Pěstování okurek na letní chatě je zajímavý úkol pro začátečníky

pěstování okurky Díky neustálé práci chovatelů se na trhu objevuje mnoho neobvyklých plodin. Není divu, proč je pěstování tykve pro zahradníky stále zajímavější. Rostlina je původní hybrid. Harmonicky kombinuje dvě oblíbené zeleniny - meloun a okurku. Hlavním vrcholem ovoce je jeho velikost a chuť. Objemný meloun s jedinečnou vůní vyrůstá z malé asi 10 cm dlouhé okurky. Mladé ovoce chutná spíše jako okurky a ty zralé - meloun. Proto je zelenina považována za exotické ovoce, i když se vyskytuje v mnoha chatkách. Pojďme zjistit podrobněji, co je tykev a jak vypadá zvenčí.

Biologická charakteristika

kultura pocházející ze Střední Asie

Střední Asie je považována za rodiště kultury. Právě tam jí kreativní chovatelé dali život. Pro práci si vzali obyčejnou okurku a brzy zralý meloun. Přesto rostlina patří do rodiny „Pumpkin“. Nezralé ovoce má chuť a vzhled okurky. Později se však změní na šťavnatý meloun jasně žluté barvy.

Když vědci vytvořili hybrid okurky a melounu, chtěli získat víc než jen exotickou chuť a vůni ovoce. Výnos a užitečné vlastnosti plodiny hrály důležitou roli. Postupem času bylo dosaženo stanovených cílů.ovoce s příchutí okurky a melounu

Ogurdynia má řadu pozitivních vlastností:

 • buničina obsahuje množství cenných složek;
 • vytříbená chuť;
 • dlouhodobé plodení;
 • vysoké výnosy;
 • časná zralost plodů;
 • jednoduché schéma pěstování.

zralý okurkový výřezNevýhody hybridu zahrnují tendenci k chorobám, krátké období skladování a nízkou úroveň přepravitelnosti. Navzdory tomu je mnoho zahradníků šťastných, že na svých pozemcích pěstují hybrid. Délka vrcholků dosahuje asi 2 m. Výhonky jsou pokryty velkými zelenými listy. Kořenový systém se nachází velmi blízko povrchu půdy. Kvetení začíná v květnu a trvá až do srpna. Pupeny jsou zbarveny žlutě.vlastnosti pěstování okurek

Hmotnost zralých plodů často dosahuje 3 kg. Z jedné kultury se sklízí až 20 hybridních druhů zeleniny.

Populární odrůdy

Dnes existuje asi 15 odrůd kultury. Každý z nich má svou vlastní velikost, vzhled a chuť.

Nejlepší varianty okurky zahrnují takové možnosti:

 • Banán;banánová okurka
 • Melonflehuosus (poddruh Tarot, Marks of Duckgreen);okurkový melonflechuosus
 • Fasano;odrůda bažanta
 • Larton F1;stupeň Larton F1
 • Manduria;ogurdina manduria
 • Nektarinka.okurkový stupeň nektarinky

Poslední druh na seznamu je považován za nejoblíbenější a nejžádanější odrůdu mezi farmáři. Jeho plody, když jsou zralé, dosahují délky 0,5 m a tvarem připomínají torpédo.

Okurková dřeň, kterou má Nektarinka:

 • křupavý charakter;
 • šťavnatá struktura;
 • bohatá sladká chuť.

Kromě toho je uvnitř ovoce malé množství semen. Hmotnost zeleniny je od 1 do 3 kg. Na jedné plodině roste asi 10 zeleniny. Plné zrání plodů nastává za 75-80 dní.

Okurka Manduria výřezOriginální odrůda tykev mandurie je horolezecká kultura. Výška výhonků často dosahuje 2 m. Z hlediska vnějších charakteristik se listy podobají plátkům okurek se zúženými okraji. Silné větve mají masitý charakter, takže snadno udrží váhu velkých pruhovaných plodů. V technické fázi dospělosti jsou zbarveny světle zeleně. Postupem času získají nažloutlý odstín, což naznačuje optimální úroveň dospělosti.

Odrůda okurek Manduria je vhodná do chladných oblastí s krátkými léty.

Pěstování okurek podle agronomického schématu

pěstování okurekExistují dva způsoby, jak získat exotické ovoce: nákup v supermarketu nebo v závodě na vašem webu. První možnost samozřejmě nevyžaduje velké úsilí. Ale druhý dává příležitost „užít si plody své práce“, jak řekl slavný král Šalomoun. Proto zvážíme pravidla pro pěstování okurek ze semen na území letní chaty.

Vhodná data

tykev setí dataNejlepší období setí hybridu přímo na postele je konec jara. I když je považována za plodinu tolerantní k chladu, může náhlý pokles teploty poškodit mladé výhonky. Aby to neriskovali, mnoho zahradníků nejprve pěstuje sazenice a poté je přenese na zahradní postel.

Semena se vysévají do kontejnerů kolem poloviny dubna. Díky tomu bude mít rostlina čas zesílit a vydrží pozdní mrazy. Nejčastěji se tato metoda používá k úspěšnému pěstování okurek v moskevském regionu i v dalších severních oblastech země.

Ošetření semen

semena okurkyKultivační materiál se obvykle nakupuje ve specializovaných prodejnách. Bezprostředně před setím se namočí do roztoku manganistanu draselného po dobu 15-20 minut. Postup chrání rostlinu před výskytem infekčních chorob, které často postihují dospělé keře. Během dezinfekce sadby se připravují nádoby. Ideální jsou jednorázové kelímky naplněné úrodnou půdou.

Je žádoucí použít jako substrát směs rašeliny s humusem.

Kultura setí v kontejneru

setí okurek pro sazeniceHorní koule Země je mírně načechraná a je vytvořen otvor. Jeho maximální hloubka odpovídá 2 cm, do dna se nalije trochu vody. Když to půda absorbuje, umístěte semena a jemně posypte. Šálky jsou poté umístěny do jedné velké nádoby nebo zásuvky. Pomocí plastového obalu vytvářejí skleníkový efekt. Plodiny jsou odvezeny do teplé a dobře osvětlené místnosti. Sazenice se objeví asi za 5-6 dní.

Práce se sazenicemi

péče o sazeniceKdyž semena úspěšně vyklíčí, film se odstraní. Udržují v místnosti optimální teplotu + 20 ° C a snaží se zabránit průvanu. Pro úspěšný vývoj okurky musí být v ní dostatek slunečního světla. Když ornice vyschne, sazenice se napojí. Po měsíci jsou keře přesazeny na trvalé místo. Dále budeme analyzovat, jak pěstovat okurku na otevřeném poli a vychutnávat si její šťavnaté plody.

Výběr a příprava zahrady

příprava zahradyBylo zjištěno, že bohatá sklizeň exotického hybridu přímo závisí na místě v zahradě.

Odborníci doporučují věnovat pozornost těmto nuancím.:

 • bohaté sluneční světlo;
 • nedostatek průvanu;
 • daleko od „kongenerů“ melounu;
 • úrodná půda.

Začnou připravovat zahradní postel pro pěstování okurek na podzim. Nejprve je půda pečlivě vykopána a paralelně se aplikují hnojiva.

Obvykle se takové látky používají:

práce na zahraděNa začátku jara se půda znovu důkladně uvolní a vrchní vrstva se vyrovná hráběm. Před výsadbou udělají okurky otvory ve vzdálenosti 30 cm od sebe. Poté je dno důkladně nasáklé vodou. Sazenice se vyjmou z nádob a na kořenech zůstanou malé hliněné hrudky a rozloží se do otvorů. Poté posypeme zeminou a utlačíme horní vrstvu. Postel je pokryta fólií, aby se rostliny rychleji přizpůsobily novému prostředí. Procedura se provádí na začátku června, kdy se vzduch ohřeje na + 20 ° C.

Oblast, kde se dříve pěstovaly dýňové plodiny, není pro tykev vhodná. Ti zahradníci, kteří tento detail ignorovali, dostali skromnou sklizeň drobného ovoce.

Algoritmus inteligentní péče

tykev péčeAčkoli je tykev považována za nenáročnou kulturu, stále potřebuje péči. Keře jsou zalévány teplou vodou, jak půda schne.Jsou zvláště sledovány během aktivního růstu a tvorby vaječníků. Když plody začínají zrát, frekvence zavlažování se výrazně sníží.

krmení tykveAby získali bohatou sklizeň, jsou hybridy pravidelně krmeni. Každé 2 týdny se zavede směs hnoje a ledku zředěného ve vodě. Odplevelení tykve je důležitým aspektem péče. Postup se provádí velmi opatrně, aby nedošlo k poškození kořenů, které jsou blízko povrchu půdy.

Uvolnění se provádí po zalévání nebo dešti. Díky tomu rostlina přijímá další dávku kyslíku nezbytnou pro vývoj. Pokud je to žádoucí, kolem kultury se položí mulčování nebo seno.

Chcete-li vytvořit svěží keře, je vhodné sevřít hlavní stonek a boční výhonky.

Pěstování okurek není nijak zvlášť obtížné. Skládá se z tradičních postupů. V závislosti na oblasti se kultura vysívá přímo na záhon nebo do jednorázových kelímků na sazenice. Zakořeněné sazenice jsou pečlivě přeneseny na trvalé místo. Péče zahrnuje včasné zalévání, kypření půdy a hnojení. V případě potřeby sevřete výhonky. Na podzim dostávají pracovníci odměnu v podobě šťavnatého a aromatického ovoce.

Pěstování okurek ve skleníku - video

Zahrada

Dům

Zařízení