Pěstování exotického ovoce longan doma od kosti

pěstování ovoce longan doma Longan je exotické ovoce pocházející z Číny, které si získalo popularitu daleko za svými hranicemi. Pěstování ovoce longan doma je zajímavé pro mnoho zahradníků, protože pokud dodržíte několik jednoduchých pravidel, můžete získat nejen velkorysou úrodu chutného a aromatického ovoce, ale také jasnou a barevnou domácí dekoraci.

Vlastnosti a popis ovoce longan

Longan dozrává

Longan neboli „dračí oko“ označuje vždyzelené stromy rodiny Sapindovů. Za přírodních podmínek jej lze vidět na území asijských zemí - Číny, Vietnamu, Thajska, Indonésie.

Botanické rysy stromu Longan:

 1. Stále zelené stromy dosahují výšky 20–30 m.
 2. Výhonky stromu jsou dlouhé, padající dolů.
 3. Listy jsou velké, od 15 do 30 cm velké, párové, se špičatými špičkami.
 4. Během období plodení je strom hustě pokrytý malými plody (do velikosti 5 cm) kulatého tvaru s hnědo-oranžovou slupkou, které navenek připomínají ořechy.
 5. Kůže ovoce je tenká, ale velmi pevná. To se nejí.
 6. Longanové ovoce má jedlou dužnatou dužinu bílé barvy, s příjemnou sladkou chutí a pižmovým aroma.rosolovitá vláknina longan
 7. Uvnitř ovoce je velká kost kaštanové nebo černé barvy.

Při pěstování ovoce longan doma je třeba vzít v úvahu, že tento strom má pomalý růst a vývoj. První sklizeň zralých plodů lze sklízet pouze 4–6 let po výsadbě semene.

Pěstování ovoce longan doma

pěstování ovoce vrby longan domaNejjednodušší a nejúčinnější způsob, jak pěstovat longan doma, je zasadit semínko z ovoce. Ale ovoce dovážené z asijských zemí do domácích supermarketů se sklízí nezralé - jinak se při dlouhodobé přepravě kazí.

Nejlepší možností pro pěstování exotického ovoce je použití semene ze zralého ovoce, protože to bude záviset na jeho zralosti, jak dlouho roste doma. Při cestování v asijských zemích se doporučuje zásobit se kostmi nebo se zeptat svých cestujících přátel.roste longan od kosti

Vysoká klíčivost semen longan je možná pouze v případě, že jsou zasazena ihned po konzumaci ovoce.

Na dovolené to nelze provést - v takovém případě musíte zajistit správné uchování semen ovoce:

 • odloupněte kost z buničiny;
 • osivo osušte na čerstvém vzduchu ve stínu;
 • důkladně otřete kost;
 • zabalte do hedvábného papíru, fólie a plastové nádoby.

Při tomto způsobu skladování si dračí oko udržuje svoji vysokou klíčivost až 15 dní.

Příprava nádrže a půdy

volba kapacity a půdyKdyž pěstujete ovoce longan doma, musíte si uvědomit, že se jedná o „vrtošivou“ kulturu. Ale s vytvořením pohodlných podmínek bude každý zahradník schopen pěstovat neobvyklou asijskou rostlinu.

Longan je velká rostlina, která zabírá spoustu místa, takže potřebuje dostatek místa. Strom má velký a mohutný kořenový systém. Průměr květináče by měl odpovídat kořenům.

Pro pěstování ovoce longan je vhodné používat úrodnou a kyprou půdu s úrovní kyselosti nejméně 5 pH. Můžete si vzít speciální substrát pro tropické stromy - má vyvážené složení, ideální pro exotickou rostlinu.

Příprava kosti

Před zasazením kostí Longan je třeba je řádně připravit. Pro zvýšení klíčivosti je lepší použít několik semen najednou.

Způsoby přípravy kosti:

 1. Oloupejte semínka ze zbývající dužiny a osušte papírovou utěrkou. Nechte to působit 24 hodin a poté zabalte do bavlněného hadříku namočeného ve vodě. Zakryjte plastem a umístěte na teplé místo, nezapomeňte pravidelně zvlhčovat látku. První výhonky se objeví za 7-13 dní.
 2. Semena longanu zalijte vlažnou vodou a nechte působit 3 dny, poté na 48 hodin položte na spodní polici chladničky. S tím stratifikace můžete výrazně zlepšit klíčení semen.
 3. Nalijte semena longanu roztokem jakéhokoli stimulátoru růstu připraveného podle pokynů.

Pro přípravu semen ovoce longan lze použít stimulanty klíčení, jako je Zircon, Epin Extra, Ecosil.

Výsadba kosti

semenných výhonkůAbyste mohli doma zasadit longan z kosti, musíte jej správně umístit do květináče. Pečlivě prohlédněte semínko - na jeho povrchu můžete vidět malou světelnou skvrnu. Semeno vložte do hrnce se skvrnou na boku.

Výsadba semene longanu:

 • naplňte drenáž na dně květináče - mohou to být malé oblázky, hrubý říční písek, expandovaná hlína;
 • nahoře nalijte výživný substrát;
 • prohloubit kost asi o 4 cm;
 • navlhčete semena usazenou vodou při pokojové teplotě;
 • zakryjte nádobu skleněnou nebo plastovou fólií, abyste vytvořili skleníkové podmínky;
 • Umístěte nádobu na teplé a suché místo mimo průvan.

Zasazená semena longanu by měla být každý den větrána odstraněním plastového obalu na chvíli. Při dodržení všech pravidel se první výhonky objeví za 13-15 dní.

Longan péče

péče o hrnkovou longanPro aktivní růst a dobré plody musí být longanu poskytována kvalitní péče. Tato exotická rostlina je velmi náročná na osvětlení - potřebuje alespoň 12 hodin denního světla.

Hrnec s mladými klíčky je nejlépe umístit na parapet na jižní nebo jihovýchodní straně. Longan potřebuje zvláštní osvětlení, zejména v případě zimního pěstování. Pro tento účel můžete použít speciální fytolampy.

Longanské podmínkyPlný růst rostlin je možný pouze při dodržení teplotního režimu od + 23 ° C do + 27 ° C. Musíte se také postarat o vysokou vlhkost. K tomu lze listy longanu pravidelně navlhčit stříkací lahví nebo vedle rostliny umístit nádobu s vodou.

Zalévání a krmení

zaléváníLongan patří k rostlinám milujícím vlhkost. Nejlepší je zajistit mu časté zalévání, ale v malých dávkách. Pro zvlhčování se používá usazená voda při pokojové teplotě.

Voda z vodovodu se nepoužívá k zalévání Longanu.

Pro aktivní vývoj potřebuje exotická rostlina pravidelné krmení. Aplikují se každé 2 týdny střídáním komplexních minerálních hnojiv s organickými. Ke krmení Longanu můžete použít speciální citrusové hnojivo.

Vychystávání

ovoce longan v květináčiV případě výsadby několika semen longanu je nutné je ponořit. Během prvních 15 dnů po klíčení mladé sazenice aktivně rostou a vytvářejí silný kořenový systém. Ihned poté je můžete vybrat.

Zalévejte mladé sazenice hojně. Samostatně připravte květináče s drenáží a živnými médii. Sejměte sazenice a vložte do hrnce, přikryjte půdou a vodou.

Umístěte květináče s ponořenými sazenicemi na teplé a suché místo, ale ne na přímé sluneční světlo - to může spálit jemné listy.

zralý rodící stromLongan je exotická rostlina, kterou může pěstovat každý zahradník. Při pozorování všech jemností kultivačních technik můžete získat nejen velkorysou úrodu chutného a zdravého ovoce, ale také neobvyklou zelenou výzdobu interiéru.

Pěstování ovoce longan doma a sklizeň - video

Zahrada

Dům

Zařízení