Pěstování abutilonu doma

Jasný květ abutilonu Pro mnoho pěstitelů se abutilon stává ztělesněním snu o ideální pokojové rostlině, která kombinuje nenáročnost, dlouhé barevné kvetení, vysokou rychlost růstu a snadné potomky.

Se spoustou výhod je hlavní věcí, která věnuje pozornost rostlině, jednoduché nebo párové květiny, které se objevují v paždí a po mnoho měsíců tvoří na keři svěží čepici. Doma je abutilon velký vytrvalý keř vysoký až dva nebo tři metry. Nejbližší příbuzný známých Rusů sléz nebo marshmallow léčivé, abutilone v obtížných klimatických podmínkách naší země lze pěstovat pouze jako hrnková kultura. Ale i v této podobě vykazuje rostlina pojmenovaná podle charakteristického tvaru listů „domácí javor“ všechny své nejlepší vlastnosti.

Abutilon ve skleníku

Doma abutilon rychle roste a za několik let se může stát velkým stromem nebo keřem. Aby zelený mazlíček nezabýval životní prostor potřebný pro lidi, je lepší pěstovat abutilony hybridního původu v bytě s kompaktnější korunou a velkými květy ve tvaru poháru různých barev.

Jaké jsou podmínky pro uchování takové neobvyklé pokojové rostliny? A jaká je údržba abutilonu, aby jej od jara do pozdního podzimu zdobily světlé květinové zvony?

Teplota obsahu abutilonu

Při vysokých teplotách vzduchu se stříká abutilonNavzdory jižnímu původu kultury není pro Abutilon pobyt v neustále teplém vzduchu v bytě vůbec užitečný. V přírodě roste v oblastech, kde je rozdíl mezi zimními a letními teplotami asi 10 stupňů. Proto lanovku nebo „domácí javor“ často najdete v zimních zahradách nebo sklenících a doma má abutilone teplotu:

 • od 20 do 26 ° C v létě;
 • 12 až 15 ° C v zimě.

Pokud je rostlina vyřazena na verandě nebo lodžii, je třeba si uvědomit, že když teplota obsahu abutilonu klesne pod 5–10 ° C, začne pociťovat vážné nepohodlí. A při dlouhodobém pobytu ve studeném vzduchu kape kultura zeleň. Teploty pod nulou a vystavení průvanu jsou pro rostlinu extrémně nebezpečné. Chlad však není jediným nepřítelem abutilonu.

Pokud se vzduch ohřeje na 30 ° C, můžete očekávat, že rostlina přestane vytvářet pupeny a dokonce bude vylučovat stávající. Abutilonu trpícímu obsahem vysokých teplot můžete pomoci pravidelným postřikem nadzemní části rostliny. K tomu použijte pouze teplou měkkou vodu.

Když v zimě ovlivňují topná zařízení kvalitu vzduchu v místnosti, dobrou ochranou proti teplu se stane clona z netkaného materiálu nebo fólie, která chrání okenní parapet před obytným prostorem.

Osvětlení při pěstování abutilonu

Tvorba koruny abutilonu závisí na kvalitě osvětlení.Abutilon je fotofilní a doma potřebuje jasné rozptýlené osvětlení, které však není škodlivé pro listy. Pokud není dostatek světla, neměli byste čekat na bohaté kvetení. Při pěstování abutilonu s pestrými nebo téměř bílými listy je správnější rostlinu trochu zastínit, aby se zachoval jedinečný vzor na listech.

Doma se abutilony cítí skvěle na parapetech směřujících na východ, jihovýchod, západ nebo jihozápad. Jižní okna se neobejdou bez ochrany před poledním sluncem a severní strana neposkytne požadované množství světla.Kvalita osvětlení přímo ovlivňuje, jak kompaktní bude koruna pro rostlinu, protože ve stínu se výhonky znatelně prodlužují, listy se ztenčují, tvorba a prořezávání abutilonu je obtížnější.

V letních dnech abutilon perfektně reaguje na to, že je na slunné verandě nebo balkonu, a někdy se rostliny úspěšně přenesou do zahrady nebo dokonce přesadí na otevřený povrch.

V takovém případě vyberte klidnou oblast v částečném stínu a také se ujistěte, že abutilon je udržován při teplotě v mezích popsaných výše. Na čerstvém vzduchu zvíře dobře roste a kvete, a když je zima, může být chráněno čepicí z krycího materiálu.

Vlastnosti zavlažování při péči o abutilon

Pro svěží kvetení musíte dodržovat pravidla zaléváníAbutilons dobrovolně „pijí“ doma, což je patrné zejména v horkých letních dnech, stejně jako v teplém suchém vzduchu v místnosti, kde funguje topení. Zpoždění glazura během aktivního vegetačního období to nutně vede k vadnutí listí a v některých případech dokonce ke ztrátě pupenů a smrti periferního kořenového systému. Rostlina by neměla vyschnout. A interval mezi zaléváním je považován za optimální, když povrch půdy trochu vyschne.

Při péči o abutil je však lepší zaměřit se na stav rostliny, velikost nádoby, ve které je umístěna, a teplotu obsahu. Malý objem půdy ztrácí vlhkost rychleji než půda ve velkém hrnci. A v suchém vzduchu ve vytápěné místnosti klesá obsah vlhkosti v substrátu mnohem prudčeji, než když je domácí zvíře v předzahrádce. Hodně také záleží na složení půdy.

Zalévání abutilonu doma je nutné pouze teplou usazenou nebo roztavenou vodou.

Pokud rostlina dostane chladnou zimu, musí být napojena mnohem méně často, jinak vlhkost nevyžadovaná abutilonem způsobí hnilobu kořenů.

Výběr půdy a přesazování abutilon

Abutilon preferuje lehkou, výživnou půduHlavním požadavkem na půdu pro pěstování abutilonu je dobrá propustnost pro vlhkost a vzduch. Jako substrát proto můžete použít univerzální půdu pro vnitřní plodiny, ochucenou látkami, které uvolňují půdu. Může to být písek, perlit nebo vermikulit.

Pokud jsou do směsi přidány složky přírodního původu, například humus nebo sodná půda, musí být dezinfikovány, aby se vyloučila možnost vstupu škůdců a patogenních hub do nádoby.

Půda pro pěstování abutilonu by měla být neutrální, volná a lehká. Ale i s vysoce kvalitním substrátem si pěstitelé květin někdy stěžují na skrovný rozkvět kultury. To je způsobeno nesprávným výběrem banku.

Ampel abutiloneRychle rostoucí rostlina s dobrým potenciálem chamtivě asimiluje půdní kouli, ale během vývoje kořenového systému abutilon prakticky nekvete. Proto je lepší zasadit mladý exemplář do nádoby o průměru ne více než 9-10 cm a poté se na jaře v rámci péče o abutilon trochu více přenese do květináče.

Potřebu přesazení naznačuje hliněná hrudka zcela skrytá pod pavučinou kořenů, stejně jako extrémně rychlá absorpce vlhkosti během zalévání.

Kdy a jak oplodnit abutilon?

Během kvetení se aplikují fosfor-draselná hnojivaRychlý vývoj zelené části rostliny a aktivní kvetení jsou důvody, proč musí být abutilon krmen doma. Na jaře a do podzimu se krmení provádí každé dva týdny, střídavě mezi minerály a organická hnojiva... Čím jasnější je dodržování harmonogramu krmení, tím déle a hojněji kvete abutilone.

Koncentrace hnojiv pro abutilon může být nižší než v pokynech pro zvolené složení, ale musíte květinu krmit trochu častěji. V době hromadného kvetení je lepší hnojit abutilon přípravky s vysokým obsahem fosforu a draslíku, které mají pozitivní vliv na tvorbu pupenů. Když by po prořezání měl abutilon rychle přerůst s novými listy, je správnější použít přípravky s dusíkem.

Pěstitelé si někdy všimnou, že počet květů klesá a zeleň dobře ošetřeného abutilonu zbarví, zbarví žlutě a ztratí na atraktivitě. Tyto příznaky naznačují nedostatek stopových prvků. Aby se zabránilo rozvoji chlorózy, je domácí zvíře krmeno například přípravkem „Izumrud“, který pomáhá rychle vrátit dekorativnost a jas listů.

Prořezávání abutilonu

Rostlina potřebuje prořezávání a tvarování korunyV závislosti na odrůdě zvolené pro pěstování může abutilon v bytě tvořit korunu vysokou až jeden a půl metru. Pokud nepoužíváte prořezávání, abutilon ztratí svůj tvar za pár let, keř se rozpadne a květy se tvoří pouze na koncích výhonků.

Chcete-li vytvořit kompaktní keř nebo standardní strom, nemůžete to udělat bez prořezávání. Výhonky jsou na podzim a na jaře ořezány a sevřeny na polovinu nebo třetinu původní délky.

Dokonce i silné prořezávání abutilonu dobře snáší a za pár týdnů se zeleň zcela obnoví. Kromě toho, že tento postup může řídit objem koruny, je rostlina po prořezávání aktualizována.

Pokud v létě v zahradě vyrostl abutilon, jeho přerostlý kořenový systém se také na podzim prořezává, což umožňuje návrat keře do starého hrnce.

Po odkvětu jsou již vybledlé výhonky všechny poškozené nebo sušené větve nutně odříznuty. Během takové péče o abutilon byste neměli nechat části koruny, které ji zastiňují, takže je silná a zamotaná. Na jaře, předtím, než se objeví pupeny, se znovu koriguje tvar koruny.

Pokud musíte oříznout mladou rostlinu, přitiskněte hlavní výhonek ve výšce 15-30 cm od úrovně země. A příště se výhonky druhého řádu zkrátí stejným způsobem. Má-li se domácí abutilon stát miniaturním stromem, je v prvních letech užitečné používat podpěry pro stabilitu kmene, zejména při sadě pupenů.

Mladý abutilon potřebuje podporuProřezávání způsobí probuzení spících pupenů a vytvoří se boční větve, na kterých se tvoří pupeny. Čím pečlivěji je tvarování korunky prováděno, tím bohatší bude kvetení v nadcházející sezóně. A po prořezání se abutilon krmí. Video o péči o abutilon doma vám pomůže vizuálně se seznámit se zvláštnostmi kultury a tím, jak se s ní zachází.

Možné problémy při pěstování abutilonu

Hojné zažloutnutí listí a vylučování květů naznačuje chorobu rostlinPokud péči o abutilon není věnována náležitá pozornost, může květinářství čelit výskytu takových nebezpečných chorob a škůdců, jako je hniloba kořenů, červi, mšice, roztoči a šupinatý hmyz. Pro prevenci je bezpodmínečně nutné podporovat kompetentní zalévání, zvlhčovat vzduch a odstraňovat spadané květy a listy.

Klesající pupeny, žloutnutí a vadnutí listů abutilonu signalizují:

 • o náhlých změnách teploty obsahu abutilonu;
 • o přítomnosti průvanu v místnosti;
 • porušení zavlažovacího plánu.

Nedostatek světla a nedostatek hnojiv, pokud jsou obzvláště potřebná, během jarní a letní vegetace, nepříznivě ovlivňují vzhled rostliny a její kvetení.

Video o vnitřním javoru abutilon

Komentáře
 1. Abutilon

  Článek ve velkém měřítku. Opravdu chci koupit megapotamskij abutilon, někdo to řekne prodejcům ve Voroněži?

 2. Tatyana

  Můj abutilon je už rok starý. Rozhodl jsem se, že si udělám dárek, a koupil jsem malou rostlinu s kurýrem. Uplynul rok. Abutilon je téměř metr dlouhý. Něco s ním není v pořádku. Kmen je holý, ohýbá se „třemi smrtemi“. Zaliju to usazenou vodou. Co dělám špatně? Oplodňuji. Můj pokoj je na západ. Požádal jsem svou dceru, aby do kuchyně dala květinu, aby zesílila. Tam slunce tak svítí, oslepuje vám oči. Pomozte mi s radou, co se děje s mým oblíbeným abutilonem. Foto květiny a to, co hnojím, přikládám. POMOZTE MI, PROSÍM!!!

  • Natali

   Vložte fotografii, abych viděl vaši rostlinu.

Zahrada

Dům

Zařízení