Pěstování proso začíná výběrem sadby

pěstování ozdobného proso Pěstování proso je jednoduchý postup, který vyžaduje pouze péči a určité znalosti. Okrasné proso je exotická rostlina s mnoha výhodami. Díky svým vlastnostem si získává stále větší popularitu mezi obyvateli letních zahrad a zahradníky.

Okrasné proso: popis vzhledu

dekorativní proso na zahradě

Zelení, různé rostliny a ovocné stromy, to vše je spojeno s venkovskými statky. Mnoho amatérů a profesionálů zušlechťuje své stránky, zatímco si vybírají trvalé plodiny. Proso je vynikající volbou. Taková rostlina je docela nenáročná a nevyžaduje komplexní péči. Proso patří do rodiny obilovin a vypadá jako keř, jehož stonky mohou dosahovat délky až dvou metrů.

Výška výhonků závisí na druhu a rozmanitosti proso.

Listy této trvalky mají tenký lineární tvar a barva se v závislosti na ročním období mění od jasně zelené po červeno-zlatou barvu.

kvetoucí prosoVytrvalá rostlina je vybavena silným kořenovým systémem. Kvetení nastává poměrně pozdě, koncem srpna a začátkem září. Uši proso jsou zakouřené, načechrané mraky různých odstínů.

Listy během kvetení mohou měnit svou barvu.

Obrovskou výhodou proso je, že do zimy neztrácí na atraktivitě ai v chladném počasí a sněhu slouží jako okrasný keř.

Jak si vybrat výsadbový materiál

proso podél zahradní cestyAby vás rostlina po mnoho let potěšila svou krásou, musíte zodpovědně přistupovat k výběru sadby.

Trvalka se může množit dvěma způsoby: oddenkem a semenem. S nákupem obilovin zacházejte odpovědně a nakupujte ve specializovaných prodejnách. Jedno balení proso obsahuje přibližně 300 semen, ale pouze třetina z nich vyroste na místě.

Výsev se nejlépe provádí v květnu. Tentokrát je to nejpříznivější pro šíření ozdobného prosa.zrání proso

Pokud vaše volba nepadla na semena, ale na již vytvořenou rostlinu s oddenkem, měli byste věnovat pozornost absenci:

 • známky rozkladu;
 • plíseň;
 • známky přítomnosti škůdců;
 • všechny druhy dutin.

Nezapomeňte si pečlivě přečíst požadavky na konkrétní odrůdu. Ačkoli proso není rozmarná rostlina, je stále lepší jasně vědět, jaká je pro ni příznivá teplota, vlhkost a půda.

I když jste si jisti, že jste si zakoupili vysoce kvalitní sazenice, přesto je to možné, pokud je to možné, zpracovejte je pro účely prevence.

Jak připravit proso na výsadbu

proso podél plotuJe důležité vědět, že setí proso brzy na jaře není žádoucí, protože rostlina je teplomilná a mrazy ji mohou zničit. Nejlepší je zasít uprostřed nebo dokonce těsně před koncem května, kdy je na ulici ustálena kladná teplota. Aby výsadbový materiál nebyl vystaven různým chorobám a aby netrpěl chladným počasím, měl by být tříděn a navlhčen.setí semen prosa pro sazenice

Pokud chcete připravit sazenice, pak by měl být výsev prováděn již počátkem dubna, aby byl do května téměř připraven. To bude vyžadovat:

 • umístěte jedno zrno do samostatné nádoby;
 • Nezapomeňte zavřít sklenici nebo květináč s filmem nahoře, protože proso miluje teplo.

Aby semena rychle vyklíčila, doporučuje se instalovat poblíž nádoby stolní lampu. Voda proso, jak vrchní koule vysuší.

Odborníci upřednostňují setí prosa před metodou, která zahrnuje chov sazenic.

proso střílíPo několika týdnech budete moci pozorovat první klíčky proso, které se budou velmi podobat pšenice... Když sazenice dosáhnou výšky 17-20 cm, bude patrné, jak listy mění barvu od jasně zelené po tmavší. Nakonec však získáte rostlinu s vínovými výhonky, které mají mírný bronzový odstín.

Výsadba sazenic

proso poblíž dekorativní nádržeU okrasných obilovin je nejlepší slunečné místo. Místo, před výsadbou rostliny, musí být nejprve očištěno plevele... Nezapomeňte půdu před výsadbou důkladně uvolnit, naplnit ji humusem a navlhčit.

Musíte zasadit sazenice do otvorů. Měly by být umístěny ve vzdálenosti 20 - 30 cm od sebe a být hluboké 2,5 - 3 cm. Do každé díry vložte 2-3 sazenice a posypte je zeminou.

Nejlepší sousedé pro proso jsou rostliny, jako jsou:

 • ječmen s hřívou;
 • tisíciletí;
 • různé odrůdy růží;
 • catnip;
 • Čínský miscanthus.

Ujistěte se, že dodržujete všechny pokyny týkající se výběru půdy a místa pro výsadbu proso, protože vám pomohou vypěstovat ve vaší chatě krásnou vytrvalou rostlinu.

Pěstování fialového proso

proso fialovéDekorativní obilovina má asi 500 odrůd. Nejoblíbenější odrůdy jsou ty, které jsou zajímavější z hlediska krajinného designu. Fialové proso je jedním z nich.

Výsev prosa na 1 ha je asi 30 kg.

Místo pro přistání. K přistání je vhodná slunná oblast. Vždy si však vyberte prostor pro výsadbu s rezervou, protože rostlina může růst širší.

Výběr půdy. S ohledem na jedinečnost proso ve tvaru tyče spočívá ve skutečnosti, že rostlina dobře roste jak v úrodné půdě, tak v „chudé“ půdě. Rostlina není tak rozmarná, že snadno snáší nepříjemné teplo a dokonce i malé zaplavení místa.

zaléváníZalévání Rovněž není nutné neustále zavlažování. Zalévejte rostlinu až po dlouhodobém suchu.

hnojivo pro prosoHnojivo. Pro výživu rostlin je nejlepší zvolit komplexní minerální hnojiva. Směs je nutné přidat začátkem dubna a koncem srpna.

Prořezávání. To je důležitý bod v péči o okrasné proso. Nezapomeňte stříhat včas. Pokud odstraníte výhonky na konci srpna, budete po 2-3 týdnech pozorovat opakované směřování.

Při vytváření krajinného designu na chatě vezměte v úvahu pozdní vývoj proso - konec května, začátek června.

Pro setí zvolte vzdálené oblasti, aby během vegetačního období zbývajících rostlin nebyly patrné suché výhonky proso.

Na konci letní sezóny by měla být rostlina nakrájena na kořen - to pomůže proso snadno snášet chlad. Ale nebojte se, fialová odrůda je velmi odolná. Dekorativní cereálie klidně přenesou teploty až na -28Z.

Protože proso dozrává nerovnoměrně, doporučuje se sklízet zrna v několika fázích. Zpočátku musíte odříznout horní výhonky, protože nejdříve dozrávají.

Okrasné proso je skvělou příležitostí k přeměně jakéhokoli záhonu. A snadná péče o tuto rostlinu vám nezabere mnoho času a nevytvoří zbytečné potíže.

Seznámení s proso - video

Zahrada

Dům

Zařízení