Nápad pro ziskové podnikání - pěstování lanýžů doma

Co je potřeba k zahájení pěstování lanýžů doma? Chci to zkusit nejprve v malém množství, abych tak řekl, pro osobní účely, opravdu je miluji. A pokud uspějeme, převedeme to do rodinného podniku, vzhledem k ceně hub si myslím, že za pár let se všechny náklady vyplatí. Jedinou otázkou je, kde je pěstovat, uvnitř nebo venku? V přírodě koneckonců rostou pod duby, ale doma, jak?

pěstování lanýžů doma Lanýže jsou považovány za nejcennější houby a nezáleží na jejich nutričním složení, i když jsou houby opravdu chutné. Je to jen tak, že tento druh neroste všude ve svém přirozeném prostředí a je velmi těžké ho najít. A pěstování lanýžů doma je skutečně pracný, obtížný a velmi nákladný proces. Ačkoli to stojí za to, protože cena takových hub vám umožňuje uhradit všechny náklady, bude to však trvat hodně času.

Lanýže jsou vačnatec typu houby s neobvyklým hlíznatým tělem, jako je brambor. Rostou pod zemí a vytvářejí mykorhízu s kořenovým systémem určitých listnatých stromů, zejména s dubem, habrem, bukem nebo lískem. Nejčastěji se černé lanýže pěstují uměle. Nejsou tak drahé jako bílé, ale méně rozmarné.

Pěstování lanýžů doma na otevřeném poli

pěstování lanýžů na otevřeném poli

Na otevřeném poli lze houby pěstovat pouze v jižních zeměpisných šířkách, kde je na podzim teplo. Lanýže milují vysokou vlhkost vzduchu a pro vývoj mycelia je kromě partnerského stromu zapotřebí stabilní teplota alespoň 22 ° C.

Je mnohem obtížnější získat rostlinný materiál samostatně než v případě hub. Kromě nákupu mycelia je nutné infikovat vhodnou rostlinu a teprve potom bude šance na sklizeň.

Nejprve se pěstuje mykorhiza:

  • získávají se mladé sazenice dubu nebo lísky;
  • infikovat je lanýžovým myceliem;
  • výsadba rostlin ve školce, vždy za sterilních podmínek;
  • na jaře jsou duby vysazeny na kořenech myceliem na trvalém místě a dobře mulčovány.

Je třeba připravit prostor pro pěstování lanýžů. Zatímco mycelium roste, půda je zbavena všech plevelů, dobře vykopána, obohacena humusem a vápníkem.lanýže

A nejdůležitější podmínkou je, že jeho kyselost musí být alespoň 8. V přirozených podmínkách se spóry nepřenášejí větrem, ale zvířaty, která jedí houby. V žaludku zůstávají v kyselém prostředí a poté, co zvířata vyprázdní střeva, vyklíčí pouze na místech, kde existují podobné podmínky.

Chcete-li zvýšit šance na úspěch, je lepší kupovat již infikované mycelium sazenice a okamžitě je zasaďte do otevřeného terénu. To je velmi výhodné, zvláště pokud není možné zřídit sterilní školku pro pěstování mykorhizy.

Jak uměle pěstovat lanýže uvnitř

pěstování lanýžů ve skleníkuPokud na místě není místo pro dubový háj, můžete pěstovat houby doma, k tomu použijte sklepy a skleníky. Místo partnerské rostliny lze mykorhizu vysadit na dubové piliny. A poté přesuňte mycelium do speciální směsi půdy na základě rašelinového substrátu, spadaného listí a rozdrcených dubových větví.

Stojí za zmínku, že skleník i suterén musí být pečlivě připraveny. Jsou ošetřeny antifungálními látkami, podlahy jsou betonovány, aby se vyloučila infekce patogenními houbami. V prostorách musí být osvětlení, větrání a topení, aby bylo možné přijímat úrodu po celý rok.Ve sklenících je střecha dodatečně natřena, aby chránila houby před slunečním zářením. Nepotřebují jasné a stálé osvětlení, protože v přírodě rostou pod zemí.

Stručně řečeno, stojí za zmínku, že bez ohledu na to, kde se budou lanýže pěstovat, na otevřeném poli nebo ve skleníku nebude první sklizeň dříve než za 4–5 let. Někdy musíte čekat dvakrát tak dlouho. A v některých případech se mycelium vůbec nezakořenilo, je to tak náladové. Pokud ale vše půjde dobře, za deset let můžete získat slušný příjem z prodeje hub do restaurací.

Jak zbohatnout pěstováním lanýže venku

Zahrada

Dům

Zařízení