Pěstování jahod pomocí finské technologie - všechny jemnosti procesu výsadby

Řekněte nám, co je pěstování jahod pomocí finské technologie. Známý byl na služební cestě a komunikoval s finskými farmáři, kteří se touto činností zabývají. Říká, že jejich metoda umožňuje vyšší a dřívější sklizeň. Stále mám malou plantáž, ale časem ji plánuji rozšířit nákupem nových odrůd. Bylo by zajímavé tuto technologii vyzkoušet.

pěstování jahod pomocí finské technologie Chcete získat čisté bobule, které nejsou ovlivněny škůdci, kteří dozrávají o pár týdnů dříve? Pak zkuste pěstování finských jahod. Jeho hlavním cílem je zajistit oteplování půdy a udržovat toto teplo, což umožní dozrávání plodiny i v chladných oblastech. A toho lze dosáhnout pokrytím postelí mulčováním, ale ne zeleninovým mulčováním, ale ze speciálního materiálu. Nejen, že udržuje teplo, ale také zabraňuje znečištění bobulí v zemi, což je zvláště důležité při pěstování na prodej a přepravu. Čisté jahody leží déle a škůdci nemají možnost je jíst skrz mulčování. Plevel navíc neroste ani na mulči.

Další výhodou finské technologie je schopnost kontrolovat neoprávněné šíření jahod. Keře rostoucí jednoduše v zemi dávají spoustu vousů, které se chaoticky zakořenily. A pokud jsou vysazeny na mulčování, pak film neposkytne anténám příležitost k založení kořenů.

Pěstování jahod pomocí finské technologie - obecné zásady

výsadba jahod pomocí finské technologie

Jak již bylo zmíněno, hlavním rozdílem mezi touto metodou je speciální výsadba rostlin ne v zemi, ale na mulčovacím materiálu. Provádí se takto:

  1. Na podzim je pozemek vykopán na dobře osvětleném místě s výživnou a volnou půdou. Humus je zaveden pro kopání.
  2. Na jaře je půda hnojena přípravky obsahujícími draslík a fosfor.
  3. Postele jsou rozbité do šířky 80 cm s roztečí řádků do 70 cm. Postele by měly být mírně na kopci.
  4. Okamžitě je nainstalováno kapkové zavlažování - mezi postelemi je zakopána hadice.
  5. Každé lůžko je pokryto mulčovacím materiálem, který dobře přilne k okrajům.
  6. Každých 40 cm je na mulčování vyříznuta díra, kde je zasazen jahodový keř.

Při pěstování jahod v malém měřítku pro sebe nemůžete naplnit postele, ale jednoduše pokrýt celou plochu mulčováním. Ale stále bude pohodlnější, když keře rostou v řadách a mezi nimi nebude žádná krycí půda. Poté nebude nutné po mulčování chodit a vystavit jej riziku poškození.

Volba mulčovacího materiálu

Finští zahradníci pokrývají postele černou fólií, ale místo toho lze použít bílou fólii a agrofibre. Každý materiál má své vlastní nevýhody a výhody:

  1. Černý film. Levná, ale spolehlivá ochrana proti plevelům a ztrátě vlhkosti. V horku však přitahuje slunce, takže nahoře potřebujete další vrstvu dalšího rostlinného mulče. Pod filmem navíc rostou slimáci.pěstování jahod pod černým filmem
  2. Bílý film. Také není drahý, vylučuje přehřátí půdy, ale pod ní bude dostatek světla pro plevel.pěstování jahod pod bílým filmem
  3. Agrofibre. Nejoptimálnější možnost, protože takový materiál dýchá, ale zároveň udržuje teplo a neumožňuje průchod chladu dovnitř. Pod ním neroste plevel, ale můžete jej používat až 3 sezóny bez odstraňování, zatímco film se láme rychleji.výsadba jahod pod agrofibre

Bez ohledu na to, jaký druh mulče leží pod jahodami, je třeba výsadbu zalévat. navíc odkapávat, protože bude extrémně obtížné zalévat zalévací nádobu pod filmem.

Vlastnosti výsadby jahod pod mulčováním

Zahrada

Dům

Zařízení