Pěstování ze semen neuvěřitelně krásné a užitečné medonosné rostliny anýzu lofant

rostoucí ze semen anýzu lofant Zahradníci a letní obyvatelé rádi pěstují na svých pozemcích pikantní, voňavé a krásné bylinky, protože je tak úžasné sedět na verandě nebo na lavičce a dívat se na obrovské moře bylin pěstovaných vlastními rukama. Pěstování anýzu lofant ze semen není nijak zvlášť obtížné. Výsledkem je, že se na místě objeví vonná a krásná rostlina medu, která naplní vzduch vůní anýzu.

Vlastnosti rostlin

anýz lofant kvete

Lofant se vyznačuje dekorativností, vynikajícími léčivými vlastnostmi. V různých zemích se vyskytuje asi 25 odrůd. Například v Indii, USA, Číně, některých regionech Ruska, kde tibetský lofant roste. Množství barevné rozmanitosti této rostliny je zarážející. K dispozici jsou modré, béžové, jasně oranžové, bílé, světle růžové a modré květenství ve tvaru hrotu. To je milé medová rostlina, jeho silné aroma přitahuje včely, které následně produkují med s bohatou, jemnou chutí a vůní.

svěží květ anýzu lofantAnýz lofant nepochybně upoutá pozornost milovníků krásných květin. Jedná se o vysoké keře se vztyčenými vysokými stonky, dorůstajícími až 100–150 cm, s řapíkatými listy a velkolepými malými květy v podobě velkých krásných klasů modrého nebo šeříkového odstínu. Anízové ​​aroma je dáno speciálními éterickými oleji. Přitahují kulinářské specialisty. Lofant se přidává do různých pokrmů a konzerv. Je zasazena do samostatných keřů, záhonů a dokonce i celých plantáží, když je nutné sbírat med z této konkrétní rostliny.

Pěstování ze semen anýzu lofant

rostoucí ze semen anýzu lofantAnýz lofant má mnoho jmen (anýz yzop, máta lékořice, fenykl vícebarevný). Rostlina je v péči a výběru půdy docela nenáročná. Roste téměř kdekoli. Maximální velikosti však dosahuje pouze při výběru místa s dobrými podmínkami růstu. Lofant miluje rozptýlené a přímé sluneční světlo. Netoleruje stojatou vodu, rychle se rozpadá. Ideální jsou neutrální písčito-hlinité půdy, dobře odvodněné.

Při výsadbě lofantu je důležité vyhnout se bažinatým, solným oblastem s vysokým průtokem podzemní vody. Nejlepší sousedé jsou astry zlatobýl, monardy. Neměli byste ji vysazovat po tuřínech, tuřínech, okurkách, které berou všechny živiny z půdy, kterou lofant nejvíce potřebuje.

Anýz lofant se pěstuje ze semen dvěma způsoby:

 • sazenice;
 • bezohledný.

Pokud je způsob pěstování anýzu lofant ze semen zvolen přímou výsadbou na otevřených záhonech, pak se postup provádí na podzim, nejlépe na konci října nebo na jaře v březnu a dubnu.

S navrhovanou jarní výsadbou lofantu je půda připravena na podzim. Vykopají to, odstraní všechny plevele, přidají 4 kg humusu na každý čtverec půdy, přidají komplexní minerální přísady pro květiny.

Semena potřebují přípravu. Nejprve jsou po dobu půl hodiny dezinfikovány v mírně růžovém roztoku manganu. Poté jsou na jeden den namočené v stimulátoru růstu.

Přistání je snadné. Zahrnuje následující kroky:

 1. V půdě jsou drážky vytvořeny s hloubkou 0,5 až 1 cm, přičemž vzdálenost mezi řádky je nejméně 50 cm.
 2. Vylijte je usazenou vodou.
 3. Semena lofantu jsou po určité vzdálenosti pečlivě rozložena.
 4. Jsou pokryty vrstvou zeminy malé tloušťky.
 5. Zalévání znovu.

Klíčky se objeví ve dnech 12-16. Jakmile mladé sazenice vytvoří 2–3 páry pravých listů, výsadby se ztenčí a snaží se udržet alespoň 25 cm mezi nejbližšími „sousedy“.

Při výsadbě semen na podzim musí být co nejvíce chráněny před nadcházejícím chladným počasím. Z tohoto důvodu jsou postele mulčovány velkou vrstvou kompostu, smrkových větví a slámy. Pouze tato přírodní „izolace“ nemusí být silně utlačována, aby se semena nezadusila.

Sazenice metoda

výsadba sazenic v otevřeném terénuPři setí sazenic se semena připravují a vysazují poslední březnový týden. Tento způsob pěstování anýzu lofant ze semen také není obtížný.

Budou vyžadovány standardní akce:

 • společný box pro sazenice nebo jednotlivé květináče (poháry) jsou naplněny úrodnou půdou;
 • každé semeno je zasazeno do díry hluboké 0,5 cm;
 • lehce posypeme půdou;
 • napojena teplou vodou;
 • pokryté polyethylenem nebo sklem;
 • odložte na teplé místo.

Před výskytem výhonků je každý den několik minut odstraněn úkryt, aby semena neplesnivěla a nemohla normálně vyklíčit. Každý den kontrolujte obsah vlhkosti v půdě se zaměřením na vysoušení její vrchní vrstvy. V případě potřeby postříkejte půdu vodou. Po 2 týdnech se vylíhnou sazenice. Jakmile k tomu dojde, přístřešek je odstraněn a sazenice jsou přeneseny na místo, kde je většina slunce. Mladé klíčky lofantu jsou zalévány včas a každých 10 dní jsou krmeny komplexními hnojivy pro květiny. Týden před zamýšleným zasazením do záhonů na otevřeném místě začnou sazenice tuhnout a ponechat je otevřeným oknem nebo vytažením na balkon, nejprve na 5 minut, ale každý den se prodlužuje čas na čerstvém vzduchu .

pěstování sazenic lofantyJakmile sazenice vyroste zelená hmota (nejméně 5-6 pravých listových čepelí), jsou přesazeny na trvalé místo na otevřeném poli. Země je předběžně (alespoň několik dní) rozlita roztokem manganistanu draselného k dezinfekci. Každá rostlina je zasazena do otvorů s intervalem mezi otvory 20-25 cm, mezi řádky zbývá alespoň 50 cm. Po dokončení výsadby je Lofant hojně zaléván.

Při výběru jakékoli metody (semenáčků nebo bezsemenných) při pěstování anýzového lofantu ze semen je třeba mít na paměti, že rostliny sazenic kvetou o 2 měsíce dříve než rostliny pěstované ze semen zasetých přímo do otevřeného terénu.

Pravidla péče

péče o anýzový lofant na zahraděVšechny odrůdy lofanty, včetně anýzu, patří k nenáročným rostlinám, proto je o ně pečováno podle klasického schématu. To je zalévání, uvolňování, ochrana před nemocemi, krmení.

Anýz lofant, jehož výsadba a péče je velmi jednoduchá, vyžaduje zalévání, ale ne pravidelně, jak to vyžaduje mnoho plodin, ale pouze v období dlouhodobého suchého počasí. Dokonale snáší nedostatek půdní vlhkosti. I v horku jeho listy vypadají velmi jasně a svěže, nevyblednou. Nadměrná vlhkost je pro lofant velmi škodlivá. Rychle začíná hnít, je napaden patogenní mikroflórou, která se aktivně vyvíjí v bažinaté půdě. Proto je lepší rostlinu nedoplňovat, než ji zalévat, čímž se výsadba zničí.

Půda je pravidelně odplevelena, aby se zlepšila saturace kyslíkem. Nezapomeňte odstranit plevel, aby nebral ze země živiny a vodu.

kypření půdyKvěty anýzu lofant prakticky nepotřebují krmení, zvláště pokud je pro výsadbu vybráno dobře osvětlené místo s úrodnou půdou. Vylepšená výživa je nutná, když keře rostou a špatně se vyvíjejí. V tomto případě se aplikují komplexní hnojiva, která rozpouští 30 g živin v 10 litrech vody. Lze provést listové hnojení mikroelementy.

Při pěstování anýzového lofantu jako léčivé rostliny je nutné květenství odstranit, než v nich dozrávají semena. Samoosev významně oslabuje terapeutické vlastnosti krásné květiny.

Odolnost vůči chorobám a škůdcům

rostlina odolná vůči chorobám a škůdcůmAnýz lofant je velmi odolný vůči chorobám a poškození škůdci.Jeho jedinou slabou stránkou je strach z podmáčené půdy a nemocí s ní spojených. Pokud existuje velké množství deštivých dnů, pak může lofant zasáhnout bílou skvrnu, rez, padlí. V tomto případě se fungicidní přípravky Fundazol, Horus, Oksikhom používají ke zničení patogenní mikroflóry. Plíseň se ošetří roztokem koloidní síry.

Škůdci prakticky neútočí na anýz lofant kvůli jeho bohaté kořenité vůni. Přitahuje včely, ale odpuzuje škodlivý hmyz. Pokud však na keře zaútočí mšice nebo třásněnky, po ošetření přípravkem Decis rychle zmizí.

Léčba parazitů se provádí nejpozději měsíc před sběrem surovin.

Lofant anýz se pěstuje nejčastěji jako roční kvůli strachu z chladného počasí. Na podzim je vykořeněn a zničen. Pozemek je připraven na jarní výsev nových rostlin. Pokud ji stále chcete pěstovat jako trvalku, pak až do poloviny září jsou výhonky zkráceny na 10 cm a pečlivě pokryty smrkovými větvemi, kompostem, slámou, padlými listy. Pod takovým přístřeškem zimuje lofant dobře v centrálních oblastech Ruska.

Pěstování anýzu lofant ze semen není velký problém. Zvládne to i začínající květinářství. A další péče o nenáročnou rostlinu není vůbec obtížná. Právě pro tyto vlastnosti se neuvěřitelně krásná a voňavá květina stala oblíbenou u mnoha zahradníků a letních obyvatel.

Jednoduchá kultivace ze semen anýzu lofant - video

Zahrada

Dům

Zařízení