvláštnosti pěstování žlutých melounů - potřebu slunečního záření, tepla, vysoce kvalitní půdy a pravidelného zavlažování.

Chcete-li pěstovat žluté vodní melouny, musíte připravit plochu s volnou, výživnou půdou. Nejlepší je zvolit oblasti s písčitou nebo písčitou půdou. Doporučuje se nakrmit půdu na podzim humus nebo komplexní minerální hnojiva.

Pěstování sazenic

pěstování sazenic žlutých melounůSemena žlutých melounů lze zasít pro sazenice ve druhé polovině března nebo začátkem dubna. Pro pěstování sazenic je nejlepší připravit malé rašelinové hrnce o objemu nejvýše 300 ml.

Před zasetím musíte připravit semena - za tímto účelem je namočte na 2-4 hodiny do ohřáté vody. Poté semena naplňte slabým roztokem manganistanu draselného, ​​po hodině opláchněte čistou vodou a osušte.

Připravte si semenáčkový substrát - smíchejte humus, rašelinu a říční písek ve stejném poměru. Nalijte dřevěný popel do připraveného podkladu (20–22 g na 1 kg půdy). Můžete také použít hotové zalévací médium pro dýňové plodiny.

Výsadba sazenic:

 • naplňte hrnec substrátem 2/3;
 • zalijeme ohřátou vodou;
 • nalepte 2-3 semena do substrátu;
 • posypeme připraveným substrátem a nalijeme;
 • zakryjte hrnec plastovým obalem;
 • umístěte na teplé a světlé místo.

Jakmile se objeví první výhonky, je třeba je zalévat každé 2 dny malým množstvím vody. V polovině května mohou být zralé sazenice přesazeny do otevřeného terénu.

Transplantujte do otevřené půdy

výsadba sazenic melounuKdyž se na sazenicích objeví 3-4 silné, skutečné listy, lze je přesadit do otevřeného terénu. Nejlepší je vybrat si slunné, dobře osvětlené oblasti chráněné před průvanem. Před výsadbou sazenic musí být půda dvakrát uvolněna, naposledy - těsně před opětovnou výsadbou melounů.

Pro výsadbu melounů připravte jednotlivé otvory a ponechte mezi nimi vzdálenost 70-80 cm. Musíte zasadit mladé výhonky hluboko, aby jejich kořenový límec byl pokryt půdou, jinak by křehké sazenice mohly být poškozeny větrem.

Péče o žluté vodní melouny

organizace zavlažováníSprávná péče zajistí bohatou sklizeň velkých, sladkých melounů žluté barvy.

Základní pravidla péče:

 1. Ihned po výsadbě na otevřeném terénu zalévejte vodní melouny každé 2 dny, po 2-3 týdnech potřebují méně zalévání, ne více než dvakrát týdně.
 2. Před fází květu musí být postel s melouny 2-3krát uvolněna.
 3. První vrchní obvaz se aplikuje 2 týdny po výsadbě sazenic - k tomu můžete použít dusičnan amonný, humus nebo fosfor-draselná hnojiva.

mulčování výsadby melounuŽlutý meloun je chutná, zdravá a neobvyklá pochoutka.Je-li to žádoucí, a v souladu s pravidly zemědělské technologie bude mít každý letní obyvatel na místě možnost pěstovat barevné a exotické bobule.

Jak chutná tento žlutý meloun - video

Zahrada

Dům

Zařízení