Pěstování nemesia ze semen v nejlepších tradicích květinářství

pěstování nemesia ze semen Krásné a sofistikované, světlé a vtipné, nápadné a rozmanité. Obvyklá kultivace nemesia ze semen pomůže přinést do vašeho záhonu svěžest. Charakteristickým rysem některých odrůd kultury je úžasná kombinace kontrastních odstínů a tvarů. Období květu často začíná v červnu a trvá až do září. Rostlina je ideální pro výsadbu na květinovém záhonu, v pouličních květináčích i ve skupinových kompozicích. Ale než začnete s takovou krásou ve své předzahrádce, musíte zjistit některé z vlastností této trvalky.

Botanická exkurze

úžasný tvar květů nemesia

Rod Nemesia patří do rodiny Norichnikov. Jak víte, je v něm až 50 druhů. Mezi nimi jsou nejen trvalé exempláře, ale také letničky, stejně jako trpasličí keře. V zásadě se tyto odrůdy od sebe liší barvou a strukturou keře.

Květinářství oceňuje zejména odrůdu goiter, která se vyznačuje:

 • výška - 20-30 cm;
 • průměr květináče je asi 25 mm;
 • jedno nebo dvoubarevné provedení (bílá, žlutá, oranžová, červená nebo růžová).

jasný květ nemesia„Design“ neobvyklých květin je překvapivý. Svým tvarem připomínají miniaturní gramofon. Kromě toho je spodní bilobátový ret mnohem větší než horní čtyřlaločný. Uvnitř zvonů je kontrastní vzor (někdy „struma“), který je zdoben různými odstíny. Když se podíváte na tuto krásku, máte dojem, že se na vás dívají tisíce malých štěňátek a vrtí legračními hlavami.

Také přináší chuť do výzdoby květinového záhonu:

 • správný tvar pouzdra;
 • kopinaté listy se zubatým okrajem;
 • pupeny shromážděné v apikálních květenstvích.

Název květiny nemesie byl uveden na počest starořecké bohyně odplaty, která se jmenovala Nemesis. Kromě jména souhlásky je nepřipojuje nic jiného.

nemesia různých odrůd na otevřeném poliPěstování nemesia ze semen je docela vzrušující a levná aktivita. V případě potřeby se semeno kupuje ve specializovaném obchodě nebo se jednoduše zeptá přátel. Plody kultury jsou zastoupeny malými krustami, ve kterých je nespočet podlouhlých semen. Je to pozoruhodné, ale při správném skladování zůstanou životaschopné po dobu 2 let.

Pěstování nemesia ze semen jednoduchými slovy

rysy pěstování sazenic nemesiaMetoda sazenice je považována za nejjednodušší a nejvhodnější, protože při dělení keře může dojít k poškození podlouhlých kořenů. Z tohoto důvodu kultura často umírá. Z tohoto důvodu mnoho lidí má dvě důležité otázky: jak pěstovat nemesia ze semen a kdy zasadit květinu na otevřeném terénu. Nejprve určete dobu setí. Výběrem správného času získáte nakonec nejlepší výsledek. Ve skutečnosti s pozdní výsadbou kvetení přijde mnohem později a s časnou výsadbou se sazenice rychle roztáhnou a nebudou tolerovat přesazování dobře na otevřenou půdu. Vzhledem k těmto vlastnostem rostliny se setí nemesia provádí ve 2-3 březnové dekádě. Nicméně v teplejším podnebí je postup plánován na polovinu měsíce a v chladnějším podnebí - na konci.

Nemesia obvykle začíná kvést 60-70 dnů po objevení prvních plnohodnotných výhonků.

Výběr půdy a kapacity

úrodná půda pro nemesiaStejně jako u většiny rostlin zůstávají požadavky na půdní substrát nezměněny. Půda musí být výživná a kyprá, aby mohla volně procházet vlhkost a vzduch.V tomto ohledu mnozí získávají univerzální půdu s neutrální kyselostí.

Jiní navíc připravují půdní směs sami, důkladně promíchejte:

 • zahradní půda;
 • říční písek;
 • humus.

oplodněníPrvní složka je hlavní, proto se odebírá ve velkém množství (až 3 části) a všechny ostatní se odebírají po jedné. Výsadba nemesia semeny bude úspěšná, pokud bude půdní substrát dezinfikován několik týdnů před akcí. Za tímto účelem se kompozice umístí do sušárny na 30 minut a teplota se nastaví na 90 ° C. V ostatních případech se směs udržuje po dobu 1,5 hodiny nad párou nebo se nalije do vroucí vody. Nakonec je půda ošetřena speciálním biofungicidem, například Fitosporinem. Taková preventivní opatření pomohou eliminovat všechny druhy patogenů různých chorob a také larvy škůdců.

Široké nádoby / boxy se používají jako výsadbová nádoba pro pěstování sazenic nemesia. Současně si vybírají nádobu, která není příliš hluboká, ale s odtokovými otvory ve spodní části.

Výsev zemědělské techniky

pěstování nemesia ze semenPřed naplněním nádoby směsí zeminy nezapomeňte vytvořit drenážní vrstvu z expandované hlíny, perlitu nebo rozbitých cihel. Poté nádobu 2/3 přikryjte dezinfikovanou půdou. Vzhledem k tomu, že semena nemesia jsou velmi malá, používá se k setí písek, který je smíchán s rostlinným materiálem.

Událost přistání se provádí takto:

 • na mokré tužce jsou na povrchu Země vytvořeny rýhy s krokem 2-3 cm;
 • setí směsi semen a písku;
 • posypeme vše tenkou vrstvou zeminy (až 2 mm);
 • hojně nalil teplou vodou z rozprašovače;
 • pokryté fólií, sklem nebo průhledným víkem.

péče o sazeniceKontejner je odeslán do místnosti, kde se teplota udržuje v rozmezí 20 až 22 ° C. Aby kultivace nemesia ze semen přinesla požadovaný výsledek, jsou plodiny každý den větrány po dobu 15-30 minut a pokud je to nutné, stříkají se jemným postřikem. S takovou pečlivou péčí se první výhonky objeví po 10-15 dnech. V tomto okamžiku se kryt sejme a nádoba se přenese na chladnější (18 ° C), ale dobře osvětlené místo. Potom se sazenice nezačnou masově roztahovat. Pokud oblačné počasí a sluneční světlo nestačí, používají se pro další osvětlení fytolampy.

5-7 dní po odstranění filmu jsou sazenice krmeny komplexním hnojivem, ale v poměrně slabé koncentraci.

sbírání sazenicVe fázi 2-3 pravých listů se sazenice ponoří do samostatných nádob, například do plastových kelímků. Transplantace se provádí co nejopatrněji, aby nedošlo k poškození kořenů, jinak by se rostlina nezakořenila na novém místě. Sazenice jsou pohřbeny na úrovni děložních listů a kompaktně utlačují půdu. Poté jsou klíčky důkladně zbaveny usazené vody.pěstované sazenice

10. den po ponoru se na sazenice aplikují komplexní minerální hnojiva.

Transplantace na otevřeném terénu

přesazování nemesia do otevřeného terénuDalším krokem v namáhavém procesu zvaném „jak pěstovat nemesia“ je zasadit úrodu na zahradní postel. Je předem vybrána otevřená oblast. Jinak bude trvalka špatně kvést a ztratí svůj dekorativní vzhled.

Požadavky na půdu v ​​předzahrádce zůstávají stejné:

 • uvolněnost;
 • nutriční hodnota;
 • s dobrým odvodněním;
 • se střední vlhkostí.

Za optimální čas pro výsadbu v předzahrádce se považuje konec jara (poslední květnový týden). V jižních oblastech je akce plánována mnohem dříve, jakmile se ustálí stabilní teplé počasí. Avšak 2 týdny před tím se sazenice začnou vytvrzovat - každý den se vytahují na ulici a postupně se prodlužuje doba, po kterou kultura zůstává v takových podmínkách.

pěstování nemesia ze semen v zahraděAgrotechnická výsadba. Otvor je vytvořen v hloubce dvojnásobku kořenového systému rostliny. Vzorky se vysazují ve vzdálenosti 20 - 30 cm od sebe a hojně se zalévají.

Spiknutí mulčováníchránit trvalku před plevelem a vysycháním půdy, které kultura nemůže tolerovat.

V tomto pořadí probíhá výsadba nemesia a péče na otevřeném poli od okamžiku setí semen do období kvetení.

Jaká je zejména kultivace nemesia ze semen - video

Zahrada

Dům

Zařízení