Pěstování sazenic violy

viola Viola, lépe známá jako macešky, se vyznačuje svou vytrvalostí a absolutně nenáročnou péčí. Jeho jasná barva vyzdobí každou květinovou zahradu, takže pěstitelé touží zasadit tuto květinu. V slunečných oblastech viola bohatě kvete, v částečném stínu jsou její květy o něco menší. Nákup hotových sazenic každé jaro je však poměrně drahý, takže mnoho pěstuje sazenice violy samostatně. Je třeba mít na paměti, že tato rostlina je dvouletá a při výsevu semen bude kvést až ve druhém roce.

Kdy zasadit sazenice violy?

Po zakoupení několika pytlů světlé violy si všimněte, že tato květina je zaseta v létě. Mnoho nezkušených pěstitelů udělá chybu, když na jaře zasejí violu a očekávají, že v létě svěží květ. Jedná se o dvouletou plodinu, takže je důležité vědět, kdy zasadit sazenice violy.

V červnu až červenci je v květinové zahradě přiděleno místo pro setí semen macešky. Semena jsou předem ošetřena urychlovačem růstu. Semena jsou pohřbena 0,5 cm do drážky a posypána zeminou bez hrudek. Půda se opatrně prolévá vodou a snaží se nevymyt místo setí. Je vhodné mulčovat místo setí jemnými pilinami, které udrží vlhkost v půdě.

sazenice violy

Po 2 týdnech se sazenice objeví, musí být zastíněny před sluncem tmavým filmem, který je odstraněn po dvou týdnech. V srpnu sazenice vyrostou a mohou být přesazeny na trvalé místo. Z takového sadebního materiálu se získávají rostliny s bujným a dlouhým kvetením, které nelze dosáhnout z violy pěstované ze semen semenáčkem.

Péče o sazenice violy pěstované na otevřeném poli spočívá v jejich zahřátí před zimou slámovými nebo smrkovými větvemi. Takový „obal“ ochrání kořenový systém rostliny před zamrznutím.
Na jaře se mladé rostliny krmí komplexním roztokem hnojiva dvakrát - před vytvořením pupenů a na začátku kvetení.

Je nepřijatelné používat čerstvý hnůj, protože vyvolává onemocnění „černá noha“.

Pěstování ze semen

V oblastech s drsným podnebím se výsadba sazenic violy ze semen stává jediným způsobem, jak tuto květinu pěstovat.

Složitost této metody pěstování violy spočívá v potřebě vytvořit řadu podmínek:

  • Přídavné osvětlení;
  • Dodržování teplotního režimu;
  • Výběr optimální půdy.

viola klíčkyNa konci února - začátkem března můžete doma zasít sazenice violy. Nejprve musí být semena namočena v roztoku zirkonu, Epinu nebo EM-1. to urychlí klíčení semen a zvýší odolnost sazenic vůči patogenům.

Optimální substrát pro pěstování violy je vyroben z rašelina, jehož pH je 5,5-5,8. Na takovou půdu není nutné aplikovat hnojiva; je nutné krmit sazenice violy ve fázi tvorby dvou pravých listů.

Pro získání dobrých sazenic je důležité vytvořit v nádobě drenáž. Zasejte semena violy na sazenice na navlhčený substrát a posypte je tenkou vrstvou vermikulitu. Před vynořením je nádoba pokryta plastovým obalem nebo kouskem skla. Tím se urychlí doba klíčení semen. Pravidelně musí být přístřešek odstraněn kvůli větrání, aby se zabránilo tvorbě plísní v půdě. Pokud používáte k pěstování šálky, je třeba do každého z nich zasít 3-4 semena.Po vyklíčení zůstane v šálku nejsilnější a nejrozvinutější výhonek, zbytek se odstraní.

Pro pěstování v nádobách se sazenice violy potápějí dvakrát:

  1. Poprvé jsou rostliny vysazeny, když se vytvoří dva skutečné listy.
  2. Druhý výběr se provádí ve věku 5 týdnů. K tomu se používají samostatné hrnce, jejichž průměr nepřesahuje 10 cm.

Pokud se rostliny ponoří do velkých boxů na sazenice, je důležité udržovat vzdálenost mezi rostlinami asi 6 cm. Nevyhřívané skleníky v chatě jsou vhodné pro pěstování sazenic.

Vzhledem k tomu, že setí sazenic violy se provádí v rašelinová půda nebo prášky bez hnojiv se první krmení provádí za tři týdny.

K tomu použijte všechna minerální hnojiva a nalijte roztok pod kořen. Další krmení se opakuje každý měsíc. Při zalévání musíte být také opatrní. Voda by měla směřovat pod samotný kořen, aby se zabránilo kapkám na listech.

Pěstované sazenice violy se vysazují na otevřeném prostranství v polovině května, kdy se neočekávají zpětné mrazy.

sazenice violy v kazetové nádoběPři přesazování na dno díry hluboké 5 cm musíte nalít hrst písku jako drenáž a zasadit sazenice macešky s hrudkou země. Vzdálenost mezi výsadbami by měla být asi 10–15 cm. U větších rostlin s velkými květy je vzdálenost mezi keři 20 cm. Sazenice jsou hojně napojeny na kořen a několik dní mírně zastíněny. Písek umožní vodě rychle proniknout hluboko do půdy, aniž by došlo ke stagnaci. Tím se snižuje riziko onemocnění viofo blackfoot.

Toto je základní schéma pro pěstování macešek. Jak ale pěstovat sazenice violy zdravé, aby se neroztahovaly v nádobě na parapetu?
Vzhledem k tomu, že se setí probíhá brzy, je třeba sazenice osvětlit, pro které používají běžné zářivky nebo fytolampy, které patří do kategorie speciálních osvětlovacích zařízení. Viola vyžaduje alespoň 14-16 hodin denního světla. Regulátor růstu Alar trochu omezuje růst sazenic, ale s výhradou použití dalšího osvětlení.

Pokud jde o teplotní režim, pro klíčení semen je zapotřebí 18-30 stupňů tepla. Odchylka v jakémkoli směru negativně ovlivňuje klíčení semen violy.

Dokonce i zvýšení teploty až o 23 stupňů se stává důvodem, proč se výhonky violy odkládají až o jeden měsíc. Jakmile se klíčky objeví nad půdou, měla by být teplota snížena na 12-15 stupňů. Pěstované sazenice violy snadno snášejí nízké teploty, dokonce i při 5 stupních, cítí se dobře. Zároveň se vývoj trochu zpomaluje, ale v podmínkách nedostatku světla se sazenice méně táhnou.

Video - pěstování violy ze semen

Zahrada

Dům

Zařízení