Jaké jsou vlastnosti pěstování exotické perilly ze semen

pěstování perilly ze semen Perilla je vytrvalá bylina s kořeněnou vůní a neobvyklým exotickým vzhledem. Pěstování perilly ze semen je možné jak na otevřeném poli, tak v květináči na parapetu. To umožňuje zahradníkovi snadno vypěstovat barevnou bylinnou plodinu, která je široce používána v kulinářství, alternativní medicíně, kosmetologii a krajinářství.

Populární odrůdy perilly

unikátní zábradlí na zahradě

Perilla je vytrvalá bylina z čeledi Yaroslavl. Za přírodních podmínek roste v Číně, Japonsku, Indii. Díky své kořeněné vůni a bohatému složení je perilla široce používána ve vaření a bylinné medicíně. Tato trvalka se používá jako dekorativní ozdoba osobního spiknutí.

Existuje několik desítek druhů peril. Mezi ruskými zahradníky se pro pěstování perilly ze semen nejčastěji používají následující odrůdy:

 1. Rosa je vysoký keř, který dosahuje výšky 1,3 - 1,6 m. Je to vytrvalá odrůda s červenými listy, snadnou údržbou a pěstovaná v oblastech s chladným podnebím.
 2. Akashiso je mrazuvzdorný druh s fialovým olistěním, dosahující výšky 1 m.
 3. Aoshiso - keře do 1-1,2 m, pokryté zelenými listy a odolné vůči náhlým změnám teploty
 4. Mulatto je nízko rostoucí rostlina pocházející z Koreje, vysoká až 70-90 cm, keře pokryté bujnými červenofialovými listy.
 5. Keř je vysoký keř se svěží a silnou vínovou korunou, dosahující výšky 1,3 - 1,4 m.

druhy perilly pro pěstováníMezi běžné odrůdy patří máta červená perilla. Jedná se o nízko rostoucí rostlinu vysokou až 50-60 cm, pokrytou fialovými listy a třásněmi.perilová červená

Díky své estetické přitažlivosti se červená máta často používá v krajinářském designu k vytváření živých plotů a originálních kompozic.

Pěstování perilly ze semen

pěstování perilly ze semenJednou z nejoblíbenějších odrůd perilly mezi ruskými zahradníky je Rosinka. Pěstování zeleninové perilly Rosinka ze semen se provádí jak přímým setím do otevřené půdy, tak předběžnou kultivací sazenic.

První metoda je méně častá. Semena se vysévají do otevřené půdy v listopadu nebo začátkem března. Tato metoda pěstování je vhodnější pro jižní území, protože sazenice zakořenily po dlouhou dobu a vyznačují se pomalým růstem.

Pro regiony Ruska s mírným podnebím je vhodnější pěstování perilly prostřednictvím sazenic.

Příprava semen

semena perillyPro pěstování perilly ze semen je nutné řádně připravit semenný materiál. Chcete-li urychlit klíčení sazenic, namočte semena do vody a nechte 3 dny. Během této doby je nutné kapalinu jednou vyčistit. Ke klíčení používejte pouze čerstvá semena, která nebyla skladována déle než 1 rok.příprava semen perilly k setí

Semena perilly lze připravit i jinak - dát je na mokrý písek a přenést na chladné místo na 7 dní.

Pěstování sazenic

pěstování sazenicChcete-li pěstovat perilu Mulatka, Rosinku nebo jakoukoli jinou odrůdu, musíte si připravit malé plastové nádoby a živný substrát. Za tímto účelem smíchejte rašelinu s humus v poměru 1: 2. Kromě substrátu můžete přidat komplexní minerální hnojiva.

Nezapomeňte naplnit nádobu vrstvou drenáže - například keramzit.Poté rozložte semínka perilly v malých řadách na živné médium. Půdu dobře navlhčete a nádobu přikryjte igelitovou fólií, aniž byste semena zakryli zeminou, přemístěte do teplé místnosti.

První výhonky se objeví 14-16 dní po zasetí semen. Nevyžadují zvláštní péči - stačí zvlhčit klíčky a otevřít film.

Transplantujte do otevřené půdy

potřeba přesadit perilu do otevřeného terénuTransplantace perilly do otevřené půdy se provádí poté, co se na sazenicích objeví alespoň 2 trvalé listy. Nejlepší je odložit výsadbu do konce května nebo do první poloviny června, kdy zmizí riziko zpětných mrazů.

Perilla se vyznačuje svou nenáročností na kvalitu a složení půdy, ale velmi miluje sluneční světlo. Proto je pro jeho pěstování nejlepší zvolit rovnoměrné, dobře osvětlené oblasti, chráněné před větrem a průvanem.

Perilla přistání

pěstování perilly ze semen na otevřeném poliPro plný růst a vývoj rostliny je nejlepší začít ji vysazovat, když je teplota vzduchu stabilní na úrovni ne nižší než + 20 ° C. Mezi křovinami perilly je nutné ponechat vzdálenost nejméně 25-30 cm, protože rostlina má svěží a rychle rostoucí korunu.

Pravidla pro výsadbu zábradlí na otevřeném terénu:

 • nejlepší možností pro pěstování perilly bude místo, kde se loni pěstovaly fazole nebo hrášek;
 • před výsadbou vykopejte půdu do hloubky 15-20 cm;
 • krmte půdu kompostem rychlostí 30 kg na 10 metrů čtverečních;
 • zasejte 3-4 semena na vzdálenost 25-35 cm, do hloubky nejvýše 5 mm.

Semena perilly jemně poprášte hlínou, zalévejte záhony a hlínu rovnoměrně vyrovnejte.

Když jsou klíčky dostatečně staré a zakoření se, musí se ředit. Chcete-li to provést, nechte nejsilnější a nejzdravější rostlinu z každého keře, zbytek odstraňte. Lze je použít jako voňavé koření do masa, ryb a zeleniny.

Údržba zábradlí

péče o zábradlíZábradlí se snadno udržuje. Při pěstování kořeněné rostliny se používají standardní opatření - zalévání, uvolňování, kontrola plevele a krmení.údržba venkovních madel

Základní pravidla pro péči o železnici:

 1. Trvalka dobře snáší nedostatek vlhkosti, takže nepotřebuje pravidelnou vlhkost. Perilla by měla být napojena pouze za dlouhodobého suchého počasí.prázdný
 2. Uvolňování půdy se provádí po každém zalévání a vysychání půdy. Půda by měla být uvolňována velmi opatrně, dávejte pozor, abyste nepoškodili křehký kořenový systém rostliny.
 3. Vrchní obvaz - perilla může být krmena jak komplexními minerálními hnojivy, tak organickými látkami (trus suchých ptáků).

Odplevelení se provádí v boji plevele a zabránit jejich výskytu. Stejně jako uvolňování vyžaduje péči.

Pěstování zábradlí na parapetu

pěstování perilly ze semen na parapetuVoňavá perilla může být pěstována na parapetu v běžných květináčích.

Díky tomu můžete získat nejen voňavé koření, ale také dekorativní výzdobu interiéru.:

 • nalijte živný substrát do malých nádob;
 • udělejte malé drážky;
 • navlhčete řádky a zasejte požadované množství semen;
 • zakryjte semena plastovým obalem, aniž byste je zakryli zeminou;
 • umístěte nádobu na slunný parapet;
 • poté, co se klíčky objeví, posypte je pískem a dobře je navlhčete;
 • přesaďte pěstované klíčky do květináčů;
 • pro aktivní růst peril a bujných listů musí být vrcholy výhonků sevřené.

zábradlí na parapetuPerilla je vytrvalá bylina pocházející z Asie. Díky svému atraktivnímu vzhledu se stane jasnou ozdobou jakéhokoli osobního pozemku a jeho listy budou vonným doplňkem různých pokrmů. Rostlina je v péči nenáročná, a proto ji mohou pěstovat i začínající zahradníci.

Pěstování perilly ze semen doma - video

Zahrada

Dům

Zařízení