Pěstování jahodového stromu s přihlédnutím k ruskému podnebí

Je možné v našem podnebí pěstovat jahodový strom? Bydlela jsem u příbuzných v Irsku a tam jsem poprvé ochutnala tato neobvyklá ovoce. Zvláštní chuť, ale líbilo se mi to. Po příjezdu domů jsem prošel místní školky, v jedné z nich jsem tuto kulturu našel, ale pouze v katalogu, na objednávku. Vyroste venku nebo je lepší ho chovat uvnitř, jako mandarinky?

rostoucí jahodový strom V arbutu (aka jahodovém stromu) je všechno v pořádku: krásná červená kůra, originální ovoce, kromě toho je to také nenáročná vytrvalá kultura. Může růst v jakékoli půdě a je odolný vůči suchu. Jeden pouze zastíní pěstování jahodového stromu v naší oblasti - jeho termofilita a relativně nízká mrazuvzdornost. Pokud se strom cítí skvěle v létě i při 30 ° C, pak ruská zima pravděpodobně nepřežije. Minimální hodnoty, které arbutus toleruje bez poškození, jsou stabilní 12 ° mráz nebo krátkodobé mrazy do mínus 15 °. Bohužel, v našem podnebí jsou takové teplé zimy často luxusem. To však není důvod, proč si odmítnout pořídit originální exotiku. Skleníky, zimní zahrady a pouhý světlý roh domu v zimě vytvoří téměř přirozené podmínky pro jeho růst.

Pěstování jahodového stromu

arbutus ve vaně

Pokud je to možné, je lepší koupit již vypěstovanou sazenici, ale často jich je nedostatek. Semena si ale můžete koupit v každém internetovém obchodě. Samozřejmě, aby se z nich objevily malé stromy, bude to vyžadovat více času a péče. Semena klíčí po dlouhou dobu, až 2 měsíce, a před výsadbou vyžadují stratifikaci. Ale jahody získané tímto způsobem jsou obvykle kompaktnější, asi 1 m vysoké. Pro vnitřní arbutus můžete použít univerzální substrát, ale v kyselé půdě se bude vyvíjet lépe. Vana s rostlinou musí být umístěna na dobře osvětleném místě.

Pro zachování kyselosti lze půdu kolem sazenice mulčovat jehličnatým stelivem.

Jak se starat o arbutus

arbutusJahodový strom miluje teplo, světlo, vlhkost a čerstvý vzduch. Pokojové rostliny v kádích se na léto berou ven, ale skleníky vyžadují časté větrání.

Jahoda nevyžaduje velkou pozornost a její péče se skládá z obvyklých postupů pro květinářství - zahradníka:

  1. Pravidelné zalévání měkkou usazenou vodou. Při nedostatku vlhkosti strom zbaví listoví.
  2. Top dressing v období jaro - léto organickými a minerálními komplexy. U mladých sazenic můžete použít vřesové hnojivo.
  3. Jarní sanitární prořezávání. Suché a nemocné větve jsou odstraněny. Tvoření stejného arbuta je obtížné, ale možné, ale roste pomalu. Bude stačit vyříznout výhonky, které rostou nesprávně (dovnitř), aby byla celá koruna dobře osvětlena.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat zimování jahodového stromu. Obecně může být teplo po celý rok, ale je vhodné uspořádat spící období. Současně musí projít relativním chladem (až 10 ° C). V tomto případě je hnojení zrušeno až do jara a zalévání je výrazně sníženo. Pokud jahoda přezimuje v teplé místnosti, péče o ni pokračuje, jako v létě. Musíte se však připravit na to, že strom může vytvořit ošklivý růst. Chladné zimování tento jev ulehčí.

Pěstování jahodového stromu ze semen - video

Zahrada

Dům

Zařízení